English

Today News

01

Válečná odplata: Francie se chystala před 100 lety obsadit německé Porúří

iDNES.cz

Právě před 100 lety Francie oznámila, že vysílá své jednotky do německého Porúří. 4. dubna 1920 Francie dala naplno najevo, že Německo porušuje podmínky poválečného příměří.

Ptakoještěr s největším rozpětím křídel překonává i český tryskáč

iDNES.cz / Technet

Ptakoještěr Quetzalcoatlus northropi měl rozpětí křídel přes deset metrů. Pokud by létal v této době, překonal by i legendární český podzvukový letoun L-39 Albatros. Ten má rozpětí „jen“ asi 9,5 metru. Nejvzrostlejší jedinci by se pak…

První monitor postavili Američané v roce 1862. Hodil se pouze k boji

iDNES.cz / Technet

Velice zvláštní, ale o to více neperspektivní kategorii válečných plavidel tvořily monitory. Začaly se stavět během americké občanské války, ale pro plavbu po moři byly pro svůj malý ponor a vysoko položené těžiště vyloženě nevhodné.…

Friday, Apr 3

13

Google ukazuje vývoj návštěvnosti veřejných míst. Češi nechtějí fronty

iDNES.cz / Technet

Google již nějakou dobu umožňoval svým uživatelům zjistit, kdy je nejlepší jít třeba do restaurace, aby tam nebylo mnoho lidí. Nyní bude zveřejňovat přehledy o návštěvnosti veřejných míst. Česká skupina zase rozjíždí projekt, který má lidi…

01

Pokus o vykradení Lincolnova hrobu ohromil celou Ameriku

iDNES.cz

3. dubna 1920 zemřel jeden z nejslavnějších amerických detektivů své doby. Patrick D. Tyrrell byl mužem, který pro Spojené státy zachránil ostatky prezidenta Abrahama Lincolna.

Tipy pro Windows 10: získejte na tři kliky přístup ke všem skrytým funkcím

iDNES.cz / Technet

Hned 205 funkcí je v jedné složce sloužící k ovládání většiny činností systému Windows. Odhalte tento ovládací panel. Dále poradíme, jak do Start nabídky vtěsnat více dlaždic, jak aktivovat světlý motiv, jak pozastavit aktualizace, jak…

Thursday, Apr 2

19

Populární aplikace na počasí zmizí z Androidu. Může za to Apple

iDNES.cz / Technet

Apple koupil aplikaci Dark Sky, kterou uživatelé využívají ke sledování počasí. Jedním z prvních kroků, které firma udělala, bylo ukončení verze pro Android a „hodinkový“ Wear OS.

01

Webkamery jsou vyprodány. Vyrobit si ji ale můžete i z chytrého telefonu

iDNES.cz / Technet

Jedna z věcí, po které se v uplynulých dnech v e-shopech doslova zaprášilo jsou webové kamery – ve většině obchodů jsou aktuálně vyprodány. Pomocí šikovné aplikace v ní však můžete dočasně proměnit i svůj chytrý telefon. Poradíme jak na to.

Wednesday, Apr 1

18

Komunikační program Zoom je v hledáčku žalobců kvůli ochraně osobních údajů

iDNES.cz / Technet

Programy a aplikace, které umožňují spojovat lidi na dálku, nyní zažívají boom. Někdy však díky tomu vyplouvají na povrch i jejich problematické stránky. Minimálně u jednoho programu už vedly pochybnosti o ochraně soukromí k žalobě.

14

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

iDNES.cz

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla hodnota nakažlivosti na hodnoty srovnatelné se sezonní chřipkou.

13

První autobusy? I před 100 lety doprava bojovala se špatnými silnicemi

iDNES.cz

Na Moravě zahájili před 100 lety zkušební provoz nové autobusové linky. Na konci března 1920 vyjel první autokar na trase Brno - Jihlava.

09

Předpovědi počasí už šedesát let pomáhají družice. Prapůvod mají ve sci-fi

iDNES.cz / Technet

První nápady na sledování počasí z vesmíru se objevily před necelými sto lety. Smělé plány se však staly skutečností až o několik desítek let později. Prvního dubna 1960 odstartovala z kosmodromu na floridském mysu Canaveral raketa Thor…

01

Ptáci nosit roušky nemusí. Pusťte si je do bytů, projasní vám den

iDNES.cz / Technet

Nařízené omezení pohybu mnohé z nás uvěznilo uvnitř bytů a přírodu v lepším případě pozorujeme jen z oken nebo balkónů. Snesitelnější by to mohlo být díky projektu SlowRadio – do uší si můžete pustit přímý přenos zpěvu ptáků a zvuků…

OBRAZEM: „Lidovky“ i stíhačky na starých reklamách leteckých továren

iDNES.cz / Technet

Prvorepublikové Československo se vyznačovalo relativně bohatým leteckým průmyslem. Během necelého roku existence státu zde byly postupně založeny tři významné letecké továrny. Další podniky se přidaly později. A to nepočítáme výrobce…

Tuesday, Mar 31

22

USA na čele, Čína přizná další nemocné. Vývoj pandemie v grafech

iDNES.cz / Technet

Těžiště současné pandemie koronaviru zůstává ve vyspělém světě, rychlý růst případů zažívají především USA, a není to jen špatně. Projděte si s námi vývoje pandemie v základních grafech.

14

Samsung ukončí výrobu klasických LCD panelů. COVID-19 za to nemůže

iDNES.cz / Technet

Samsung postupně uzavírá továrny na výrobu LCD panelů. Některé budou po přestavbě vyrábět modernější panely, u jiných není jejich další osud jistý.

01

TEST: Levná a pohodlná. I zcela bezdrátová sluchátka umí kvalitně zahrát

iDNES.cz / Technet

V uších jsou nenápadná, nevedou od nich žádné dráty, a přesto vám dokážou na cestách zahrát v některých případech i velmi kvalitně. Otestovali jsme zcela bezdrátová sluchátka v ceně do dvou tisíc korun.

Potíže ve vzduchu i na zemi. Letectví zažívá pád a neví, kde leží dno

iDNES.cz / Technet

Letecký provoz nad Evropou se v posledních týdnech prakticky zastavil. Do hlubokých potíží se přitom neřítí jen aerolinky, ale i důležité veřejné služby.

Nejlepší programy pro anonymní prohlížení internetu skryjí vaši identitu

iDNES.cz / Technet

Nejen surfování, ale jakýkoli přístup z počítače na internet znamená, že vás servery identifikují a dozví se o vás řadu informací. Toho se můžete částečně zbavit. Pomůže jeden z mnoha dostupných nástrojů.

Monday, Mar 30

15

Tisíce českých počítačů se zapojily do boje s koronavirem. Může i ten váš

iDNES.cz / Technet

Síť počítačů zapojených do projektu Folding@Home, jehož hlavním cílem je nyní analýza viru SARS-CoV-2, má již více než 10x větší výkon než nejvýkonnější superpočítač na světě, IBM Summit. Tým TechnetCZ posílil na 643. příčku. Přidat se…

Před 100 lety schválili poslanci nové symboly Československé republiky

www.idnes.cz

Před 100 lety schválilo Národní shromáždění zákon, který určil podobu nových symbolů samostatné Československé republiky - vlajky, státního znaku a standarty prezidenta republiky. A zatímco znak i prezidentská standarta se v dalších…

09

Tipy na zajímavé weby: naučte se vařit levně, ale ne lacině

iDNES.cz / Technet

Web Skromnákuchyně.cz ukazuje, jak lze v dnešní době vařit chutná jídla a přitom neutrácet horentní sumy. Kdo bude chtít po skončení pandemie cestovat, může se již nyní inspirovat na portálu TripExpert.com. A milovníci Čtyřlístku najdou…

STO OBJEVŮ: Anatomie se zrodila ve Vlámské říši

iDNES.cz / Technet

Klíčový medicínský obor se po staletí rodil ze zvědavosti, jak je lidské tělo postavené, co skrývá uvnitř a k čemu co slouží. Dostal jméno od řeckého ana temnein, tedy řezem otevřít. Seriál vydával Magazín Víkend.

Sunday, Mar 29

15

Týden po odletu 34 satelitů pro vesmírný internet čelí OneWeb bankrotu

iDNES.cz / Technet

Společnost OneWeb požádala ve Spojených státech o ochranu před věřiteli. Firma budovala ve vesmíru síť satelitů, které měly přinést internet do všech končin světa. Za problémy firmy může i koronavirová epidemie.

10

Aplikace: výuka matematiky se superhrdinou nebo katastr v kapse

iDNES.cz / Technet

Šikovné aplikace vám pomohou s domácí výukou matematiky, přehráváním filmů a seriálů z domácích úložišť a sledováním času stráveného prací na různých projektech.

01

Ruský expres. Na nejdelší lince předválečných ČSA létaly moderní dřeváky

iDNES.cz / Technet

K zajímavé prvorepublikové historii Československých aerolinií patří otevření jejich tehdejší nejdelší linky Praha – Moskva, kterou provozovaly společně s Aeroflotem. ČSA na ni nasadily nízkokapacitní britské letouny Airspeed Envoy.

Saturday, Mar 28

11

Počty úmrtí v Itálii mohou být velmi podhodnocené, tvrdí analýza

iDNES.cz

Analýza italského starosty naznačuje, že v některých částech země se prudce zvýšila úmrtnost. Jen menší část zesnulých je spojována s nemocí COVID-19. Na nákazu však podle starosty mohlo od začátku letošního roku zemřít výrazně více lidí.…

01

První „hvězdný pár“? Před 100 lety se vzali Fairbanks a Pickfordová

iDNES.cz

Americké Los Angeles bylo právě před 100 lety místem svatby dvou filmových hvězd - Mary Pickfordové a Douglase Fairbankse. 28. března 1920 vznikl první hvězdný manželský pár zlatého věku Hollywoodu.

Česko šije roušky, ale vyrábí i špičkové masky pro americkou armádu

iDNES.cz / Technet

Češi vyrábějí nejen domácí roušky, ale i „high-endové“ ochranné prostředky pro ty nejnáročnější podmínky. A s využitím patentových českých technologií.

Friday, Mar 27

16

Windows mají neopravené chyby. Nejvíce ohrožují starší verze

iDNES.cz / Technet

V operačním systému Windows objevili zatím neopravené chyby, které souvisí s nakládáním s funkcemi knihovny Adobe Type Manager. Chyby nejvíce ohrožují starší verze tohoto operačního systému-