English

Tuesday, Jul 7

18

17

2028. Na Štvanici hrají o světě, jejž předpověděla Greta Thunbergová

iDNES.cz / Kultura

Milovaný i vysmívaný symbol boje proti klimatické změně. Tak popisuje švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou anotace k nejnovějšímu představení pražského Divadla Letí nazvaném Greta. Premiéru má v úterý na ostrově Štvanice.

14

Škoda slova, které padne vedle. Jak Nárožný neposlechl anděla strážného

iDNES.cz / Kultura

Petr Nárožný načetl dvojalbum plné vlastních textů. Pod názvem Škoda slova, které padne vedle... tak posluchači najdou nejen jeho povídky a vtipné příběhy, ale i něco ze života. Vše podbarveno hudební improvizací Jiřího Stivína.

13

12

Husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci nahrají na šesti kontinentech

iDNES.cz / Kultura

Když zazní známá melodie písně Ktož jsú boží bojovníci, nejeden člověk si ji hned také začne zpívat nebo alespoň broukat. Je neodmyslitelně spojená s husity, a tedy i městem Tábor, které ji u příležitosti letošních 600 let od svého…

11

RECENZE: Proč antikomunista Jan Novák vidí Milana Kunderu tak kriticky

iDNES.cz / Kultura

Snad žádná biografie není absolutně pravdivým zachycením lidského života, tedy ani kniha Kundera: Český život a doba. Jan Novák v ní nabízí vlastní, nutno dodat velmi kritický pohled na světoznámého spisovatele.

09

Sexuální lovci dětí na internetu, teď bez cenzury. Ve filmu V síti 18+

iDNES.cz / Kultura

Dokument V síti, který je s více než 410 tisíci diváků zatím nejúspěšnějším letošním filmem, má novou, tvrdší verzi. Od čtvrtka startuje v kinech pod názvem V síti 18+ a na rozdíl od podoby snímku přístupné od 15 let už nezakrývá nic -…

Monday, Jul 6

17

RECENZE: Stvořitel i fracek. Karel Dobrý fascinuje coby dospívající Kafka

iDNES.cz / Kultura

Krátkou, ale velice výraznou miniaturu o životě a světě Franze Kafky situoval Divadelní spolek Jedl přímo do bytu, kde mladý spisovatel se svou rodinu strávil část dětství. V hlavní roli zaujal Karel Dobrý.

14

Dělí je století, spojuje dokonalost. Na Kampě vystavují Pastu Onera s Muchou

iDNES.cz / Kultura

Galerijní sezona metropole je vzdor prázdninám v plném proudu. Museum Kampa zdobí díla Alfonse Muchy a Pasty Onera, v Mánesu vystavuje Jan Gemrot a do Rudolfina dorazilo umělecké dílo na koňském povozu.

13

11

VIDEO: Simpsonovi si v premiérové řadě utahují z komiksů Marvelu

iDNES.cz / Kultura

Animovaní Simpsonovi se hlásí s aktuální 31. sérií. V nejnovějších dvaadvaceti epizodách, které nasadí Prima Cool od 7. července každé úterý, přicházejí mimo jiné s parodií superhrdinů studia Marvel.

10

Zemřel Ennio Morricone. Legendě italské filmové hudby bylo 91 let

iDNES.cz

Ve věku 91 let zemřel italský hudební skladatel Ennio Morricone. Svými melodiemi doprovodil Morricone více než 500 filmů a seriálů, například legendární snímek Tenkrát na Západě. Mnohokrát zavítal i do České republiky, naposledy byl v…

08

Dalajláma si k pětaosmdesátinám věnoval své první hudební album

iDNES.cz / Kultura

Hudba jako univerzální jazyk, který dokáže spojovat lidi všech ras, vyznání či pohlaví? Kdo jiný by téhle myšlence měl věřit silněji než Jeho Svatost dalajláma Tändzin Gjamccho, který 6. července oslaví 85. narozeniny.

Sunday, Jul 5

20

17

VIDEO: Muzikantská Duše z Pixaru dorazí do kin až v listopadu

iDNES.cz / Kultura

Měla být předzvěstí léta, ale stejně jako většina očekávaných hitů musela i Duše premiéru posunout. Příběh z animátorského studia Pixar má novou ukázku a do našich kin přijde 19. listopadu.

15

14

Ve 102 letech zemřel Earl Cameron, hrál v bondovce Thunderball i Počátku

iDNES.cz / Kultura

Britský herec Earl Cameron, považovaný za jednu z prvních černošských hvězd stříbrného plátna, zemřel ve věku 102 let. Vedle bondovky Thunderbal hrál ve filmech Počátek, Královna či Tlumočnice.

12

Když Češi drželi basu a venku řádil vir. Spisovatelé píší o karanténě

iDNES.cz / Kultura

Karanténa rozdělila svět na ten před oknem a za ním. Mnozí si kladli otázku, jak mohou co nejúčinněji pomoci. Patřil k nim i spisovatel Aleš Palán. Výsledkem jeho snažení je kniha Za oknem s podtitulem 19 spisovatelů proti covid-19.

08

Zblízka, svižně, s nadhledem, shrnul Šimon Šafránek svůj film Meky

iDNES.cz / Kultura

Do kin míří Meky, celovečerní portrét zpěváka, muzikant a skladatele Miroslava Žbirky. Režisér snímku Šimon Šafránek slibuje dokument, který vidí svého hrdinu „zblízka, bez filtru, svižně a s nadhledem“.

Saturday, Jul 4

17

OBRAZEM: Roušky a prázdné ulice. Takto Pražané zachytili život v karanténě

iDNES.cz / Kultura

Pod hlavičkou Komunitního centra při společnosti Czech Photo se podruhé konala fotografická soutěž pro amatérské fotografy. Tentokrát bylo jejich úkolem zdokumentovat společnost v karanténě. Celkem se přihlásilo 51 soutěžících. Porota…

12

RECENZE: Neil Young vydal album Homegrown. Dlouho ukrývané a křehké

iDNES.cz / Kultura

Je to nová deska a zároveň není. Kolekce Homegrown obsahuje materiál, který Neil Young natočil v letech 1974 až 1975 a původně ji zamýšlel vydat jako následovníka nahrávky Harvest z roku 1972. Nakonec tak neučinil a na pětačtyřicet let ji…

08

TELEVIZIONÁŘ: Indiana Jones. Příští a nefalšovaný až za dva roky

iDNES.cz / Kultura

Pokaždé, když se vrací na obrazovky série filmových dobrodružství archeologa vybaveného kloboukem, lasem a humorem, oživí se otázky, kdy konečně přijde do kin slibované pokračování.

Friday, Jul 3

23

18