Opakované průlety radiačními pásy Země, testování nových skafandrů pro výstup do otevřeného prostoru, skoro čtyřicet vědeckých experimentů. Takovouto náplň kosmického letu zřejmě čekáte od NASA nebo jiné kosmické agentury. Ovšem mise,…
Předpověď vesmírného počasí, sběr vzorků, zpožděná komunikace či týmová spolupráce. Nejen tím se zabývá mise PROMISE, simulovaný vesmírný let a výstup na povrch Měsíce, probíhající mezi 6. a 8. zářím na pražském ČVÚT. Tento projekt staví…
Seznamme se prostřednictvím obrazového materiálu s výzbrojí estonské armády. Armáda je to sice malá, ale šikovná, ostatně jako u dvou zbývajících pobaltských států. Těžkou techniku pozemních sil dnes zastupují především „bévépéčka“ CV90,…
Na jednom konci republiky dojdete za pár minut z ulice Kosmounautů do ulice Astronautů, jinde si obyvatelé v dokladech přepisovali bydliště z Gagarinovy na Glennovu. A na Kypru má svoji ulici Giouri Kangari. Neznáte? Vševěd to ví. I tahle…
Jako ve Star Treku by si mohli připadat uživatelé sluchátek Timekettle W4 PRO, které měly na veletrhu IFA 2024 světovou premiéru. Mají zvládnout překládat 40 jazyků a 93 akcentů. Firma slibuje až 95procentní přesnost s rychlostí odezvy od…
V sobotu dopoledne proběhla jedna z nejdůležitějších aktivit simulované měsíční mise nazvané PROMISE v kampusu ČVÚT v Praze. Posádka habitatu Hydronaut vystoupila v prostředí virtuální reality na simulovaný povrch Měsíce. Členem posádky je…
S několikaměsíčním zpožděním se na Zemi vrátila kosmická loď Starliner. Samotné přistání proběhlo bez nehody, ale i tak zůstanou manažerům Boeingu z tohoto první testovacího letu s posádkou vrásky na čele. Loď totiž musela přistát bez…
Stav československých silnic byl před 100 lety horší než za habsburského mocnářství. Všímaly si toho zářijové Národní listy v roce 1924. Drtivá většina silnic neměla zpevněný nebo dlážděný povrch.
Kosmická loď Starliner, která se vrací z Mezinárodní kosmické stanice, nese na paměť výzkumné lodi oceánografa Jacquese Cousteaua hrdý název Calypso. Vzhledem k technickým problémům a veletočům, jimiž si v uplynulých měsících prošla a…
Tichá diskotéka nebo letní kino? Patera sluchátka u jednoho televizoru? Hlas průvodce z vlastních sluchátek? Nejen to umožní nová funkce Bluetooth nazvaná Auracast – k jednomu přehrávacímu zařízení můžete připojit neomezený počet přijímačů…
Výrobci notebooků se na veletrhu IFA snaží zaujmout nejen novými procesory s podporou AI, které jim umožní dát na šasi nálepku Copilot+ PC, ale i zajímavými koncepty. Pokud ne užitečný, tak určitě zajímavý je nový model společnosti Lenovo…
Již tradičně se na začátku veletrhu IFA představují trendy ve spotřební elektronice a vývoj trhu. I letos tak výzkumná společnost GfK ukázala, jak vidí současný stav a další vývoj. Na první pohled je i při pohledu na seznam vystavovatelů…
Významným dopravně obslužným prvkem Montblanského masivu je zubačka Montenvers, která se může pochlubit rekordními ročními počty cestujících. Zubačka přibližuje turistům především zajímavý ledovec zvaný Ledové moře.
Společnost Acer má na konferenci IFA tradičně silně zastoupenou sekci pro hráče. Tentokrát nás nejvíce zaujal koncept „Project DualPlay“ pro dva hráče najednou a kapesní herní počítač Nitro Blaze 7.
Spolu s veletrhem CES, který se v lednu odehrává ve Spojených státech, je německý veletrh IFA největší akcí v oblasti spotřební elektroniky, výpočetní a bílé techniky i mnoha dalších technologických oblastí. I letos se můžeme těšit na nové…
Kosmická loď Starliner vyvolává další a další otázky. Stroj, který společnost Boeing vyslala k Mezinárodní vesmírné stanici při první testovací pilotované misi, se nyní znovu doslova ozval. Alespoň to tak vypadalo na první poslech.
Bez počítače nebo notebooku si dnes studium na střední či vysoké škole asi dokáže představit málokdo. Jenže není počítač jako počítač. Když si totiž vyberete správně, může přístroj učení hodně ulehčit. Ty nejvhodnější stolní počítače a…
Dilema, které zná při výběru tužkových a mikrotužkových baterií snad každý. Máme sáhnout po levnějších jednorázových, nebo investovat do dobíjecích? Přestože se řada lidí rozhodne podle aktuálních potřeb, správná odpověď není tak…
Je to až skoro neuvěřitelné, ale brzy by mělo dojít k velkému posunu. Máte disk o kapacitě větší než 1 TB, ale ve Windows ho naformátujete pouze tak, že je možné využít zlomek této kapacity. Operační systém od Microsoftu totiž tvrdošíjně…
Jedním z hlavních lákadel Leteckého dne Cheb byl letos obojživelný letoun Consolidated PBY Catalina. Využili jsme příležitosti a podívali se do útrob slavného stroje, který je v současné době jediným letuschopným exemplářem tohoto typu v…
Opakovaně použitelné nosné rakety Falcon 9 mohou zpátky do vesmíru. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) povolil firmě SpaceX obnovení letů po převrácení prvního stupně rakety v minulém týdnu.
Bolševici zavraždili cara Mikuláše II a jeho rodinu v noci z 16. na 17. července 1918 v ruském Jekatěrinburgu. Zajímavý příběh, který ale během následujícího století upadl v zapomnění, zahájil 31. srpna 1924 velkokníže Kirill Vladimirovič…
Dnes i díky intervencím Evropské unie používáme jen několik málo konektorů. Není to tak dávno, co mělo USB spoustu verzí a snad každý větší výrobce využíval nějaký svůj vlastní konektor, který nebyl kompatibilní s jinými produkty.…
Deset let po začátku a necelých šest let po konci Velké války byla severní Francie stále zpustošena. Jen desetinu území, na kterém se čtyři roky válčilo s Německem, dokázala dát Francie do pořádku.
Letošní prázdniny si americká raketa Falcon 9 za rámeček nejspíše nedá. Už podruhé je z nařízení americké FAA (Federal Aviation Administration) uzemněna. Stalo se tak po druhé mimořádné události.
Léto se pomalu blíží ke svému konci a s ním i úmorná tepla. Nastává tak vhodný čas na aktivní dovolené. Pokud jste organizovaný typ, můžete ji začít plánovat s předstihem – a to nejen tu podzimní, ale třeba už i na příští rok. Hodit se vám…
Již tradiční místo má v kalendáři nejen leteckých nadšenců Letecký den Cheb, kde bylo letos opět k vidění mnoho zajímavého. Vedle unikátní repliky proudového stroje Me 262 Schwalbe třeba i jediný letuschopný exemplář obojživelníka PBY…
I když lze i nyní občas zpozorovat nějaký padající meteor, to, co mohli vidět v noci na středu lidé ze Švýcarska, Rakouska, Německa a možná i dalších evropských zemí, bylo něco mnohem většího. Navíc se to během své cesty oblohou rozpadalo.
Když před 26 lety v německém Eschede vykolejil rychlovlak a zemřelo 101 lidí, všichni si kladli otázku, jak se taková katastrofa mohla stát. Vyšetřování odhalilo, že příčinou tragédie, byla prasklá obruč kola vlaku. To vedlo k okamžitému…