English

Lupa.cz

Wednesday, Jun 7

20

Co chce nový šéf ČT? Odvážný program, digitální projekty i prověrku smlouvy s Voyem

Lupa.cz

Rada České televize rozhodla, že generálním ředitelem veřejnoprávní televize bude Jan Souček. Jeho mandát začne 1. října 2023, kdy po dvanácti letech nahradí Petra Dvořáka. Nabízíme hlavní body jeho programu.

12

FT: EU zvažuje povinný zákaz technologií Huawei a dalších firem v 5G sítích

www.lupa.cz

Evropská komise (EK) není spokojená s tím, že řada členských států ještě neomezila technologie tzv. rizikových dodavatelů v mobilních 5G sítích. Podle eurokomisaře Thierryho Bretona to ohrožuje kolektivní bezpečnost EU. Komise proto…

10

Sledujte s námi: Novým generálním ředitelem ČT bude Jan Souček

Lupa.cz

Rada České televize rozhodla, že veřejnoprávní televizi od 1. října povede dosavadní ředitel ČT Brno Jan Souček. Dostal 11 hlasů.

08

Vodafone natáčel bez dovolení reklamu v Národní galerii, tím prý poškodil její dobrou pověst

www.lupa.cz

Mobilní operátor Vodafone je ve sporu s Národní galerií. Ta ho obvinila, že nedovoleným natáčením reklamního spotu v jejích prostorách poškodila dobrou pověst této kulturní instituce. Operátor se brání tím, že závěr spotu je umělecká…

07

AI rozevře nůžky mezi dobrými a špatnými vývojáři. V Netclubu debatovali Michal Pěchouček, Honza Sládek a Jan Macek

Lupa.cz

Nahradí AI vývojáře? Jak může zlepšit nebo zautomatizovat vývoj aplikací a softwaru? Bude možné, aby si s pomocí velkých jazykových modelů napsal kód v podstatě kdokoli? Uvnitř: AUDIO a VIDEO.

Americký regulátor už zase hýbe kurzem bitcoinu. O co jde v žalobách na burzy Binance a Coinbase?

Lupa.cz

Nejvyšší autorita v USA v oblasti dohledu nad cennými papíry a burzami poslala k soudu kryptoměnové burzy Binance a Coinbase.

Tuesday, Jun 6

14

Skylink a FreeSat přidávají do nabídky Nova Lady a Arena Sport 2

www.lupa.cz

V satelitní nabídce Skylinku se objevily dva nové programy. Pro všechny zákazníky je dostupná ženská stanice Nova Lady, která je v tarifu Digital. Zákazníci s tarifem Smart a vyšším mohou sledovat také slovenský program Arena Sport 2.

13

Zakladatelé Bohemia Interactive koupili většinu v Parlamentních listech

www.lupa.cz

Zakladatelé herního studia Bohemia Interactive Marek Španěl a Slavomír Pavlíček se stali většinovými majiteli serveru Parlamentní listy. Jsou hlavními akcionáři nově založené společnosti Naše média, která se stala provozovatelem webu.

11

Apple vylepšuje zabezpečení Safari a dá vědět příbuzným, když dorazíte do cíle

www.lupa.cz

Společnost Apple představila několik inovací, které přidává do svých zařízení. Mají zlepšit ochranu soukromí a zabezpečení. Uživatelé získají větší kontrolu nad svými daty a budou se moci účiněji bránit některým typům kybernetických útoků.

07

Martin Kasa (Pilulka): Řada investorů na našich akciích zajímavě vydělala

Lupa.cz

Lékárenská společnost Pilulka si chce jít na burzu pro další peníze. Při dalším úpisu chce nabídnout až půl milionu akcií. „Věříme, že bude o naše akcie zájem,“ říká Martin Kasa, spolumajitel a spoluzakladatel firmy.

Jak na digitální kontinuitu (13): Pomáháme si vlastními silami

Lupa.cz

Máte-li jen několik málo elektronických dokumentů, můžete se o jejich aktuální digitální kontinuitu postarat sami, pomocí zdarma dostupných nástrojů a online služeb. I kvalifikovaná časová razítka se v malých počtech dají získat zdarma.

Monday, Jun 5

19

Google, Facebook či Microsoft musí začít označovat obsah vytvořený AI, řekla eurokomisařka Jourová

www.lupa.cz

Jasné označování, zda obsah vytvořila umělá inteligence. To je jeden z požadavků Evropské komise na velké online služby jako je Google, Facebook nebo Bing, které používají AI technologie. Po setkání se zástupci signatářů tzv. Kodexu zásad…

18

Z Xixoio odešel Richard Watzke, mediální tvář tokenového projektu

www.lupa.cz

Xixoio opustil jeden z jejích zakladatelů a hlavní tvář kryptoplatformy Richard Watzke. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Watzke ve firmě skončil půl roku po policejní razii, kterou prováděla Národní centrála proti organizovanému…

14

Seznam.cz se stal partnerem Slavie, nabídne exkluzivní mediální obsah

www.lupa.cz

Fotbalový klub Slavia Praha má nového mediálního partnera: internetovou firmu Seznam.cz. Komunikační, marketingová a obchodní spolupráce se projeví například na webu Sport.cz, domovské stránce Seznamu nebo na platformě Seznam Médium.

Duel Petra Fialy a Andreje Babiše na Primě měl rekordní podíl na sledovanosti

www.lupa.cz

Nedělní Partie Terezie Tománkové na TV Prima a zpravodajské stanici CNN Prima News dosáhla rekordního podílu na sledovanosti 38 %. V průměru 564 tisíc diváků sledovalo duel premiéra Petra Fialy (ODS) a Andreje Babiše, předsedy ANO.

07

Rodná čísla se měla utlumit, ne jen zmizet z občanek. Jaké identifikátory stát používá?

Lupa.cz

Jak řeší problematiku identifikátorů osob stát, jaké další identifikátory se mimo BSI dají používat na rozhraní mezi státem a soukromoprávní sférou a co by se ještě mělo do 31. prosince 2024 zvládnout?

Kandidát na šéfa ČT Pavel Hřídel: Jsem proti zvyšování televizních poplatků

Lupa.cz

Ze všech uchazečů o nejvyšší pozici v České televizi je Pavel Hřídel mediálně nejméně známý. Do finále postoupil z druhého kola s devíti hlasy. Jakou budoucnost nabízí klíčovému médiu krizový manažer, který tvrdí, že šetřit se dá vždycky?

Sunday, Jun 4

20

Qubity: Integrovaný QKD čip, kvantový počítač z Lega, pokroky neutrálních atomů

Lupa.cz

Pravidelný přehled novinek z rozsáhlého a rozvíjejícího se oboru kvantových počítačů, který vydáváme ve spolupráci s blogem Qubits.cz.

13

Živé televizní vysílání denně sleduje 69 % Čechů

Lupa.cz

Průměrný český divák starší 15 let trávil v roce 2022 sledováním televizního vysílání 3 hodiny a 44 minut denně. Týdně sleduje televizi na 83 % Čechů starších 15 let.

Saturday, Jun 3

21

Portál České kino přešel do omezeného režimu, nepřijímá registrace

Lupa.cz

Videotéka České kino omezuje po půl roce provoz. V e-mailu předplatitelům oznámila, že „investorovi se bohužel nepodařilo alokovat slíbené investice“. Služba hledala náhradního investora, to se ale nepodařilo.

19

Rádio Zet se přemění na Radio Prostor

Lupa.cz

Zakladatelé Bohemia Interactive Marek Španěl a Slavomír Pavlíček vytvořili novou společnost SPM Media, která má sjednotit jejich dosavadní mediální aktivity pod jednu hlavičku.

Friday, Jun 2

16

Česko nepodpořilo možné platby operátorům ze strany Googlu, Netflixu a dalších

Lupa.cz

17:15 – Zprávu jsme upravili poté, co ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) své oznámení změnilo. Původně úřad psal, že „Česko podpořilo na jednání Rady pro telekomunikace v Lucemburku možnou regulaci Evropské unie (EU) v podobě povinného…

Pomocí nové aplikace Hello Emma lze ovládat iPhone mluvenou češtinou ve stylu Siri

Lupa.cz

Telefony iPhony stále nenabízí digitální asistentku Siri s podporou českého jazyka. Apple v minulosti hledat zaměstnance na pozice naznačující, že lokalizaci chystá, ale prozatím k dispozici není. Také uvidíme, jak se Siri a spol. zamává…

11

PPF znovu zvyšuje podíl v ProSieben, drží už 15 procent

Lupa.cz

Skupina PPF oznámila, že zvýšila svůj podíl v německé mediální firmě ProSiebenSat.1. Aktuálně drží prostřednictvím akcií a finančních instrumentů 15,04 procenta. Podíl PPF reprezentuje 11,6 procenta hlasovacích práv na kapitálu společnosti.

10

T-Mobile po vzoru O2 Datamánie také nabízí předplacenku se 100 GB dat

Lupa.cz

Po O2 přichází s předplacenými kartami s datovou zásobou 100 GB i T-Mobile. Také se jedná o speciální limitovanou edici. Pořídit si ji můžete za 300 Kč do 30. června, nebo do vyprodání zásob.

07

Windows konečně podporují .rar, Doom běží na teletextu, aplikace sjednocující komunikátory

Lupa.cz

Klíče pro Windows XP prolomeny. Šéf Nvidie na návštěvě Tchaj-wanu a Číny. Čínský UnionPay porazil Visu. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Thursday, Jun 1

18

Nahradí AI vývojáře? V Netclubu debatovali Michal Pěchouček, Honza Sládek a Jan Macek

Lupa.cz

Jak může AI zlepšit nebo zautomatizovat vývoj aplikací a softwaru? A bude možné, aby si s pomocí velkých jazykových modelů napsal kód v podstatě kdokoli? Bude AI pro vývojáře skvělým pomocníkem, nebo možná také trochu hrozbou?

17

Do vysílací rady byli zvoleni Petr Buchta a Marek Poledníček

www.lupa.cz

Sněmovna vybrala dva nové členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Nahradí radní, jimž po šesti letech vyprší na přelomu června a července funkční období.

15

Český rozhlas spustil nový FM vysílač pro stanici ČRo Plus

Lupa.cz

Obyvatelé Svitav a okolí mohou naladit vysílání Českého rozhlasu Plus z nového vysílače. Zpravodajská a publicistická stanice vysílá na kmitočtu 103,2 MHz s výkonem 100 W.

Photopea: Český webový Photoshop zdarma nabízí generování obrázků pomocí AI

www.lupa.cz

Photopea, což je populární “český webový Photoshop”, má novou funkci, která umožňuje výrazně měnit a dokreslovat obrázky pomocí prvků umělé inteligence. V podstatě jde o alternativu funkce Generative Fill, s níž nedávno přišel Photoshop.…