English

Lupa.cz

Friday, Apr 12

17

Maker Faire letos ukáže trendy v byznysu i vzdělávání

www.lupa.cz

Festival kreativity Maker Faire se letos bude konat už o víkendu 11. a 12. května na Výstavišti v pražských Holešovicích. Připraveno bude nejméně 130 expozic. Organizátoři letos lákají na rozšířený program pro rodiny s dětmi. Maker Faire…

16

Češi se v televizi dívají hlavně na české filmy a seriály

www.lupa.cz

Sledovanost jednotlivých televizních kanálů je stále více ovlivňována lokálním obsahem. Napříč všemi věkovými skupinami stoupá zájem o české pořady, především filmy, seriály a zábavu.

07

Tomáš Krause: Kdo chce na Bitcoinu snadno a rychle zbohatnout, nejspíš se spálí

Lupa.cz

O kryptoměnách bychom měli uvažovat v prvé řadě jako o uchovatelích hodnoty. Bitcoin je navržený jako aktivum, jehož cena v čase roste. I tak ale s ním mohou lidé prodělat.

Rusko útočí na české železnice a ruší GPS, 301 Tb/s přes optické vlákno, serverový procesor Googlu

Lupa.cz

Češka povýšila v NATO. Problémy Atosu. Intel vydává konkurenci Nvidii. ProtonMail chystá poznámky. Další pokroky Číny v čipovém osamostatnění se. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Thursday, Apr 11

17

AMC získala exkluzivní práva na italský fotbal, dá ho na Sport1 a Sport2

www.lupa.cz

Fanoušci nejlepšího italského fotbalu ho počínaje sezonou 2024/2025 uvidí na stanicích Sport1 a Sport2. Exkluzivní vysílací práva totiž získala firma AMC Networks International.

13

Televize Markíza odsoudila politické útoky na své novináře

www.lupa.cz

Slovenská stanice Markíza se zastala své redaktorky, se kterou se dostal do slovního konfliktu ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Novinářce pak chodily výhrůžky.

12

Pošta si bude sama schopna zjistit, že adresát už nežije

www.lupa.cz

Česká pošta získá přístup hned do několika informačních systémů státu, včetně základních registrů, evidence obyvatel, cizinců, občanských a cestovních dokladů. Počítá s tím návrh zákona připravený Digitální a informační agenturou (DIA),…

Halving bitcoinu se blíží. Podcast Bitcoin a blondýna rozebírá, co se dá očekávat

www.lupa.cz

Další halving (půlení) bitcoinu vychází nyní na brzké ráno 20. dubna 2024. Při předchozích půlení, ke kterým dochází jednou za čtyři roky, vždy následoval prudký růst této kryptoměny. Zda se to bude opakovat i nyní, ale nikdo nedokáže…

10

Prima, Český rozhlas a RTVS připravují seriál Tisíc hlasů

www.lupa.cz

Ve spolupráci televize Prima, Českého rozhlasu a slovenského RTVS vzniká šestidílný seriál Tisíc hlasů. Tvůrci se inspirovali prvními roky rozhlasového vysílání v Československu.

07

Krátké vlny: Bruselská kovářova kobyla a co čeká nový europarlament

Lupa.cz

O tom, jak Evropská komise používáním služby Microsoft 365 porušila několik klíčových pravidel ochrany údajů, a další střípky z Bruselu.

Slovenský úřad: Úplné vypínání českých stanic není dobré

Lupa.cz

České televizní stanice jsou u slovenských diváků oblíbené. Slovenský protimonopolní úřad není nadšený z jejich vypínání, omezuje to podle něj nabídku. Operátoři však musí vyhovět přání stanic i majitelů práv.

Wednesday, Apr 10

14

Kryptoburza Coinmate nově podporuje platby přes Lightning Network

Lupa.cz

Česká kryptoburza Coinmate zavádí rychlejší a efektivnější mikroplatby. Spouští podporu pro Lightning Network, která je druhou vrstvou nad bitcoin blockchainem, a slouží pro malé a opakující se platby. Reaguje tak na poplatky za transakce…

13

V České televizi končí další manažer

Lupa.cz

Na konci června odejde z České televize ředitel její divize digitálních služeb Jan Maxa.

12

Umělé hlasy popisují děj vybraných pořadů na stanici Prima Cool

www.lupa.cz

Zrakově postižení diváci mohou na stanici Prima Cool slyšet audiopopis pořadů, který vzniká díky hlasové syntéze. Pomocná zvuková stopa může mít dětský, ženský i mužský hlas.

10

Teleko posílilo signál DAB+ v Praze

www.lupa.cz

Společnost Teleko začala šířit signál své digitální rozhlasové sítě z další pražské lokality. Díky tomu by se měl zlepšit příjem DAB+ zejména v jižní části hlavního města.

09

Zásilkovna už nebude vyžadovat po výdejnách exkluzivitu, reaguje tak na tlak ÚOHS

www.lupa.cz

Přes 3400 výdejních míst, které využívá logistická společnost Zásilkovna, už nebude nutně smluvně vázáno k tomu, že nesmí spolupracovat s jinými výdejními firmami. Zásilkovna změní smlouvy, které tuto exkluzivitu od různých prodejen a…

07

NÚKIB trápí velké množství odchodů málo placených zaměstnanců. Situaci zachraňují srdcaři

Lupa.cz

Další příspěvek do debaty o stavu nejenom IT v české státní správě. Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost situaci označil za zásadní.

Tuesday, Apr 9

19

Beeper, který umí chatovat napříč 14 službami, vydal finální verzi. Firmu koupil provozovatel Wordpress.com

Lupa.cz

Komunikační aplikace Beeper ukončila testovací provoz na pozvánky a je dostupná všem zájemcům. Služba také vypustila z betatestu novou aplikaci pro systém Android. Beeper má kromě toho aplikace pro iOS i desktopového klienta (Windows, Mac,…

11

Tesla se dohodla na odškodném za tragickou nehodu se zapnutým autopilotem

www.lupa.cz

Mimosoudním vyrovnáním zřejmě skončí spor pozůstalých po inženýru společnosti Apple Wei Huanga a automobilkou Tesla. Huang zemřel v březnu 2018 po nárazu do bezpečnostní bariéry v Mountain View v Kalifornii. Bylo prokázáno, že v tu chvíli…

07

Regulace podle NIS2: Mocenský apetit a odbytá RIA. Vládní právníci cupují kyberbezpečnostní zákon

Lupa.cz

Legislativní rada vlády požaduje zásadně přepracovat zhodnocení dopadů nové právní úpravy. Nelíbí se jí ani koncentrace rozhodovací pravomoci u zákazů čínských dodavatelů.

Arcibiskup má anténu v okapu a primátor Prahy na střeše. Podívejte se na modernizovaný nejstarší mobilní vysílač

Lupa.cz

Druhý nejstarší mobilní vysílač v Praze je umístěn na pražském magistrátu a prošel modernizací na 5G. Zajímavou lokalitou je i vysílač na Arcibiskupství pražském. Uvnitř: GALERIE.

Monday, Apr 8

20

Německá spolková země oznámila přechod od Microsoftu na opensourcové LibreOffice a Linux

www.lupa.cz

Jedna z německých spolkových zemí, Šlesvicko-Holštýnsko, dá ve svých IT systémech sbohem proprietárnímu kancelářskému softwaru a operačnímu systému a přejde na opensource alternativu. Zástupci její exekutivy to oznámili v tiskové zprávě, o…

Digitální pětiletka zahrnuje podporu umělé inteligence

www.lupa.cz

Česko představilo priority evropské digitální politiky pro příštích pět let. Dokument určený až pro příští Evropskou komisi shrnuje oblasti pro digitální agendu, kterým se stát hodlá věnovat, spolu s návrhy jejich řešení. Na plánu…

16

CZ.NIC spustil veřejný test aukcí domén

www.lupa.cz

Sdružení CZ.NIC spustilo dnes v poledne veřejný test projektu aukce domén. Pro zájemce, kteří by se ho chtěli zúčastnit, je zde webová stránka aukce.nic.cz. Nyní probíhají testovací aukce, kde je možné vydražit některý z reklamních…

11

Spotify testuje vytváření playlistů umělou inteligencí

www.lupa.cz

Aplikace Spotify začala zapojovat umělou inteligenci do tvorby playlistů. Zatím však jen na britském a australském trhu. V následujících měsících má být ale služba dostupná jak pro zařízení se systémem Android, tak iOS, dále rozšiřována.…

07

Lukáš Kintr (NÚKIB): Kdybychom na Huawei něco neměli, nemohli bychom vydat varování. Bianco šek na kompenzace nebude

Lupa.cz

Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost v rozhovoru mluví o chystaném a emocemi obaleném kyberzákonu.

Soukromé stanice se podílejí na nových projektech České televize

Lupa.cz

Česká televize připravuje do vysílání projekty natočené se slovenskou stanicí Joj nebo streamovací službou Canal+. TV Nova si už dopředu zajistila práva k uvedení jedné z novinek na Voyu.

Sunday, Apr 7

20

Qubity: Velký pokrok a téměř „Sputnik moment“ v logických qubitech, lepší optické neuronové sítě

Lupa.cz

Pravidelný přehled novinek z rozsáhlého a rozvíjejícího se oboru kvantových počítačů, který vydáváme ve spolupráci s blogem Qubits.cz.

Friday, Apr 5

16

Do SledováníTV přibyla Warner TV, tři stanice jsou v dubnu zdarma

www.lupa.cz

Programová nabídka SledováníTV se před pár dny rozšířila o novou stanici Warner TV. Všichni uživatelé navíc budou moci sledovat kanály Viasat Nature, Viasat Explore a AMC po celý duben zcela zdarma.

13

Startupy v regionu mají hodnotu 213 miliard eur, daří se i ČR. Mnoho se jich ale přesouvá do zahraničí

www.lupa.cz

V regionu střední a východní Evropy bylo v roce přes 26 tisíc startupů, jejichž kombinovaná hodnota činila kolem 213 miliard eur. Ukazuje to nový report společnosti Dealroom.