English

Monday, Jan 24

16

Hudbu tvořím pomocí pěti elementů, říká zpěvačka Jitka Charvátová

iDNES.cz / Kultura

Zpěvačka kapely Oceán Jitka Charvátová představuje nový hudební projekt Mia Bohemia, prostřednictvím něhož chce podle vlastních slov vzdát hold přírodě a jejím živlům.

15

Divadlo Bez zábradlí přerušuje kvůli omikronu činnost do konce března

iDNES.cz / Kultura

Pražské Divadlo Bez zábradlí kvůli pandemii přerušuje dočasně činnost od pondělí 24. ledna až do konce března. Svá představení ruší i Divadlo na Vinohradech a další pražská i mimopražská divadla.

Boj pokračuje. Na finále Cobra Kai si nejspíš ještě počkáme

iDNES.cz / Kultura

Seriálový hit Cobra Kai, vycházející z „osmdesátkové“ filmové trilogie Karate Kid, čtvrtou řadou nekončí. Tvůrci slibují pátou, kde by už mělo dojít k finálnímu střetu.

14

Praha bude pro filmaře dražší, zvýší nájemné za pronájem veřejných prostor

iDNES.cz

Pražský magistrát od příštího roku zvýší nájemné, které účtuje filmařům za natáčení na veřejných prostranstvích. Na dvojnásobek se nájemné zvedne na Staroměstském a Václavském náměstí a na Karlově mostě.

11

RECENZE: Rok 2020 nebyl, anebo pořád trvá? ptá se requiem křehkých duší

iDNES.cz / Kultura

S podtitulem „requiem křehkých duší“ uvádí pražské A studio Rubín jednu ze svých dosud posledních premiér Osobní Fudži. Jak už název napovídá, inscenace v režii Jiřího Ondry využívá japonských reálií, kultury i vizuálu.

08

RECENZE: Nechte mluvit děti, Oscary se dostaví, vzkazuje C’mon C’mon

iDNES.cz / Kultura

Snímek Mikea Millse nazvaný C’mon C’mon patří do rodiny takzvaných malých velkých filmů, navenek nenápadných komorních příběhů, které disponují tichou vnitřní silou a skvělými herci.

Sunday, Jan 23

23

Zemřel Radan Dolejš. Kapelníkovi Šlapeto bylo 57

iDNES.cz / Zprávy

V neděli večer zemřel kapelník souboru Patrola Šlapeto Radan Dolejš. Na sociálních sítích to oznámila zpěvačka z jeho kapely. Dlouho trpěl zdravotními obtížemi.

18

Zemřel autor komiksů Jean-Claude Mézieres, podílel se na Pátém elementu

iDNES.cz / Kultura

Ve věku 83 let zemřel v noci na dnešek francouzský ilustrátor a autor komiksů Jean-Claude Mézieres, spoluautor ve Francii legendárního sci-fi komiksu Valérian a Laureline.

17

David Bowie se zvolna loučí a hudba se na albu Toy bojí ztichnout

iDNES.cz

Posmrtně vydané album Toy představuje Davida Bowieho jako písničkáře, který si chce po experimentech se zvukem odpočinout při plném, sytém a hutném zvuku rockové kapely.

15

Veřejnost považovala Pilaře za otce Rumcajse, říká kurátor. Nakreslil i Večerníčka

iDNES.cz / Kultura

Večerníček nám mává z televize už přes půl století, loupežník z lesa Řáholce napravuje křivdy i v digitálním věku. Ale svého autora Radka Pilaře prý tyto ikonické postavy v lecčems omezovaly. „Asi nejvíc mě překvapila neústupnost, s jakou…

09

Rozbalená bonboniéra. Láska k divadlu covid ustála, diváci jsou impulzivní

iDNES.cz / Kultura

Pandemie diváky od návratu do divadla neodradila, změnila ale jejich chování. Nyní raději nenakupují vstupenky příliš dopředu, shodují se tři přední tuzemské scény. Jak nyní diváci postupují, sdělilo Národní divadlo pražské, brněnské i…

Saturday, Jan 22

22

Trilobity mají Ochránce i Moje slunce Mad, anticenu seriálové plány ČT

iDNES.cz / Kultura

Český filmový a televizní svaz vyhlásil v přenosu ČT art své výroční ceny Trilobit. Hlavní trofej dostal polsko-francouzsko-český koprodukční film Nezanechat stopy „za skvěle umělecky uchopené zobrazení praktik totalitní moci“ v Polsku 80.…

18

Dáma i naivka. Na Marii Rosůlkovou si nedovolili zvýšit hlas ani režiséři

iDNES.cz

Děti moje, že se na mě nezlobíte? Když vyšňořená Marie Rosůlková přicupitala pozdě na zkoušku, všichni se usmívali. S příchodem „Meryčky“ se totiž každého zmocnil silně hřejivý pocit, píše Týdeník televize.

16

Intimní i velké dějiny. Rudišova nová kniha ihned míří na divadelní prkna

iDNES.cz / Kultura

Teprve na podzim se k českým čtenářům dostal překlad knihy Jaroslava Rudiše Winterbergova poslední cesta, autor ji totiž napsal v němčině. A hned čtvrtou lednovou sobotu se Rudišova novinka dočká divadelní adaptace. V brněnském Divadle…

12

VIDEO: Simpsonovi v nové řadě seriálu zamíří do muzikálu i do basy

iDNES.cz / Kultura

Premiérová, v pořadí třicátá třetí řada animovaného seriálu Simpsonovi odstartuje na stanici Prima Cool 25. ledna. Nápovědu dalších dobrodružství žluté rodinky ze Springfieldu nabízí upoutávka.

09

TELEVIZIONÁŘ: Jih proti Severu. Klasika, která je na černé listině

iDNES.cz / Kultura

Se započtením inflace se dodnes drží v čele žebříčku nejúspěšnějších filmů všech dob, novou vlnu zájmu o historickou legendu Jih proti Severu, kterou v sobotu připomene ČT, však vzbudil nedávný pokus uvést ji „na pravou míru“.

Friday, Jan 21

00

Covid zpozdí sérii Mission Impossible, sedmý díl půjde do kin až příští rok

iDNES.cz / Kultura

Sedmé a osmé pokračování série akčních filmů Mission: Impossible s Tomem Cruisem v hlavní roli čeká další zpoždění. Kvůli pandemii se sedmý díl dostane do kin místo letošního podzimu až v létě příštího roku, následující díl pak přijde o…

19

RECENZE: Je to jen špatný sen. Bludný Holanďan ve víru vln a decibelů

iDNES.cz / Kultura

Národní divadlo uvedlo ve Státní opeře další novou inscenaci. Bludný Holanďan od Richarda Wagnera patří k titulům odkazujícím na tradici Nového německého divadla. Velkou čest mu ale nedělá.

18

Letošní ročník Světu knihy Praha se zaměří na italskou literaturu

iDNES.cz / Kultura

Knižní veletrh Svět knihy Praha by se letos měl vrátit do tradičního jarního termínu. Jako čestného hosta představí Itálii. Konat by se měl od 9. do 12. června v Praze na Výstavišti.

17

Jak pandemii prožívají matky? I za těžkých chvil tančí na oslavu života

iDNES.cz / Kultura

Oslava tance a určitá vzpoura těch, které pandemie dostala do nejsložitější situace. Tedy matek. Tato slova si do vínku vkládá aktuální novinka As Long As We Dance pražského Studia Hrdinů.

16

14

Poslední rozloučení s režisérem Dušanem Kleinem

iDNES.cz / Kultura

Veřejnost měla možnost se naposledy rozloučit ve Strašnickém krematoriu s filmovým režisérem a profesorem FAMU Dušanem Kleinem.

VIDEO: Hynek Čermák povede malé hokejisty ve filmu Děti Nagana

iDNES.cz / Kultura

Režisér Dan Pánek chystá rodinný film Děti Nagana. V příběhu vede Hynek Čermák partu kluků do hokejového zápasu s tenisákem na plácku proti rivalům z vedlejší vsi. Doplní jej Klára Issová, Pavel Batěk a Simona Babčáková, z dětí Tom Brenton…

13

12

Zemřel herec Jiří Plachý mladší. Jeho hlasem mluvil Jean Reno i Spock

iDNES.cz / Zprávy

Ve čtvrtek zemřel herec Jiří Plachý mladší, bylo mu 75 let. V Divadle na Vinohradech působil více než padesát let. Plachý, jehož otec i strýc byli rovněž herci, se objevoval také ve filmech, televizních seriálech a inscenacích i v…

Zemřel zpěvák a herec Meat Loaf, bylo mu 74 let

iDNES.cz

Ve věku 74 let zemřel americký zpěvák a herec Michael Lee Aday, známý jako Meat Loaf. Proslavil se zejména albem Bat Out Of Hell z roku 1977, které patří k nejprodávanějším deskám všech dob. Zahrál si také ve filmu Klub rváčů.

10

Rodinný hudební festival Přehrady Fest má nově dvě další zastávky

www.idnes.cz

Pátý ročník Přehrady Festu nabídne vystoupení kapel Mirai, UDG, Jelen, Mňága a Žďorp nebo písničkáře Pokáče. Rodinný festival se rozroste o dvě nové lokace a doprovodný program nabitý vodními sporty.

08

V minulosti se koupat nechceme, říká Myšička k výročí Dejvického divadla

iDNES.cz / Kultura

Bohužel ani nyní moc nevíme, co nastane v příštích dnech, zmínil umělecký šéf Dejvického divadla Martin Myšička v rozhovoru týkajícím se nejen chystané novinky Každý má svou pravdu. Teprve po jeho vzniku vyšlo najevo, že divadlo musí…