English

Saturday, Sep 25

17

GLOSÁŘ: Zarostlý chodníček plný poezie a velikonoční překvapení z Bamberku

iDNES.cz / Kultura

Dvořákova Praha, již uzavřela Česká filharmonie, se letos do určité míry nesla na vlně euforie z obnoveného koncertního života. A z návratu zahraničních špiček, které se objevily i v druhé polovině festivalu.

12

RECENZE: Ošklivec i hezoun. Oběma stačí jedna tvář Vojtěcha Kotka

iDNES.cz / Kultura

Ošklivá tvář, krásná tvář, krize identity. To vše prožije Vojtěch Kotek v hlavní roli Ošklivce. Novinku od září uvádí pražský Činoherní klub.

09

TELEVIZIONÁŘ: Česko hledá premiéra. To je teprve pravá detektivka

iDNES.cz / Kultura

Zatímco na Nově hledají v neděli večer příští Superstar a na ČT v Ochránci zas odpověď, jestli pohlavek uštědřený nesnesitelnému školákovi může být důvodem pro odvolání ředitele, na Primě se rozjede pátrání zásadnějšího významu a…

Friday, Sep 24

17

Skandální Titan zahájí přehlídku novinek ze světových festivalů

iDNES.cz / Kultura

Be2Can, přehlídka filmů z největších festivalů, se od 6. do 12. října vrací do kin celého Česka. Berlín, Benátky a Cannes po roce okleštěných festivalů otevřely své brány naplno a Be2Can z jejich programu nabídne jedenáct titulů.

14

Odmalička jsme napojeni jeden na druhého, říká elektronická dvojka Bratři

iDNES.cz / Kultura

Aby nasbírala zkušenosti, hrála dvojčata Jiří a Ondřej Veselí podle vlastních slov v minulosti s kdekým. Dnes coby duo Bratři vydala debutové album Two Minds plné barevné a pulsující taneční hudby.

12

Zemřela herečka Libuše Billová, Maruška ze seriálu Četnické humoresky

iDNES.cz / Kultura

Ve věku 87 let zemřela herečka Libuše Billová, která svůj divadelní život spojila s rodným Brnem. Hrála ve filmu Dvojrole, v pohádce Kouzelný měšec či v seriálu Vinaři.

11

VIDEO: Chtěl bych být žena zamilovaná do Langmajera, žertuje herec

iDNES.cz / Kultura

Režisér Rudolf Havlík točí komedii Po čem muži touží 2, v níž se na rozdíl od prvního dílu, kde se muž probudil v ženském těle, nyní ocitne žena v těle muže. Jmenovitě Anna Polívková v těle Jiřího Langmajera - a třeba na stavbě.

09

08

Vede Brosnan. A jen jeden Čech ze sta by měnil barvu Bondovy pleti

iDNES.cz / Kultura

Agent 007 by měl zůstat bílým mužem, nejlépe s podobou Pierce Brosnana. Názor českého publika vyplynul z průzkumu společnosti Nielsen Admosphere, uskutečněného před premiérou nejnovější bondovky Není čas zemřít.

Thursday, Sep 23

20

Zemřel Roger Michell, režisér romantické komedie Notting Hill

iDNES.cz / Kultura

Ve věku 65 let zemřel britský filmový režisér Roger Michell, autor romantické komedie Notting Hill v hlavních rolích s Hughem Grantem a Julií Roberts. O jeho smrti informovala rodina.

Febiofest vyhrálo švédské drama Charter a komedie Večeře v Americe

iDNES.cz / Kultura

Slavnostním vyhlášením vítězů a projekcí filmu s Anthonym Hopkinsem Otec skončil ve čtvrtek večer hlavní program 28. ročníku Febiofestu. Nyní přehlídka míří do krajů, kde ji 8. října završí Gottův celovečerní portrét Karel.

16

VIDEO: Andy Čermák avizuje sólovou desku vesmírným videoklipem Dark Blue Sky

iDNES.cz / Kultura

Zpěvák, pianista a skladatel Andy Čermák, frontman Sunflower Caravan, vydá na podzim sólové album Secret December. Po dvou již zveřejněných melancholických baladách je tu třetí ukázka, tentokrát svižnější, tanečnější.

14

Domácí komedii Zbožňovaný doprovodí do kin pět zahraničních novinek

iDNES.cz / Kultura

O šest novinek týdne se v kinosálech podělí děti, hudební fanoušci, náročnější festivalové publikum i lidé hledající spíše oddechovou zábavu.

11

RECENZE: Jeden z nejzbytečnějších filmů roku. Zbožňovaný se zřekl smíchu

iDNES.cz / Kultura

Příběhy o vytrestaných záletnících se už natolik obehrály, že mohou uspět pouze v podobě komedie. Jenže novinka kin Zbožňovaný, lákající na hvězdy v čele s Jiřím Bartoškou, se humoru vzdala bez boje.

Berlín i Madrid. Divadelní Netflix rozšiřuje nabídku o zahraniční scény

iDNES.cz / Kultura

Streamovací portál Dramox rozšiřuje svůj záběr o zahraniční soubory. Diváci se nově můžou podívat na záznamy divadelních představení z dvaadvaceti zemí. Česká služba hlásí po roce provozu dvě stě videí a desítky tisíc zájemců.

10

Potvrzeno, na Metronome Prague 2022 dorazí britští Underworld

iDNES.cz / Kultura

Festival Metronome Prague 2022 láká na další velké jméno. Na pražském Výstavišti se představí britští Underworld, zásadní jméno elektronické hudby. Doplní již dříve ohlášené headlinery Nicka Cavea & The Bad Seeds nebo Becka.

09

Stand-up komici Hovakimyan a Jakima prozradí, co si muži myslí o ženách

vstupenky.idnes.cz

Stand-up komici z pořadu TV Prima Comedy Club Jiří Jakima a Tigran Hovakimyan přijíždí do Jablonce nad Nisou a do Prahy, aby bez obalu rozebrali téma muži versus ženy. Chtěli jste vždycky vědět, co si muži myslí o něžném pohlaví, ale báli…

08

Začíná Svět knihy. Zve na setkání s autorem Atlasu mraků i Mornštajnovou

iDNES.cz / Kultura

Filmoví, hudební i divadelní fanoušci už měli přes léto příležitost se na různých akcích alespoň trochu nasytit po zdlouhavém pandemickém lačnění. Nyní, s počátkem podzimu, přichází čas i pro příznivce literatury. Na knižní veletrh a…

Wednesday, Sep 22

17

RECENZE: Čekání na novinku zpěvačky Martiny Topley-Birdové se vyplatilo

iDNES.cz / Kultura

Byla u toho, když bristolský trip hop nabízel svá nejskvělejší díla. Tradice pozvolna stavěné atmosféry, dunivých rytmů a vláčných melodií se Martina Topley-Birdová nevzdala ani na novince.

16

Divadlo Hybernia zahajuje Tarzanem, pro držitele poukazů má dárek

vstupenky.idnes.cz

Brány Divadla Hybernia se po delší pauze opět otevřou. Novou sezonu zahájí muzikálem Tarzan s hudbou Phila Collinse. Diváci se mohou těšit i na muzikály Galileo a Mefisto. Na všechny tyto muzikály, které se již přes rok nemohly hrát, jsou…

14

Z ulit do ulic! volá festival Next Wave. Nabídne estrádu i rozbor sebevraždy

iDNES.cz / Kultura

Pro jarní uzávěru se podzimní část divadelní sezony přelívá z jednoho divadelního festivalu do druhého. Ve středu začínající přehlídka alternativního divadla ... příští vlna/next wave... si ovšem zářijový termín vyhrazuje dlouhodobě.

Festival Mezi ploty se nevzdává. V říjnu se vrací do areálu v Bohnicích

iDNES.cz / Kultura

Multižánrový festival Mezi ploty se letos odehraje 2. a 3. října. Po loňském on-line ročníku se vrátí do parku Psychiatrické nemocnice Bohnice v Praze.

11

Teď se musím vrátit domů, hlásí Lucie Bílá a otevírá své divadlo

iDNES.cz / Kultura

Zastavení kulturního provozu jsem vzala jako příležitost, vysvětluje v rozhovoru pro iDNES.cz Lucie Bílá přestavbu pražské scény Ta Fantastika na nové Divadlo Lucie Bílé. Na zrekonstruované scéně se vedle jejích koncertů a muzikálů objeví…

09

V 57 letech zemřel herec Willie Garson, známý ze seriálu Sex ve městě

iDNES.cz / Kultura

Americký herec Willie Garson, který ztvárnil Stanforda Blatche v seriálu Sex ve městě, zemřel ve věku 57 let. O hercově úmrtí informoval jeho adoptivní syn.

08

RECENZE: Divácký hit Quo vadis, Aida? chystá masakr jak v přímém přenosu

iDNES.cz / Kultura

V diváckém hlasování letošního karlovarského festivalu skončil film Quo vadis, Aida? na druhém místě s hodnocením pouze o jedinou setinu nižším než vítězný Zátopek.

Tuesday, Sep 21

17

Zemřel Richard H. Kirk, zakladatel vlivných industrialistů Cabaret Voltaire

iDNES.cz / Kultura

Vydavatelská firma Mute Records přišla se smutnou zprávou, ve věku šedesáti pěti let dnes zemřel hudebník Richard H. Kirk, zakládající člen skupiny Cabaret Voltaire.

Ani tak nepíšu, jako spíš škrtám. Už nikam nespěchám, říká Ivan Kraus

iDNES.cz / Kultura

Spisovatel Ivan Kraus se měl původně stát úředníkem zahraničního obchodu. Životní okolnosti ho však zavedly do divadla a posadily za psací stroj. A v roce 1968 si sbalil kufr a odjel s varieté na Západ. S autorem vynikajících povídek a…

15

14

RECENZE: Skvělé čtení, co potrápí mozkové buňky, nabízí krimi z Japonska

iDNES.cz / Kultura

Nakladatelství Paseka uvádí na trh dvě poněkud bizarní, ale výborně napsané knihy z dávnější i nedávné minulosti.