Stisknutím tlačítka rozezvučí domácí jednotku, pošle notifikaci na chytré telefony a tablety a pokud chcete, k upozornění na příchod ke dveřím využije i chytré reproduktory. Vy se můžete odkudkoli podívat na video ze zvonku a zahájit hovor…
Lidská dědičná informace má svoje „temná zákoutí“. Vědci v nich objevili tisíce dosud neznámých genů. Mnohé hrají významnou roli při nádorových onemocněních a dalších chorobách.
Rok 2025 může být pro zájemce o dění na obloze mírným zklamáním. Tedy pokud čekají velké události, jako je třeba úplné zatmění Slunce. Přesto začátek nového čtvrtstoletí v této oblasti rozhodně nudit nebude.
Známému Jizerskohorskému technickému muzeu v Bílém Potoce na Frýdlantsku jde o krk. Přesněji řečeno o nosné zdivo stavby, které řeka Smědá podemlela při posledních povodních do takové míry, že statika historického areálu je narušena a…
Jeden z nejsilnějších meteorických rojů letošního roku vrcholí v pátek a slibuje tak zajímavou podívanou. K pozorování je samozřejmě potřeba obloha bez mraků. O víkendu můžete sledovat také dva zajímavé úkazy spojené s Měsícem. A další…
Italský vůdce Benito Mussolini pronesl 3. ledna 1925 zásadní projev v italském parlamentu. Mussolini se po něm stal definitivně diktátorem a Itálie totalitním fašistickým státem.
Narušuje přirozený biorytmus, kazí spánek, působí deprese a nemoci. Přemíra světla škodí i zvířatům a rostlinám. Skutečná tma se stává nedostatkovým zbožím, které musíme chránit.
Předběžným vítězem výběru vozidel pro nové tchajwanské rakety se stala česká Tatra, píše Taipei Times. Tchajwanské ministerstvo obrany chce na Tatru umístit rakety, které budou schopné zasáhnout i Peking.
Spojení slov EU a regulace funguje pro mnoho lidí jako červený hadr na býka. Mnohdy je přitom regulace ku prospěchu věci. Dobrým příkladem je nejnovější „povinné nabíjení pomocí USB-C konektoru“. Pojďme si připomenout dřívější zásahy v…
V nekonečném zápasu s virem HIV získalo lidstvo novou, překvapivě účinnou zbraň. Pracuje na zcela novém principu a přináší naději lidem ohroženým i dalšími virovými onemocněními. Lék chránící před nákazou HIV se stal vědeckým „průlomem…
První leden 1925 se stal historicky velmi významným dnem pro Norsko. Už 100 let má totiž norské hlavní město nové jméno. Nejmenuje se Christiania, ale Oslo.
První leden je nejen oslavou obnovy samostatného českého státu a příchodu nového roku, je to i dnem, kdy můžete začít pracovat na nejrůznějších novoročních předsevzetích. Na některé z nástrojů netřeba, ale jistě neuškodí, když si…
Pokud jde o výběr nejbizarnějších videí roku, na Čínu bývá tradičně spoleh. Ani letošek nebyl výjimkou. Mořský svět na jihovýchodě země například čelil kritice návštěvníků za vystavení robotické atrapy místo skutečného žraloka obrovského.…
Silvestr 1924 byl stejně divoký jako jindy. Československý svaz abstinentů i tehdy vyzýval ke střízlivosti, lidé ale slavili konec roku v tradičním alkoholovém duchu.
Ač je tento jev v naší vlasti již spíše vzácností, tak není zdaleka vyloučeno, že v zimě napadne takové množství sněhu, které dokáže zastavit i železniční dopravu. V letech sedmdesátých, kdy zde sněhu bylo až běda, doplnily portfolio…
V končícím roce 2024 jsme si připomněli významné výročí objevu dinosaurů, patrně nejpopulárnější skupiny vyhynulých živočichů vůbec. Skutečně prvním vědecky popsaným dinosaurem byl jurský teropod Megalosaurus, představený vědecké…
Koupání v ledové vodě, ošetřování ledních medvědů, ale i potápění k antickým amforám letos ruský prezident Vladimir Putin vynechal. Na začátku roku se však v nehostinné výspě Ruska svezl obojživelným speciálem, a dokonce prý při tom…
Na dně Labe se dá najít ledacos. „Zaručená“ svědectví starých šífáků – třeba o utopeném tanku z války – se prolínají s reálnými, leč zcela jinými vraky na dně. V srpnu se skupina libereckých potápěčů vydala pátrat v úseku Labe u Malých a…
Navzdory znění Versailleské mírové smlouvy britská armáda okupaci německého Kolína nad Rýnem v lednu 1925 neukončila. Důvody shrnuje další díl videoseriálu Před 100 lety.
V tomto přehledu si zrekapitulujeme některé otázky z technických kvízů, které dokázaly řadu soutěžících nejvíce potrápit. Prozradíme i procentuální úspěšnost jejich zodpovězení.
Sonda amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Parker Solar Probe se přiblížila ke Slunci na nejkratší vzdálenost, co se kdy lidmi vyrobenému stroji podařilo. S odvoláním na oznámení americké vesmírné agentury o tom…
Melodie hudebního skladatele a jazzového kytaristy Jaroslava Celby, který se narodil před 100 lety, doprovázely desítky filmů včetně známých večerníčků, kupříkladu Pohádky z mechu a kapradí, O makové panence a motýlu Emanuelovi, O klukovi…
Záplavě falešných textů, zvuků a hlasů i videí, které se nejen díky generativní umělé inteligenci (genAI) na nás valí, musíme čelit především svou pozorností. Problém je, že se schopnosti těchto systémů neustále vylepšují a chyby, jež byly…
Nejdelší kampaní druhé světové války byla bitva o Atlantik, na jejímž výsledku záviselo přežití Velké Británie. Kromě lodí se na likvidaci hrozby německých ponorek podílely i dálkové bombardéry. Kapitán jednoho z nich byl na Viktoriin kříž…
Když redakce magazínu POZOR VLAK dostane od diváků tip na reportáž, výsledek vždy stojí za to. Je to i případ první reportáže 142. vydání, která zavede diváky do Jestřebích hor mezi Malými a Velkými Svatoňovicemi. Právě tam totiž vyrostlo…
Třebaže české země přístup ke světovým oceánům nemají, občas se i u nás přihodí událost jako vystřižená z dobrodružného námořního románu. Jeden takový příběh se v roce 1987 odehrál nedaleko Ústí nad Labem.
Menší než malý letoun může v pilotovi budit větší než velké rozpaky, zda do něj vůbec usednout. Čert vem délku, tam se to ještě snese, ale rozpětí je to, na čem záleží, aby se to udrželo ve vzduchu. Zřeme stroje bojující o titul nejmenšího…