English

Today News

01

OBRAZEM: Příliš velké sousto. Před 80 lety napadl Hitler Sovětský svaz

iDNES.cz / Technet

Útokem nacistického Německa na Sovětský svaz vstoupila druhá světová válka do nové dimenze. Vůdce nacistů Adolf Hitler si vybral příliš velké sousto. Zpočátku se sice mohlo zdát, že nešlápl vedle, ale německým vojákům na východní frontě…

Nejvíce frustrující problémy ve Windows 10

www.idnes.cz

Windows 10 má více pozitivních než negativních vlastností. Podívejte se s námi na ty nejzásadnější, se kterými se tento operační systém potýká, a to i po šesti letech od svého uvedení na trh.

Monday, Jun 21

16

Největší suchozemský savec v dějinách Země byl nejspíš nosorožec, ukazuje nový nález

iDNES.cz / Technet

Čínským vědcům se podařilo objevit nový druh pravěkého nosorožce, Paraceratherium linxiaense. Pro potravu dosáhl až do výšky sedmi metrů a s předpokládanou váhou dvaceti jedna tun patří mezi největší savce, kteří kdy obývali naši planetu.

02

Střední skupina vojsk měla ve výzbroji i „atomové“ bombardéry MiG-27

iDNES.cz / Technet

V letech 1990 a 1991 se z tehdejší ČSFR vracely po dlouhodobém pobytu domů i letecké útvary Sovětské armády. Následující text poskytne obrázek o jejich síle a výzbroji.

01

Čeští pobělohorští exulanti mají svůj památník už 100 let

iDNES.cz

V červnu 1921 se na východočeském Růžovém paloučku odehrála velkolepá slavnost k odhalení památníku pobělohorských exulantů. Existence Československé republiky už takovou akci umožnila.

STO OBJEVŮ: Na parket! I rokenrol je jedním z největších objevů lidstva

iDNES.cz / Technet

Máloco zasáhlo do muziky 20. století tak jako Rock’ n’ Roll. Od 50. let se valil světem a ani razítko „ideově závadné imperialistické kultury“ mu tehdy nezabránilo proniknout i k nám. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával…

Sunday, Jun 20

15

Nad jihozápadem Čech prolétl meteoroid, sto kilometrů zvládl za 11 sekund

iDNES.cz / Technet

Nad východní částí Bavorska a jihozápadními Čechami prolétl ve čtvrtek večer meteoroid. Těleso o přibližné váze pět kilogramů se během letu rozpadlo, informoval Pavel Spurný z Astronomického ústavu Akademie věd ČR ve středočeském Ondřejově…

01

Krčmy zatvoriť, zavelel hned po vzniku Československa Šrobár

iDNES.cz

Slovensko protestovalo před 100 lety proti zákazu vyrábět a prodávat tvrdý alkohol. Vadilo to nejen prostým lidem, ale hlavně lihovarníkům. Černý obchod ale kvetl.

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

iDNES.cz / Technet

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů. „Je to taky kus dokončení revoluce, kus historie,“ říká fotograf Karel Cudlín, který spolu s Vojtou Dukátem vystaví…

Saturday, Jun 19

Jméno polárního dinosaura vzniklo jako poděkování soukromé společnosti

iDNES.cz / Technet

Fantazie vědců při pojmenovávání dinosaurů je takřka bezmezná a mnozí obyvatelé druhohorního světa by se lidské kreativitě vyvinuté v tomto směru nestačili divit. Jedním z takových dinosaurů je malý ornitopod druhu Atlascopcosaurus loadsi.

Friday, Jun 18

Cvaknou jako zapalovač. Sluchátka CliQ mají skvělý poměr ceny a výkonu

iDNES.cz / Technet

V nabídce české značky Intezze nás zaujal nový model CliQ, pyšnící se nejen nejnovějšími čipy Qualcommu s Bluetooth 5.2, ale také kovovým pouzdrem a velmi zajímavou cenou. Vyzkoušeli jsme je v praxi.

Thursday, Jun 17

06

Z čínské pouště odstartovala loď Šen-čou 12, zamířila k nedokončené stanici

iDNES.cz / Zprávy

Čína vyslala do vesmíru první pilotovaný kosmický let za téměř posledních pět let. Tříčlenná posádka lodi Šen-čou 12 míří k nedokončené čínské vesmírné stanici. Start se uskutečnil z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě…

01

Každý počítačový disk jednou odejde. Podívejte se, jak předejít škodám

iDNES.cz / Technet

Osobní data na vašem počítači nemusí ohrožovat jen útočníci. Lidé o ně mohou přijít i kvůli havárii úložiště. Jste si jisti, že je máte jako v bavlnce? Pokud na disku pozorujete určité problémy, může být pozdě. Připravte se na to předem.

Potopila se během 18 minut. Zkáza Lusitanie postrčila USA do války

iDNES.cz / Technet

V tomto týdnu před 117 lety započala stavba parníku Lusitania. Měl to být výkvět moderního lodního stavitelství, rychlá, ale přitom luxusní loď zkracující vzdálenost mezi Evropou a Amerikou na necelých pět dní plavby. Ale historie si ji…

Wednesday, Jun 16

17

Nainstalovali jsme uniklé Windows 11. Podívejte se, jak novinka vypadá

iDNES.cz / Technet

Měli jsme je vidět až 24. června, jenže Microsoftu unikl instalační soubor na internet. Neveřejné sestavení 21996.1 si tak každý mohl nainstalovat a prohlédnout. Podívejte se, jak nový systém vypadá.

11

Nástupce Windows 10 unikl na internet. Bude mít označení 11

iDNES.cz / Technet

Jak se blíží speciální akce Microsoftu, na níž má odhalit budoucnost Windows, objevují se úniky, které ukazují, jak by mohl nový operační systém Microsoftu vypadat. Nakonec se objevilo i sestavení nových Windows, které si lze nainstalovat.

Před 100 lety se vytyčovala hranice mezi ČSR a Polskem. A střílelo se

iDNES.cz

Při vytyčování československo-polské hranice na Těšínsku se na Čechoslováky střílelo. Situace nebyla kvůli vyhrocenému hornoslezskému povstání na hraniční čáře bezpečná.

01

Americký těžký bitevník měl tři motory. Letectvo ho nakonec nechtělo

iDNES.cz / Technet

V historii letectví najdeme řadu zajímavých prototypů, na které si dnes už téměř nikdo nevzpomene. Mezi ně patří i těžký bitevník XB-51 vyznačující se netradičním řešením motorové instalace a pumovnice.

Tuesday, Jun 15

18

Nové reprosoustavy Ikea pověsíte jako obrazy. Hodí se do maličkých bytů

iDNES.cz / Technet

Spolupráce společností Ikea a Sonos přináší další plody, tentokrát hrající obrazy. Pověsíte je na stěnu, připojíte do zásuvky a vše ostatní zajistí připojení k wifi a aplikace v chytrém telefonu.

01

Windows 10 asi skončí. Co přijde po nich, není jisté

iDNES.cz / Technet

Již za devět dní bychom se mohli dozvědět, zda se společnost Microsoft rozhodla porušit své pravidlo a pokročit v označování Windows z čísla 10 na 11, nebo přejde na zeměpisné pojmenování. Náznaků, že by se tak mohlo stát, je již několik.

Šest tipů pro lepší plánování v Google kalendáři

iDNES.cz / Technet

Jste-li fanoušci Googlu, potom nejen pro organizaci svých událostí se nabízí využít jejich službu kalendář. Umožňuje správu času, plánování setkání, událostí, výročí a úkolů, a dokonce je sdílet s vybranými uživateli. Využijte tohoto…

Monday, Jun 14

11

Před 100 lety začal vznikat zárodek budoucího Beneluxu

www.idnes.cz

Lucembursko před 100 lety souhlasilo s ochranou ze strany Belgie. Vazba mezi Belgií a jedním z nejmenších států Evropy se stala zárodkem budoucího Beneluxu.

01

Tajuplné monstrum, které bylo k ničemu. Odpočívá v tankovém muzeu u Moskvy

iDNES.cz / Technet

V muzeu tankových sil v podmoskevské Kubince je jedno německé vozidlo, které na první pohled upoutá svými rozměry a neobvyklostí konstrukce. Zajímavé je i to, že dochovaných informací o tomto monstru je pramálo a ani Rusové sami pořádně…

STO OBJEVŮ: Zázračný aspirin se užívá po tunách, stal se lékem na vše

iDNES.cz / Technet

Setkal se s ním snad každý, aspirin je častým pomocníkem lékařů. Ačkoli se zrodil v 19. století, seznam zdravotních problémů, při kterých lidem pomáhá, se rozrůstá dodnes. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.

Sunday, Jun 13

00

Chceme otevírat své školy, volali Čechoslováci v Jugoslávii

tv.idnes.cz

Čechoslováci v Jugoslávii chtějí vlastní školy. Bělehrad to před 100 lety odmítal a bagatelizoval. Nakonec ale všechno dobře dopadlo.

01

Legendární drezína Muvka si zahrála i ve filmu Svatební cesta do Jiljí

iDNES.cz / Technet

Na jedné straně spektra hnacích drážních vozidel najdeme rychlíkové i těžké nákladní lokomotivy, na té druhé straně se potom krčí malé drezíny. Nejznámější československou drezínou se stal motorový univerzální vozík MUV 69.

Saturday, Jun 12

SpaceX chystá na rok 2022 starty lodi Starship z mořské ropné plošiny

iDNES.cz / Technet

Již tomu je několik let, co Elon Musk oznámil, že jeho společnost postaví meziplanetární kosmickou loď, která se nyní jmenuje Starship. Před časem jsme se také dozvěděli, že celý systém Super Heavy Starship by mohl využít pro start…

Friday, Jun 11

Vypouštění CO2 začíná být drahé. Vyplatí se napumpovat ho pod zem?

iDNES.cz / Technet

Ceny emisních povolenek v Evropské unii letos několikanásobně vzrostly a citelně se začaly promítat do cen elektřiny. Jsou tak vysoké, že přípustnou alternativou se začíná stávat „pumpování“ oxidu uhličitého pod zem. Jak je to reálné?

Thursday, Jun 10

15

Podívejte se, jak Měsíc „ukousnul“ Slunce při částečném zatmění

iDNES.cz / Technet

Krátce před čtvrtečním polednem začala dvě hodiny trvající vesmírná podívaná, která není tak častá, a na rozdíl od mnoha jiných ji lze sledovat i ve dne. Zatmění Slunce je na našem území viditelné jako částečné.

13

Princ Philip by oslavil 100 let. Zemřel dva měsíce před narozeninami

iDNES.cz

Prožil bohatý a zajímavý život. Princ Philip stál víc než sedm desetiletí po boku královny Alžběty II. Říkalo se o něm, že je nejvtipnější na světě, jeho glosy občas vyvolaly pozdvižení. Vitální byl až do vysokého věku. Zemřel letos 9.…