English

Lupa.cz

Friday, Jan 27

16

ČTÚ dokončil další verzi analýzy mobilního trhu, teď ji posuzuje Evropská komise

Lupa.cz

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) odeslal Evropské komisi k posouzení novou verzi analýzy velkoobchodního trhu s mobilními daty, ve které navrhuje přímou regulaci trojice velkých operátorů. Úřad to uvedl v lednové monitorovací zprávě (PDF)…

14

Nejsledovanější duel před 2. kolem voleb vysílala Česká televize

Lupa.cz

Finálový duel Andreje Babiše a Petra Pavla nabídly všechny tři hlavní televizní stanice. Z dat o sledovanosti vyplývá, že nejvíce diváky zaujala debata vysílaná Českou televizí.

11

FBI ochromila ransomwarovou síť Hive. Obětem předchozích útoků dala dešifrovací klíče

Lupa.cz

Americká FBI si připsala úspěch v boji proti jednomu z nejrozšířenějších ransomwarů Hive. V rámci několik měsíců trvající operace se infiltrovala do sítě internetových vyděračů a zmařila požadavky na výkupné za více než 130 milionů dolarů.…

07

Konec prodejů Windows 10, Poznámkový blok dostane záložky, česká hra s Chuckem Norrisem

Lupa.cz

Microsoft opět investuje do OpenAI. Deska pro ruský procesor Baikal. Zdrojové kódy Apple Lisa. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Thursday, Jan 26

16

NÚKIB spustil veřejné konzultace k novému zákonu o kybernetické bezpečnosti a NIS2

Lupa.cz

Chystá se nový zákon o kybernetické bezpečnosti společně s osmi prováděcími vyhláškami. Jde o reakci na již schválenou evropskou směrnici NIS2, která musí být do jednadvaceti měsíců zakomponována do české legislativy. Národní úřad pro…

Policie obvinila muže, který vyhrožoval reportérovi České televize

Lupa.cz

Až čtyři roky vězení nebo peněžitý trest hrozí muži z Berounska, který ze smyšleného facebookového profilu vyhrožoval televiznímu reportérovi Jiřímu Hynkovi. Obviněnému se nelíbily reportáže o tehdejší člence Rady ČT Haně Lipovské.

12

Liberecká televize dostala pokutu 50 000 Kč za ohrožení redakční nezávislosti

Lupa.cz

Severočeská regionální televize RTM+ Liberecko uzavřela smlouvu s Libereckým krajem, která podle vysílací rady ohrožuje redakční nezávislost. Dostala za to pokutu a regulátor zkoumá i další pořady z jejího vysílání.

11

Domain report 2022: počet registrovaných .cz domén loni vzrostl o 39 tisíc

www.lupa.cz

Počet registrovaných .cz domén se na konci loňského roku opět o něco přiblížil magické hranici 1,5 milionu. Podle zprávy Domain report 2022 zveřejněné správcem domén CZ.NIC bylo k 31.12.2022 registrováno v zóně cz celkem 1 463 116 domén,…

07

Krátké vlny: Digizákony v plánu vlády a priority ČTÚ pro rok 2023

Lupa.cz

ČTÚ chce dokončit páté kolo analýz relevantních trhů, vláda zase chystá implementaci Aktu o digitálních službách nebo pravidla pro výběr dodavatelů technologií mimo jiné do mobilních sítí.

01

Donald Trump dostane zpět účty na Facebooku a Instagramu

Lupa.cz

Více než dva roky poté, co Facebook v souvislosti s útoky na budovu amerického Kongresu odebral tehdejšímu prezidentu Donaldu Trumpovi přístup k jeho účtům na Facebooku a Instagramu, se americký politik bude smět na tyto sociání sítě…

Wednesday, Jan 25

18

Mistrovství světa ve fotbale klubů odvysílá Nova Sport a Nova Action

Lupa.cz

Televize Nova získala práva k odvysílání přenosů z turnaje FIFA Club World Cup. Přímé přenosy z Maroka nabídnou stanice Nova Sport a Nova Action.

14

Sněmovna schválila letité výroční zprávy České televize i Českého rozhlasu

Lupa.cz

Poslanci dohnali dlouholetý skluz v projednávání výročních zpráv o činnosti a hospodaření médií veřejné služby. Nejstarší dokumenty popisovaly situaci v roce 2017.

Nova dostala pokutu 20 000 Kč za nepatřičnou propagaci kráječe jablek

Lupa.cz

Televize Nova dostala od vysílací rady pokutu za pořad Tescoma s chutí, který vysílala loni v létě. Pořad podle úřadu překročil zákonná omezení pro propagaci výrobků.

13

RRTV: Střet zájmů Daniela Köppla mohl zpochybnit důvěru v nestrannost úřadu

Lupa.cz

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání projednala stížnosti na vystupování svého člena Daniela Köppla ve volební kampani Andreje Babiše. „Skutkový stav nasvědčuje tomu, že mohlo dojít k porušení zákona,“ oznámila.

Vodafone zdražuje mobilní paušály

Lupa.cz

Vodafone oznámil zdražení cen paušálních mobilních služeb pro firemní i nefiremní zákazníky o 9 %. Nový ceník pro zákazníky platí od příštího měsíce. Operátor navýšení cen zdůvodňuje nutností investic do modernizace i rozvoje digitální…

11

Cloudové Office 365 měly celosvětový výpadek [AKTUALIZOVÁNO]

Lupa.cz

Aktualizace 14:12: Microsoft na status.office365.com oznámil, že provoz svých služeb v plném rozsahu obnovil.

10

O2 zlepší zabezpečení mPlateb, předplatné bude podmíněno PIN kódem

Lupa.cz

O2 jako poslední z českých operátorů končí s mobilními platbami postavenými jen na technologii Header Enrichment. Uvedl to server Dotekománie, který na problém původně upozornil. Operátor pro své mPlatby připravuje nové technologické…

07

Martin Mesršmíd (DIA): Chci zařídit, abychom nemuseli s úřady komunikovat papírově

Lupa.cz

Pokusíme se přiblížit tržním platům v IT, slibuje historicky první ředitel státní Digitální informační agentury. Proč se o funkci ucházel? Jak úřad vzniká? A co bude se státními podniky NAKIT a SPCSS?

Zločin se nevyplácí, u kryptoplateb za ransomware to platí doslova

Lupa.cz

Ne, že by zločinci na ransomware spojený s platbami v kryptoměnách rezignovali, se vzrůstají dostupností ransomwaru prakticky pro kohokoli je to spíš naopak. Jejich zisky ale meziročně klesly téměř o polovinu.

Tuesday, Jan 24

20

Ředitelkou digitálních aktivit TV Nova se stala Lucie Oravčíková

Lupa.cz

Televize Nova oznámila další personální změny ve vedení společnosti. Od ledna má nového obchodního ředitele a šéfku digitálních aktivit.

19

Poslanci vyberou nové členy mediálních rad, veřejné slyšení bude 2. února

Lupa.cz

V Radě Českého rozhlasu i v Radě České televize je jedno volné místo. Přihlásilo se méně kandidátů než obvykle, celkem osm lidí. Jeden zájemce kandiduje do obou rad zároveň.

16

Prima spouští placenou streamovací službu prima+, do původního obsahu investuje miliardu

Lupa.cz

Skupina Prima oznámila spuštění placené streamovací videoslužby pro celou rodinu, slibuje pro ni i nový exkluzivní český obsah.

07

Jak na datovku: datový trezor a další způsoby uschování zpráv

Lupa.cz

Obsah z datovek zmizí po 90 dnech od přihlášení. Po této době zůstane k dispozici jen obálka bez příloh. Dlouhodobější archivaci zajistí Datový trezor, máte ale i další možnosti.

Monday, Jan 23

19

Sněmovní právníci: Lze usuzovat, že Daniel Köppl vystupoval ve prospěch ANO

Lupa.cz

Legislativní odbor sněmovny dokončil právní stanovisko k možnému porušování vysílacího zákona Danielem Köpplem. Ten zasedá v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a souběžně vystupuje jako člen marketingového týmu Andreje Babiše.

15

Skončil pražský test televizního vysílání v 5G

Lupa.cz

České radiokomunikace už netestují televizní vysílání v 5G. Experiment probíhal necelých devět měsíců, sledovat ho mohli jen odborníci se specializovanými přístroji.

ČTÚ kontroloval plnění informační povinnosti ISP a rozdal pokuty za 5,2 mil. Kč

www.lupa.cz

Za porušení informačních povinnosti poskytovatelů internetu směrem k zákazníkům udělil Český telekomunikační úřad za poslední dva roky celkem 419 pokut v úhrné výši 5,279 mil. Kč. Ve třech kolech kontrol ČTÚ prověřoval praktiky 1500…

Duel Andreje Babiše a Petra Pavla vidělo 1,7 milionu lidí

Lupa.cz

Nejsledovanějším nedělním pořadem na celém televizním trhu se stal duel kandidátů na prezidenta, který vysílaly stanice ČT1 a ČT24. Vidělo ho však méně lidí než finálový duel před pěti lety.

14

ČTÚ zařadil mezi letošní priority zlepšení DVB-T2 a rozvoj DAB+

Lupa.cz

Český telekomunikační úřad představil plán letošní činnosti. Chtěl by zahájit výběrové řízení na komerční sítě digitálního rozhlasu a řešit nekvalitní signál DVB-T2.

08

Filuta AI: Startup Čechů z Microsoftu či Googlu získal největší tuzemskou pre-seed investici

Lupa.cz

Teprve od září 2022 fungující český startup Filuta AI získal prozatím největší investici v rámci takzvaného pre-seed kola financování. Jde o 56 milionů korun, které do firmy poslali investoři vedení zdejším fondem Nation 1. Připojila se…

07

Jiří Burýšek (Jirka vysvětluje věci): Na jednom videu pracuju i dvě stě hodin v kuse

Lupa.cz

Už dva roky novinář Jiří Burýšek vysvětluje na svém youtubovém kanálu různé věci, například to, jak se o 2. světové válce učí v Německu nebo kdo jsou nejbližší spolupracovníci Vladimira Putina. Evidentně to jeho fanoušky baví, má jich už…