English

Today News

13

Největším požehnáním pro mě byla blízkost smrti, přiznává raper Majk Spirit

www.idnes.cz

Dvě platinové desky za poslední album Niesom tu náhodou z roku 2018. Ocenění MTV European Music Awards v roce 2012 v kategorii Nejlepší český a slovenský umělec. Nebo více než 30 milionů zhlédnutí skladby Primetime na serveru YouTube. To…

10

O zlém draku Koroňákovi. Češky uspěly s pohádkou o koronaviru

iDNES.cz / Kultura

Jak těm nejmenším dětem srozumitelně vysvětlit, proč všichni okolo nosí roušky a že se nemohou vydat na návštěvu za oblíbeným kamarádem ze školky? Třeba pohádkou. Jednu takovou, O zlém draku Koroňákovi, sepsaly sestry Klára Veselská a…

08

Máš cigáro? Nemůžu, koupil nás Disney. Co ví autor dabingu Simpsonových

iDNES.cz / Kultura

Právě měl točit české znění 31. řady animovaného seriálu Simpsonovi, ale zatím režisér Zdeněk Štěpán doma upravuje dialogy, protože dabingová studia jsou zavřená. „V nové sérii se hodně zpívá, ale pořád je to dobré,“ prozradil.

Monday, Apr 6

20

Také Cirque du Soleil hraje online, fanoušky bude bavit každý týden

iDNES.cz / Kultura

Časy pandemie koronaviru přinášejí přesun živého umění z pódií do obýváků. Po vzoru hudebních hvězd, které vysílají své koncerty přes internet, se k podobnému kroku rozhodla i světoznámá společnost Cirque du Soleil. Každý týden zdarma…

17

RECENZE: Pearl Jam na albu Gigaton sbírají drobky po hostině

iDNES.cz / Kultura

Hádali se Oasis a Blur, kdo je nejlepší britpopová kapela. Vyhráli Blur. Ta anekdota by se dala vztáhnout i na grungeový triumvirát Nirvana, Pearl Jam a Alice In Chains. Pointa? Vyhráli by Alice In Chains.

14

Mají točit v Lombardii. Velkofilm s Vojtěchem Dykem doufá, že to půjde

iDNES.cz / Kultura

Loni na podzim stihli v Itálii první záběry, letos v létě by se tam měli vrátit - ale nikdo netuší, zda to půjde. „S našimi italskými spolupracovníky a španělským kameramanem jsme v kontaktu několikrát týdně,“ potvrdil Jan Macola,…

13

Budeme hrát o strachu, který jsme sami prožili, říká šéfdirigent Byčkov

iDNES.cz / Kultura

Podle šéfa České filharmonie Semjona Byčkova změní pandemie vnímání hudby v hledišti i na pódiu. „Už to nebude vyprávění o utrpení v jiné době,“ říká. Věří, že po odvolání zákazů se koncertní síně opět zaplní diváky.

12

Zrušení Světa knihy nakladatelé chápou. Chtějí pomoct podzimním prodejům

iDNES.cz / Kultura

Po prvotním rozhodnutí, že se veletrh Svět knihy přesune na podzim, přišel ve čtvrtek pořadatelský Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) s rozhodnutím jeho konání pro letošek zrušit úplně. Větší nakladatelé s tím, seč s lítostí,…

11

Do galerie i v pyžamu. Virtuální prohlídky se těší pozornosti

iDNES.cz / Kultura

Zážitek z návštěvy kamenných galerií lze jen těžko nahradit. Když si ale situace žádá mimořádná řešení, umí se i výtvarné umění k lidem dostat online. Alternativou jsou virtuální prohlídky, digitalizované sbírky i video obsah. Nabízí je…

Sezona na otáčivém hledišti v Krumlově je zrušená, herce vystřídají dělníci

iDNES.cz / Zprávy

Rada města České Budějovice schválila návrh ředitele Jihočeského divadla, kterým se ruší letošní sezona na českokrumlovském otáčivém hledišti. Herce tak na scéně v zámeckém parku vystřídají dělníci, protože začnou nutné opravy za 24…

10

Na koronavirus zemřela herečka Lee Fierro, kterou proslavily Čelisti

iDNES.cz / Kultura

Na komplikace spojené s nákazou koronavirem zemřela v 91 letech americká herečka Lee Fierro, která si ve filmu Stevena Spielberga Čelisti zahrála matku syna napadeného žralokem.

08

Pražské jaro kvůli koronaviru nebude. Nahradí ho virtuální koncerty

iDNES.cz / Kultura

Festival Pražské jaro učinil bezprecedentní krok ve své dlouhé historii. Vzhledem ke stávajícím omezením zrušil celý původní program. Přesto o sobě chce dát v obvyklém termínu vědět.

Sunday, Apr 5

21

A přece se točí. ČT chystá komediální seriál Láska v čase korony

iDNES.cz / Kultura

Jeden dům, tři generace a jedna globální pandemie. Česká televize přichází s příběhem, který právě teď prožívá celý svět. I přes rušení filmových produkcí natáčí komediální seriál Láska v čase korony, jehož premiéru stihne do konce dubna.

16

VIDEO: Podívejte se, jak se Pucholt vrátil do zlatých časů Činoherního klubu

iDNES.cz / Kultura

Je to už dva roky, co se Vladimír Pucholt alespoň částečně vrátil ke své herecké profesi. Záznam tehdejšího výjimečného čtení vám nyní v časech karantény a divadelních streamů přinášíme opět k nahlédnutí.

13

Přežil jsem náročné situace v horách, poradím si i s touto, míní Vopěnka

iDNES.cz / Kultura

Spisovatel a nakladatel Martin Vopěnka měl pár týdnů do vydání cestopisné knihy Přežít civilizaci, když přišla epidemie koronaviru. Na příběhy z Rumunska, Nepálu nebo Argentiny tak bude třeba ještě chvíli počkat.

09

Právě točím ve Státech s Tarantinovým kameramanem, líčí Jana Hojdová

iDNES.cz / Kultura

Americký kameraman Robert Richardson, nositel tří Oscarů, teď sám stojí před kamerou Jany Hojdové. Česká dokumentaristka líčí z Richardsonova domova, jak se žije a točí ve Spojených státech za éry koronaviru.

Saturday, Apr 4

16

RECENZE: Bizarní zavařeniny jsou odpočinek pro autorku i její čtenáře

iDNES.cz / Kultura

Sbírkou povídek navázala polská spisovatelka Olga Tokarczuková na své bohaté dílo. Její zatím poslední práce Bizarní povídky k českým čtenářům přichází v momentě, kdy je z autorky držitelka Nobelovy ceny za literaturu.

12

RECENZE: Pouppée Fabrikk bojují proti útlaku vynikající deskou

iDNES.cz / Kultura

Švédští klasici tvrdé elektroniky Pouppée Fabrikk přišli po dlouhých letech nečinnosti s novým albem nazvaným Armén. Jeho mottem je boj proti všem formám kontroly a útlaku.

09

TELEVIZIONÁŘ: Jak Piráti z Karibiku zrodili Romea na motorce

iDNES.cz / Kultura

K lítosti četných fanynek už hollywoodský idol Orlando Bloom v Česku k vidění není. S celým štábem seriálu, který tu natáčel, odjel domů před koronavirem. Ale zato na obrazovce se v neděli předvede jako nejslavnější milovník dějin.

Friday, Apr 3

17

Národní odkládá většinu jarních premiér na podzim, několik oper ruší

iDNES.cz / Kultura

Patová situaci na kulturním poli způsobená pandemií nemoci COVID-19 donutila pražské Národní divadlo rozhodnout o osudu zbývajících jarních premiér. Většina se přesouvá na podzim, což bude mít dopad i na další plány v nové sezoně. Opera…

14

Buldok se mazlí, ale v pravou chvíli jde po mase, říká raper Filip Konvalinka

iDNES.cz / Kultura

Říkají mu Strejda Filí, Konef, Efko, ale na sólové desce Buldok, se prezentuje sám za sebe jako Filip Konvalinka. Raper, učitel na gymnáziu, člen kapely Pio Squad, která dostala Jihlavu na rapovou mapu.

08

PRVNÍ DOJMY: Viděli astronauti ufony? Z Vetřelců dávnověku je detektivka

iDNES.cz / Kultura

Premiérová řada cyklu Vetřelci dávnověku startuje v pátek na stanici Prima Zoom celovečerní epizodou UFO konspirace. Zkoumá se v ní možnost, že americké vlády o mimozemšťanech věděly, dokonce se s nimi setkaly, ale z obavy před panikou to…

01

O epidemii psala ve svém románu Hana. Teď Mornštajnové zbrzdila život

iDNES.cz / Kultura

Současná nejúspěšnější česká spisovatelka právě říká neobvyklou větu: Mám čas, jsem doma. Dosud měla diář plný besed, veletrhů a společenských akcí, teď i jí epidemie zbrzdila život. Zajímavá shoda náhod, vždyť o epidemii psala ve svém…

Thursday, Apr 2

17

RECENZE: Brian Eno jitří fantazii originálně namíchanými barvami

iDNES.cz / Kultura

Co spojuje jména jako U2, David Bowie, Roxy Music, Talking Heads, Coldplay nebo Robert Fripp? Vizionářský génius jménem Brian Eno, otec ambientu.

13

Ungelt čekala pocta. Místo světové premiéry ale herci zkouší přes Skype

iDNES.cz / Kultura

Nestává se často, aby přední britský dramatik nabídl svůj nejnovější text českému divadlu pro uvedení ve světové premiéře. Právě taková pocta čekala Divadlo Ungelt, které minulý měsíc plánovalo premiéru novinky Vejšlap. Místo světové…

10

Zemřel americký jazzman Ellis Marsalis, příčinou úmrtí byl koronavirus

iDNES.cz / Kultura

Klavírista a hudební pedagog Ellis Marsalis vydal několik alb, na nichž často spolupracoval se svými syny. Působil také s dalšími jazzovými špičkami jako Courtney Pine nebo Eddie Harris. Zemřel ve věku 85 let v americkém New Orleans,…

08

Jdeme do kina? Apríl! Padly poslední dvě dubnové premiéry

iDNES.cz / Kultura

Původně měl být duben měsícem Jamese Bonda a komiksových reků, jenže agent 007 to vzdal jako první a ostatní tituly rušily premiéru vzápětí. Úplně naposled teď kapitulovaly i dvě domácí novinky.

Wednesday, Apr 1

17

Duben jinak. V Dlouhé nahradili celý program. Amerikánka pomáhá bezdomovcům

iDNES.cz / Kultura

Divadlo v Dlouhé se rozhodlo svým divákům vynahradit každé dubnové představení nějakou alternativní nabídkou. Ruší se i dubnové reprízy představení Amerikánka, tvůrci chtějí ze vstupenek podporovat ty, co skončili na ulici.

RECENZE: Brian Eno jitří fantazii originálně namíchanými barvami

www.idnes.cz

Co poutá jména jako U2, David Bowie, Roxy Music, Talking Heads, Coldplay nebo Robert Fripp? Vizionářský génius jménem Brian Eno, otec ambientu.

15

Eddie Stoilow se rozcházejí, důvodem jsou neshody uvnitř kapely

iDNES.cz / Kultura

Čtyři z pěti členů Eddie Stoilow, jmenovitě David Šmídt, Jakub Lenz, Martin Puškař a Lukáš Kuneš, bez velkých gest ukončili své působení v řadách kapely.