Třebaže studená válka skončila před čtvrt stoletím, imperiální výboje Ruska přetrvávají. A i proto je dnes ruská špionáž někdy rozsáhlejší, než byla za doby Sovětského svazu. Hlavními cíli vyzvědačů jsou USA, NATO a Čína.
Rusko 16. května vypustilo satelit, o němž se americké zpravodajské služby domnívají, že je to zbraň schopná sledovat a útočit na jiné satelity. V úterý to uvedlo americké vesmírné velitelství (U.S. Space Command ) s tím, že ruská sonda…
V tehdejším Západním Německu vznikly celkem tři typy letounů se svislým vzletem a přistáním. Ač se jednalo o stroje experimentální, byl jeden předobrazem stíhačky, druhý typu transportního a třetí stíhacího bombardéru, původně zamýšleného…
V polovině prosince se na lodi Sojuz, která je zaparkovaná u Mezinárodní vesmírné stanice, objevil problém s únikem chladící kapaliny. Nyní ruská kosmická agentura Roskosmos rozhodla, že k ISS vyšle náhradní loď, která odveze zpět na Zemi…
Česká republika se stala patrně první zemí, která na Ukrajinu poslala během probíhající války tankovou techniku. Šlo o tanky T-72 ze skladů českých zbrojařů a ze zásob naší armády. Co je vlastně tento stroj zač a jak vznikl?
Bojová letadla z hloubi studené války k nám dnes přiletí prostřednictvím rozpoznávacího kvízu. Ať už si chcete vyzkoušet své znalecké, nebo střelecké schopnosti, směle do toho.
Vakcíny renomovaných západních firem proti covidu-19 budou bezpečné. V Rozstřelu po Skypu to řekl ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček. Podle něj je reálné, že se v Česku začnou lidé očkovat už během ledna.…
Brad Pitt, vdova po Stevu Jobsovi a velký britský investiční fond vložili desítky milionů dolarů do firmy, která se neověřeným způsobem snaží napodobit Slunce na Zemi. Že by šlo o dobrou investici, je velmi nepravděpodobné.
Američané chtějí do deseti let vrátit člověka na Měsíc. I proto, aby se tam mohli astronauté připravit na let k Marsu. Nejsou však sami, podobné plány oznámila i Ruská kosmická agentura a již dříve se k boji o Měsíc přihlásila Čína.
Jednou z hlavních priorit současného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga bylo po jeho nástupu k moci v roce 2012 zreformovat Čínskou lidově osvobozeneckou armádu. První kroky vypadají logicky, ale za nedostatečné je označují i v samotné…
Josef Pavlík patří mezi legendy českého poválečného leteckého nebe. Jako jeden z mála dokázal zkrotit možná nejjankovitější letadlo československé letecké historie, Avii S-199 zvanou Mezek. Později létal na všech typech proudových letounů,…
Počasí je dynamický a složitý systém a platí u něj principy příčiny a následku. Jak se změna počasí na jednom místě planety projeví na místě jiném? A čeká nás teplá, nebo studená zima? O tom bude hovořit Nikola Jajcay.
Americké těžké letadlové lodě jsou hlavním nástrojem americké globální projekce síly. Rusko a Čína proto investují značné úsilí právě do schopností americké letadlovky objevit a zničit.
Právě před 40 lety, 6. září 1976, se Američanům snesl z nebe jeden z největších dárků, jaký mohli během studené války dostat. Byl jím tajný a obávaný „superstíhač“ MiG-25. Do Japonska s ním přeletěl sovětský pilot Viktor Bělenko.
Skutečná síla ruského námořnictva leží v ponorkovém loďstvu. Mezi ponorkové velmoci patří také Čína. Dokázalo by americké námořnictvo účinně bojovat s ponorkami těchto dvou potenciálních soupeřů?
Čína má na letošek velké plány v dobývání vesmíru. V létě by se na oběžnou dráhu měla dostat její nová výzkumná stanice, která posléze přivítá nákladní loď a návštěvu tchajkonautů (čínští kosmonauté). V roce 2022 chce mít na oběžné dráze…
Ruské námořnictvo prý zvyšuje aktivity v oblastech, kde jsou uloženy podmořské kabely zajištující komunikaci mezi kontinenty. Zvýšená přítomnost prý připomíná intenzitu z dob studené války, myslí si v NATO.
Třebaže studená válka skončila před čtvrt stoletím, imperiální výboje Ruska přetrvávají. A i proto je dnes ruská špionáž někdy rozsáhlejší, než byla za doby Sovětského svazu. Hlavními cíli vyzvědačů jsou USA, NATO a Čína.
Dříve tajné zpravodajské informace Varšavské smlouvy vydávají tajemství. Na československé tanky čekaly v Německu jaderné miny. Ty největší měly třikrát větší účinnost než bomba svržená na Hirošimu.