English

Today News

01

Zavedení československé koruny se blíží, psaly před 100 lety Lidové noviny

iDNES.cz

Hned na titulní straně přinesly Lidové noviny z 23. února 1918 článek Karla Engliše, ve kterém nový národ připravuje na zavedení nové měny. Noviny se také zajímaly o napjatou situaci v Bavorsku a kritizovaly české chemiky za netečnost při…

Tatra představila ve světové premiéře nový vůz modelové řady Tactic

iDNES.cz / Technet

Tento týden se v Abu Dhabí ve Spojených arabských emirátech konal IDEX 2019, jeden z největších světových veletrhů zaměřených na obranné technologie. Mezi vystavovateli se představila i kopřivnická Tatra Trucks ve společné expozici se…

Panasonic chce obsadit domácnost od kuchyně po obývák. Výbavu na to má

iDNES.cz

Nové 4K OLED televizory, které používají i profesionální koloristé pro doladění hollywoodských spektáklů, UHD Blu-ray přehrávače, nové fotoaparáty Lumix, kompletní vybavení pro kuchyň i koupelnu. To vše představil Panasonic vybraným…

Friday, Feb 22

13

Největší včela světa se schovávala 38 let. Teď ji objevili v Indonésii

iDNES.cz

Ohromný hmyz druhu Megachile pluto je největší známou včelou na světě. Od roku 1981 ji nikdo neviděl. Počátkem roku 2019 ji vědci opět odchytili v Indonésii.

07

K Měsíci míří první soukromá sonda, slíbené miliony dolarů nedostane

iDNES.cz / Technet

Raketa společnosti SpaceX brzy ráno v pátek 22. února vynesla na oběžnou dráhu první soukromý stroj, který se pokusí přistát na povrchu naší oběžnice.

01

Japonská sonda dorazila po letech k asteroidu, aby na něj vystřelila

iDNES.cz / Technet

Japonská sonda Hajabusa 2 letěla více než tři roky k malému asteroidu 1999 JU3 Rjugu, aby z něj nyní, v noci na pátek, odebrala pomocí sací hubice odstřelené vzorky.

Stáhněte si zdarma: skoncujte s pomalým startem Windows

www.idnes.cz

Se startem Windows se spouští i různé instalované aplikace, což zpomaluje spuštění systému. Poradí si s tím Quick Startup. Přehrávat multimediální obsah v domácí síti lze díky Universal Media Serveru. Informaci o počasí na hlavním panelu…

Thursday, Feb 21

16

Google spouští speciální YouTube pro děti. Neuvidí, co nemají

iDNES.cz

Google ve čtvrtek v Česku spouští speciální aplikaci YouTube Kids. Děti uvidí jen obsah určený jim. Rodiče mohou nastavit, jak dlouho se jejich ratolesti mohou na videa dívat.

11

Přestaňte s politickou agitkou v kostelích, vyzval před 100 lety parlament

iDNES.cz

V únoru 1919 se během 30. schůze československého Národního shromáždění jednalo o zákonu, který omezoval politickou agitaci v kostelech. Zákon byl velkou většinou schválený, proti se vyslovilo jen 19 poslanců.

01

„Jsem odporná tlustá velryba!“ Online šmejdi vám prodají zázraky na míru

iDNES.cz / Technet

Chcete zhubnout bez námahy? Zbohatnout bez jakýchkoli znalostí? Omládnout o patnáct let? Nebo platit méně za benzin díky magnetu v motoru? Právě s takovými sliby vás různí „šmejdi“ zkoušejí nalákat ke koupi předražených zbytečností.…

Peruny pro armádu prošly úpravami. Vozidla teď čekají náročné testy

iDNES.cz / Technet

Firma SVOS z Přelouče představila v terénu speciální vozidlo Perun pro českou armádu. Do její výzbroje mělo být zařazeno v počtu čtyř kusů už minulý rok, ale kvůli nutným úpravám vozidla se vše opozdilo a u příslušné jednotky se objeví až…

Tipy pro Windows 10: objevte nové funkce velké aktualizace

www.idnes.cz

Po původním pozdržení se již několik týdnů na počítače s Windows dostávají postupně výzvy k přechodu na nejnovější verzi tohoto stému, kterou lze stáhnou jako aktualizaci. Jestliže jste ji ještě neobdrželi, máme pro vás tip, jak ji vyvolat…

Wednesday, Feb 20

17

Podívejte se, jak vypadal letošní největší superúplněk po celém světě

iDNES.cz / Technet

V lednu, únoru i březnu se Měsíc v úplňku přiblíží k Zemi natolik, že můžeme hovořit o superúplňku. Vůbec nejblíže byl letos právě 19. února.

Google se omlouvá za mikrofon, o kterém zákazníkům neřekl

iDNES.cz / Technet

Aktualizace firmwaru, která zařízení přidá možnost ovládání hlasovou asistentkou, může dost překvapit v případě, že dané zařízení oficiálně nemá mikrofon. A právě to se povedlo Googlu u bezpečnostního ovladače Nest Guard.

15

Robotická lékárna v Saúdské Arábii je rychlá. Netvoří se v ní fronty

iDNES.cz

V Saúdské Arábii otevřeli první lékárnu, kde se na obsluze výraznou měrou podílejí roboti.

01

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

iDNES.cz / Technet

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali několik zajímavých úspěchů, i díky jednomu sexuálně náruživému manželskému páru.

Tuesday, Feb 19

18

Windows umožní přímý přístup k linuxovým souborům

iDNES.cz

Windows se stále více sbližují s Linuxem. Nejnovějším počinem v této oblasti bude možnost otevírat linuxové soubory přímo ve Windows.

15

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

iDNES.cz

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře, kterou si uložil, když byl ještě dítě.

11

Některé stránky ruské televize RT zmizely z Facebooku. Síť je zablokovala

iDNES.cz

Sociální síť Facebook v rámci své snahy o boj s dezinformacemi zablokovala několik stránek s napojením na Rusko. Mezi nimi i čtyři menší projekty televizní stanice Russia Today.

01

Beneš žádal mezinárodní uznání Lužických Srbů

iDNES.cz

Od začátku roku 1919 usilovali Lužičtí Srbové o samostatnost, případně o výraznější autonomii v rámci nově vznikající Výmarské republiky. Spojence pro své plány však hledali jen velmi obtížně. Německo jejich snahy trvale blokovalo. Na…

Červci, sinice, sépie. Proč a čím se barvily a barví potraviny

iDNES.cz / Technet

Zrak je náš nejdůležitější smysl a barvy jsou ta nejdůležitější informace. Právě barva nás osloví první, až v druhé řadě tvar či velikost. A platí to i pro potraviny. Krása barev nás ovlivňuje, kdykoliv usedneme k jídlu či jdeme nakupovat.

Software na nevratnou likvidaci dat na discích

iDNES.cz / Technet

Vybraná data, celé disky či jen jejich část umí nekompromisně odstranit digitální skartovačky. Neslouží k pouhému smazání, ale provedou to tak, že je již nikdo nebude moci obnovit. Tak se dají zahladit nejen citlivá data, ale třeba i disk…

Monday, Feb 18

15

Česko hledá moderní kutily a vynálezce. Přihlaste se na Maker Faire 2019

iDNES.cz / Technet

Předposlední červnový víkend v Praze proběhne festival moderních kutilů Maker Faire 2019. Přihlásit se se svým projektem může do konce dubna každý.

13

Britové po vyšetřování označili Facebook za „digitálního gangstera“

iDNES.cz

Dolní sněmovna Velké Británie vydala závěrečnou zprávu svého vyšetřování a rozhodně si v ní nebrala servítky.

01

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

iDNES.cz / Technet

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají. IBM nyní spouští novou generaci předpovědního systému GRAF, který lokální předpovědi významně zpřesní.

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

iDNES.cz / Technet

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou kapacitou. Zařízení by dokázalo napájet velké okresní město českého formátu po dobu několika hodin. Baterie má mimo…

Sunday, Feb 17

Lidovky před 100 lety: Národové budou zase rodina

iDNES.cz

Pondělní Lidové noviny ze dne 17. února 1919 se věnují v Paříži dohodnutému projektu „Svazu národů“, ale i vysloveně domácím problémům mladého Československa, třeba uhlí na Těšínsku nebo kněžím.

Prohlížeče šifrují data, aplikace pomůže v matematice. Otestovali jsme

iDNES.cz / Technet

Vyzkoušejte si funkci hned dvou internetových prohlížečů, aplikaci na pořizování zvukových záznamů nebo třeba nové cloudové úložiště, které v klientské aplikaci zašifruje všechna data ještě před jejich odesláním po internetu.

Nejlepší český špion války byl Němec. A na rukou měl českou krev

iDNES.cz / Technet

Československá rozvědka vstoupila do druhé světové války v poměrně dobré kondici. Odboj na našem území ovšem nacisté téměř úspěšně rozvrátili. A po válce pak zbylé zkušené lidi z velké části nahradili komunističtí „amatéři“.

Saturday, Feb 16

Krvavá sovětská válka obrazem: Měla trvat pár týdnů, protáhla se na 9 let

iDNES.cz / Technet

Téměř celou jednu dekádu probíhala tzv. sovětská válka v Afghánistánu. Invaze vedená z Moskvy vyhnala z domovů pět milionů obyvatel a zastavila politické uvolňování ve světě. Připomeňme si tento konflikt a také některou použitou techniku…