První bitvou při vylodění v Normandii bylo obsazení klíčových mostů přes Caenský plavební kanál a řeku Ornu. Akce byla mimořádně úspěšná. Překvapivý útok na Benouvillský most, dnes známý jako Pegasus Bridge, a vedlejší Ranvillský most,…
S koncem roku se ještě ohlédneme za slavnou leteckou show RIAT 2024, které byla letos věnována hned několika kulatým výročím. Půl století slavily letouny Hawk a F-16. Společný přelet byl věnovaný i 75. výročí vzniku NATO a rovných sto let…
Zimní válka proti Finsku byla jednou z dobyvačných válek vedených Moskvou. Cílem zimní války bylo připojit menší část finského území k Sovětskému svazu a na té větší ustanovit loutkovou Finskou socialistickou republiku. Obrovská přesila…
V předvečer 80. výročí vylodění Spojenců v Normandii, jsme navštívili leteckou show na druhé straně Lamanšského průlivu, v anglickém Duxfordu. Letošní ročník byl věnován právě této důležité události a do vzduchu se dostaly opravdové…
Mimořádně úspěšná první bitva svedená spojenci v Den D se neobešla beze ztrát. Za prvního padlého toho dne je považován poručík Herbert Denham Brotheridge, který vedl útok na Benouvillský most, dnes známý jako Pegasus Bridge.
První bitvou při vylodění v Normandii bylo obsazení klíčových mostů přes Caenský plavební kanál a řeku Ornu. Akce byla mimořádně úspěšná. Překvapivý útok na Benouvillský most, dnes známý jako Pegasus Bridge, a vedlejší Ranvillský most,…
„Jak jsem se dožil takového věku? Za to můžou geny a mizerná německá protiletadlová palba“, říká s úsměvem muž v uniformě s nášivkou okřídlené pochodně na levém rukávu. 20. července 2022 slaví sté narozeniny a je posledním pilotem z…
Výsadek z Dakoty, podobně jako probíhal při otevírání západní fronty v červnu 1944, dále letouny československých pilotů létajících v řadách Královského letectva, akrobatická esa sdružená ve čtyřčlenné skupině Flying Bulls Aerobatics Team…
28. říjen 1921: Československo slavilo třetí výročí vzniku republiky v napjaté atmosféře mobilizace. Důvodem byl nedávný pokus excísaře Karla I. o puč v Maďarsku.
Kdo se v pátek 5. dubna 1968 v poledne pohyboval v centru Londýna, nemohl věřit svým očím a uším. Těsně nad věžemi Londýna, a dokonce i mezi nimi, se pohyboval proudový bojový letoun, který tam opravdu neměl co dělat.
V noci na čtvrtek přijde Praha a část Středočeského kraje o možnost příjmu pořadů České televize z vysílačů, které šíří signál v odcházejícím formátu DVB-T. Již nyní je však k dispozici jeho nástupce.
27. října 1919 se Čechoslováci nemohli dočkat příštího dne. Oslavy prvního výročí vzniku republiky byly za dveřmi. Přesný program oslav v Praze a v Brně přinášely Lidové noviny.
Že bude metro na nové lince D jezdit bez strojvedoucích se ví už dlouho. Konkrétní podoba však ještě rozhodnuta není. Možností je více, a jednou z inspirací může být i Vídeň. Právě do ní jsme minulý týden jeli s náměstkem primátora pro…
Hackerské skupině BlackTech se podařilo zcizit certifikáty D-Linku a opatřit jimi dva viry - které pak měly snadnou cestu do počítačových systémů. Výrobce certifikáty zablokoval, což nyní způsobuje některým uživatelům komplikace.
14. května 1918 došlo v Čeljabinsku k události, která ovlivnila výsledek první světové války a také vznik poválečného Československa. Později v létě legionáři obsadili transsibiřskou magistrálu a podařilo se jim zadržet zajaté vojáky…
V souvislosti s přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 začínají změny. Některé televizní kanály se budou přesouvat, jiné dočasně mizet. V tuto chvíli jde například o dětský kanál ČT :D (a tedy i jeho večerní součást ČT art). Poradíme,…
Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do jiné vysílací sítě a ČT Sport předčasně vyřadí ze současného DVB-T vysílání. Radíme, jak se na tyto změny připravit.
V konfliktu bratranců, jak se dá s nadsázkou nazvat 1. světová válka, šlo většině evropských monarchií o přežití. Část z nich po konfliktu opravdu zanikla. O existenci svého království bojoval během války i britský král Jiří V.
Lékaři z Británie ohlásili první úspěšný případ „léčby HIV“ novou metodou „nakopni a zlikviduj“. Jedná se však zatím o předběžné výsledky. Nyní se čeká, jak léčba uspěje u dalších pacientů. Po světě žije téměř 40 milionů lidí nakažených…
Jednoduchý a citlivý miniaturní přístroj na měření gravitační síly představila skupina vědců z univerzity v Glasgow. Mohl by nahradit dnešní drahé technologie a se stát nečekaně užitečným pomocníkem pro celou řadu profesí, od geologů po…