English

Today News

12

Nick Cave vydá záznam svého chmurného a krásného sólového koncertu

iDNES.cz / Kultura

Turné k albu Ghosteen Nicka Cavea bylo přesunuto na příští rok. Jako náhradu nabídne australský zpěvák a skladatel filmový záznam ojedinělého sólového koncertu v londýnském Alexandra Palace.

11

08

RECENZE: Le Carré už sice špehuje dlouho, ale zato pořád skvěle

iDNES.cz / Kultura

Britské tajné služby v krásné literatuře – to není jenom Ian Fleming a jeho hyperslavný James Bond. To je taky John le Carré, autor dlouhé řady příběhů, kde se to hemží špiony, dvojitými agenty a krásnými ženami, šiframi a tajnými plány,…

01

Zpěv je přirozená funkce zdravého těla, stejně jako dech, říká učitelka zpěvu

iDNES.cz / Kultura

Učitelka zpěvu v rozhovoru pro magazín Víkend Dana Marečková tvrdí, že čistě dokáže zazpívat každý. Stačí se pouze přestat bát a uvolnit se. Na hodinách zpěvu s žáky provozuje neobvyklá dechová a pohybová cvičení.

Saturday, Sep 19

00

20

Nejlepšími dabéry jsou Hybnerová, Šťastný a čtyři celoživotní mistři

iDNES.cz / Kultura

Nejlepšími dabingovými herci byli v Přelouči vyhlášeni Vanda Hybnerová za roli fotbalové trenérky Heleny v seriálu Domácí hřiště I a Jan Šťastný, jenž propůjčil hlas Antoniu Banderasovi v roli Salvadora Malla ve snímku Bolest a sláva.

19

17

RECENZE: Švédské starosti na naši hlavu, natožpak na ruskou beznaděj

iDNES.cz / Kultura

Ve švédské Kiruně rozdávají zimní oblečení, v ruském městečku Jelňa hledají kosti vojáků. Oběma dokumentům, které rozšířily nabídku kin, vládne nostalgie, ale krutě odlišná.

13

Kundera se vyjadřoval o Havlovi jako o duševně chorém, říká spisovatel

iDNES.cz / Kultura

Kontroverzní životopis Milana Kundery od úspěšného spisovatele Jana Nováka vzbudil vášnivé reakce hlavně mezi obhájci světového literáta. Spílají mu, že knihu sepsal s touhou Kunderu pošpinit. V reakcích padají slova jako „hnojomet“, v…

11

Kdo chce zabít popírače klimatických změn? Satira nadchne oba tábory

iDNES.cz / Kultura

Akční filmy 80. let, humor Quentina Tarantina a rétorika Ala Gora. To vše prý inspirovalo vznik hry současného australského tvůrce Davida Finnigana nazvané Zabíjejte popírače klimatických změn. Ve vůbec první neanglické adaptaci ji nyní…

08

TELEVIZIONÁŘ: Hlavně klid, ještě pořád žiju. Je to jen konec světa

iDNES.cz / Kultura

Mluví se o něm jako o zázračném dítěti i zlobivém dítěti, o provokatérovi, mistrovi prázdných efektů i husté atmosféry. To všechno platí také pro jeho snímek Je to jen konec světa.

Friday, Sep 18

22

Janžurová převzala Kristiána, Lasica dostal cenu Febiofestu na dálku

iDNES.cz / Kultura

Opatření kvůli pandemii zasáhla se promítla i do slavnostního zahájení Febiofestu. Iva Janžurová si pro čestnou cenu Kristián přišla v roušce, hereččin slovenský kolega Milan Lasica dostal stejnou trofej v zastoupení.

19

Lodičky jako hlediště. Struny podzimu postavily scénu na Vltavě

iDNES.cz / Kultura

Pražský hudební festival Struny podzimu letos poprvé pořádá koncerty pod širým nebem. Zařadí se k nim i sobotní vystoupení houslisty Daniela Hopea na plovoucí scéně u Slovanského ostrova. Diváci si ho užijí i z lodiček a šlapadel.

Lidé se loučili s Menzelem v roušce a s propiskou. Děkuji, vzkázal Preiss

iDNES.cz / Zprávy

Lidé se mohli v pátek naposledy rozloučit s oscarovým režisérem Jiřím Menzelem v pražském Rudolfinu. Menzelova manželka Olga na Facebooku uvedla, že se rozhodla rozloučení uspořádat po velkém zájmu přátel, kolegů a fanoušků úspěšného…

18

17

RECENZE: Nové album Hurts vzbuzuje dojetí a sype konfety

iDNES.cz / Kultura

Na albu Faith chytá britská kapela Hurts až mnoho zajíců najednou. Výsledkem je rozpačitá a roztříštěná hudba, která opravdu nadchne a strhne jen zřídka.

16

VIDEO: Rami Malek jako Safin. Představuje se padouch nové bondovky

iDNES.cz / Kultura

Jmenuje se Safin, má zjizvený obličej a chce pomstu. Takový je antihrdina nejnovější bondovky Není čas zemřít, která vstoupí do českých kin v listopadu. Roli padoucha tentokrát ztvárnil americký herec egyptského původu Rami Malek, který se…

14

Rozpohybovali díla Moneta nebo van Gogha. I takto se dá prezentovat umění

iDNES.cz / Kultura

Stát se součástí impresionistického obrazu, nechat na sebe padat barvy Moneta nebo Renoira. To umožňuje nová show v pražském Foru Karlín Bylo Nebylo. Otevírá se v pátek.

Polovina Čechů teskní po kultuře, kterou omezila epidemie, ukázal průzkum

iDNES.cz / Zprávy

Čtyřiapadesáti procentům lidí v Česku chybí v současné době šíření nákazy koronaviru větší možnost navštěvovat kulturní akce. Zájem o ni mají hlavně mladí do 29 let a ti, kteří před pandemií chodili na kulturu čtyřikrát do roka.

13

Covid ukázal, že státní podpora kultury má smysl, říká dirigent Hrůša

iDNES.cz / Kultura

V necelých čtyřiceti letech patří k našim nejúspěšnějším hudebním umělcům. Dirigent Jakub Hrůša mluví v rozhovoru pro MF DNES o rozdílech v podpoře orchestrů v Německu, Anglii a USA, ale i o tom, jaké ekonomické ztráty působí koronakrize.

12

08

Ke vstupence roušky, Menzelovy filmy v zahradě. Začíná jiný Febiofest

iDNES.cz / Kultura

Po sedmadvaceti letech existence začíná Febiofest, jaký tady ještě nebyl. Bez mezinárodních hvězd, zato v rouškách ke každé vstupence zdarma a s posmrtnou poctou dvěma slavným rodákům.

07

Zemřel autor Forresta Gumpa, spisovateli Groomovi bylo 77 let

iDNES.cz / Kultura

Ve věku 77 let zemřel americký spisovatel Winston Groom, autor knižní předlohy oceňovaného filmu Forrest Gump. Kniha vyšla v roce 1986 a stala se Groomovým nejslavnějším dílem. „Alabama přišla o jednoho z našich nejnadanějším spisovatelů,“…

Thursday, Sep 17

19

Naším snem je zahajovat olympiádu, prozradili bratři z Cirku La Putyka

iDNES.cz / Kultura

Začali od nuly. Dnes vedou bratři Rosťa a Vítek Novákovi světově uznávaný spolek Cirk La Putyka, který kombinuje akrobacii, tanec, divadlo, sport, loutkové řemeslo, koncertní hudbu a cirkusová čísla.

18

Na živou kulturu půjde příští rok o 300 milionů korun víc, vyjednal Zaorálek

iDNES.cz / Kultura

Ministr kultury Lubomír Zaorálek vyjednal při dnešním jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou posílení rozpočtu resortu na rok 2021 o zhruba 300 milionů korun na živou kulturu. Novinářům to řekl po schůzce na ministerstvu financí.

17

Likvidace kultury, říkají provozovatelé klubů o nových omezeních

iDNES.cz / Kultura

Opatření, zakazující hromadné akce na stání pro více než deset lidí, je podle vyjádření provozovatelů hudebních klubů fatální zásah do života klubové scény.

14

RECENZE: Pohádka Princezna zakletá v čase umí dovedně opisovat

iDNES.cz / Kultura

Sice nepokrytě vykrádá zahraniční vzory založené na časové smyčce, přesto premiérová Princezna zakletá v čase patří mezi novodobými českými pohádkami k filmům z rodu povedenějších i pohlednějších.

11

Český mejdan s Impulsem nebude, pořadatelé jej raději o rok odložili

iDNES.cz / Kultura

Pátý ročník Českého mejdanu s Impulsem se ruší. Producenty koncertu, který byl v plánu na 17. října v pražské O2 areně, k tomu donutila současná epidemiologická situace. Akce se uskuteční příští rok, 16. října 2021.