English

Today News

17

Mrtvá, nebo spící dívka? Ať o tom rozhodne sám divák

iDNES.cz / Kultura

Napětí, realita, emoce. To jsou tři podstatné aspekty tvorby belgického malíře, rodáka z Gentu Michaëla Borremanse. Jeho díla jsou ode dneška k vidění v pražské Galerii Rudolfinum.

15

Zemřel Terry Jones, člen Monty Pythonů a režisér snímku Život Briana

iDNES.cz

Ve věku 77 let zemřel Terry Jones. Režisér, spisovatel, herec a komik byl jedním z členů kultovní skupiny, která vytvářela satirický pořad Monty Python’s Flying Circus. Velšský rodák stál režijně za nejslavnějšími snímky komediální skupiny…

14

Snímek Dcera zobrazuje zkušenost každého z nás, řekla animátorka v Rozstřelu

iDNES.cz

Studentka FAMU Darja Kaščejevová loni získala studentského Oscara za krátkometrážní animovaný snímek Dcera. Nyní má před sebou cestu za tím věhlasným, velkým Oscarem. Do sálu losangelského Dolby Theatre usedne už 10. února. O tom, co od…

12

Mišíka nominovali na Anděla šestkrát. Šanci má i Gottova poslední píseň

iDNES.cz / Kultura

Nejvíce nominací na hudební Ceny Anděl má zpěvák a skladatel Vladimír Mišík. Členové České hudební akademie ho nominovali v šesti kategoriích. Ceny se budou předávat 31. března v pražském O2 universu za účasti veřejnosti.

08

TELEVIZNÍ CENY: Bez vědomí, nebo Klec? Vyberte film či minisérii roku

iDNES.cz / Kultura

Na portálu iDNES.cz pokračuje pátý ročník televizních cen. Čtenáři vyberou postupně nejlepší český i zahraniční seriál, zábavný pořad či reality show, dokumentární cyklus, televizní film, minisérii či pohádku roku 2019.

01

Překvapený Hus, chuligán Žižka, mohykán Roháč. Husitská trilogie v jednom

iDNES.cz / Kultura

Tvář celá zbrocená krví má jen jedno čisté místo tam, kde jsou jasně znatelné kontury sejmuté pásky přes oko. Výmluvným motivem láká plakát nejnovější premiéry v pražském Divadle Komedie, kde o víkendu poprvé uvedou inscenaci Husitská…

Tuesday, Jan 21

18

Alicia Keys předvede Praze svou hudební terapii. Vrátí se po sedmi letech

iDNES.cz / Kultura

Oceňovaná americká zpěvačka Alicia Keys vystoupí 25. června v pražské O2 areně. Patnáctinásobná vítězka ceny Grammy se sem vrátí po sedmi letech. Divákům předvede vedle největších hitů písně ze své chystané sedmé řadové desky A.L.I.C.I.A.…

15

K blues i kolu potřebuje člověk duši, loučil se Kopta s Petarem Introvičem

iDNES.cz / Kultura

S frontmanem kapely Bluesberry Petarem Introvičem se ve strašnickém krematoriu v Praze za zvuků bluesové hudby rozloučili hudebníci i cyklisté. Zpěvák, harmonikář, kytarista a skladatel Introvič zemřel po dlouhém boji s následky vážného…

11

RECENZE: Downey s Banderasem baví, jinak je Dolittle neškodná pohádka

iDNES.cz / Kultura

Nejzábavnější okamžik filmu Dolittle nastane, když se Robert Downey Jr. v titulní roli střetne se svým filmovým tchánem čili Antoniem Banderasem. Ale jinak zabírá víc výprava než smích.

01

Tady hlídáme my, vzkazuje rodinný příběh s Vaculíkem a Ježkovou

iDNES.cz / Kultura

Režisér Juraj Šajmovič točí poblíž Kašperských Hor rodinnou komedii Tady hlídáme my, která po osmi letech navazuje na vítězný příběh Dětského festivalu Oty Hofmana Tady hlídám já.

Monday, Jan 20

20

Boha už jsem jednou hrál, říká Polívka o natáčení pohádky Největší dar

iDNES.cz / Kultura

Louka v kopcích nad Valašským Meziříčím se na chvíli změnila ve shromaždiště dávných slovanských bohů. Alespoň kvůli natáčení ryze valašské pohádky Největší dar. Hlavní roli v ní hraje Boleslav Polívka. Příběh vypráví o tom, co se stane,…

17

Domácí parodii Případ mrtvého nebožtíka předběhli Mizerové 3 i Dolittle

iDNES.cz / Kultura

Až na třetím místě se po svém víkendovém startu ocitla tuzemská komedie Případ mrtvého nebožtíka, která paroduje televizní krimiseriály. Do 172 kin na ni dorazilo přes 29 tisíc diváků. Vyhrál pohádkový lékař Dolittle.

14

Nepříjemná groteska. Kočkožrout maloměsto rozvíří, popisuje Stropnická

iDNES.cz / Kultura

Provokativní hru o příchodu cizí krve představuje podle pražského Švandova divadla dílo německého autora R. W. Fassbindera s názvem Kočkožrout. Inscenaci nachystal na páteční premiéru ve zdejším komorním Studiu hostující režisér Jan Holec,…

13

Soubor Classical Russian Ballet přiveze do Ostravy Labutí jezero

vstupenky.idnes.cz

Úspěšný moskevský soubor Classical Russian Ballet, v němž účinkují nejlepší představitelé ruských baletních škol, vystoupí v březnu v multifunkční aule Gong v Ostravě. Přiveze vůbec nejznámější baletní představení - Labutí jezero.

Poklad Inků bude k vidění na brněnském výstavišti do března

vstupenky.idnes.cz

Jedinečnou výstavu Poklad Inků v Brně se její organizátoři pro velký zájem rozhodli prodloužit o měsíc. Tajemství největšího zlatého pokladu světa tak můžete vidět až do 1. března.

11

RECENZE: Will Smith a akční Mizerové končí v telenovele s černou magií

iDNES.cz / Kultura

Potřetí se Will Smith a Martin Lawrence potkali jako Mizerové. Poprvé však vyměnili režiséra, takže z akčních krimikomedií se novinka Mizerové navždy lehce sune k sentimentální rodinné historce.

10

01

RECENZE: Když pyrotechnik zbledne. Clint Eastwood líčí skutečný případ

iDNES.cz / Kultura

Clint Eastwood už natočil silnější filmy, ale i jeho novinka pojmenovaná podle hrdiny Richard Jewell má všechny znaky solidního dramatu s vítaným odlehčením. Byť jde o skutečný příběh, jehož aktérům asi do smíchu nebylo.

Hvězdy osmdesátek znovu míří do Brna, poprvé do Česka přijede C.C Catch

iDNES.cz

Po velkém úspěchu podzimní 80's The Show, která přivezla do Brna Sandru, Samanthu Fox nebo Boney M, se chystá letní verze pod širým nebem. Na fotbalovém stadionu za Lužánkami vystoupí C. C Catch, Thomas Anders z Modern Talking nebo skupina…

Je z ní druhá Greta. Z Emmy Watsonové se stala ekologická aktivistka

iDNES.cz

Filmová čarodějka to dopracovala k důležitým proslovům a boji za ženská práva. Co všechno už má Emma Watsonová vlastně za sebou?

Sunday, Jan 19

16

RECENZE: Úlisné panoptikum. Skvělému Vyorálkovi stačí jen zatěkat očima

iDNES.cz / Kultura

Stísněná atmosféra, zajímavá scéna, přesné herecké výkony. Nejnovější inscenace pražského Divadla Na zábradlí oplývá mnoha vlastnostmi, které z ní dělají dobré divadlo.

12

Kapitán Exner i rada Vacátko jsou unikátem, dokazují Dějiny české detektivky

iDNES.cz / Kultura

Humorná, parodická, politická. Česká detektivka za posledních 150 let změnila mnohokrát tvář. Zdravý člověk se samozřejmě nechce stát obětí zločinu. O to víc ho však fascinuje trestná činnost, když se objeví ve filmu či literatuře.

05

RECENZE: Jak Králíček Jojo skoncoval s Hitlerem a míří k vrcholům roku

iDNES.cz / Kultura

Když se u nás Králíček Jojo natáčel, mluvilo se o něm jako o hitlerovské satiře. Ale výsledek vstupující do kin stojí nad všemi žánrovými škatulkami; dokonce aspiruje na jeden z nejlepších filmů loňského roku.

01

Přechod z divadla do seriálu je náročný, tvrdí herečka Jana Holcová

iDNES.cz / Kultura

Vystudovala obchodní akademii, sekretářkou se však nestala. Díky staršímu bratrovi nastoupila do amatérského souboru Příšerný děti v Divadle v Řeznické. Bratra herecká vášeň záhy opustila, ale Janě zůstala. Hraje, točí, vychovává…

Saturday, Jan 18

17

RECENZE: Underworld na novém albu spíš než taneční nářez nabízejí snivé plochy

iDNES.cz / Kultura

Doby, kdy dvojice Karl Hyde a Rick Smith, společně známá jako Underworld, přiváděla posluchače do extáze tanečními hymnami jako Born Slippy, Dark & Long nebo Cowgirl jsou pryč. Skvělou elektronickou muziku ti dva však skládají pořád.

14

VIDEO: Celý to začalo, když jsme se s Jokerem rozešli, hlásí Birds of Prey

iDNES.cz / Kultura

Správná psychoušská jízda může začít! Tak zve distributor na snímek s dlouhým názvem Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn), který divákům ukáže další dobrodružství trochu netypické komiksové hrdinky Harley Quinn.

11

Bordel zvaný socialismus. Na 70. léta se raději díváme s úsměvem, míní Noha

iDNES.cz / Kultura

Do socialistické domácnosti, na fotbalové hřiště či na hřbitovní sexuální večírek se prý podívají diváci, kteří v pražském Divadle Gong navštíví novinku Normální debil.

08

TELEVIZIONÁŘ: Jiná prostitutka než sličná Pretty Woman. Oscarová

iDNES.cz / Kultura

Ne každá filmová šlapka potká milionáře jako Julia Robertsová v romantické komedii Pretty Woman, ale zase si může při šlapání chodníku vydláždit cestičku k uměleckým poctám. Přestože není ani svěží, ani sličná, ani bystrá.

Friday, Jan 17

22

Zemřel herec Derek Fowlds, známý jako tajemník v sérii Jistě, pane ministře

iDNES.cz / Kultura

Ve věku 82 let zemřel v pátek britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal…