Ve čtvrtek Moskva spolu s Minskem zahajuje rozsáhlé vojenské cvičení na dostřel od Kyjeva. Podle bývalého ukrajinského ministra obrany Andrije Zahorodňuka je právě hlavní město v ohrožení, celou zemi však dle něj Rusko neovládne.
Kreml obvinil USA, že nesou zodpovědnost za smrt žen a dětí v Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou. Rusko rozhořčeně reaguje na rozhodnutí, kterým Západ povoluje Ukrajině použít jím dodané zbraně k útokům na ruské území.
„Aniž by to byla naše odpovědnost, rozhovory mezi ELN a vládou zamrzly, až do chvíle, než bude vláda ochotna respektovat své závazky,“ uvedla největší kolumbijská gerila Vojsko národního osvobození. Jednání trvalo od roku 2022.
Moskva svolala mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, Kyjev volá po mezinárodním vyšetřování. Přesvědčivé důkazy o pádu ruského letadla v Bělgorodské oblasti zatím nepředložila ani jedna strana.
Ukrajina hlásí velký raketový útok ze strany Ruska, hlavním městem země znějí sirény. K událostem dochází v době, kdy do země dorazila africká mírová delegace.
Absurdní požadavky ze strany ruské delegace či změna přístupu po masakru v Buči. Ruský nezávislý server Meduza popsal zákulisí jednání probíhajících mezi Kyjevem a Moskvou.
Ukrajinský ministr obrany varuje před novou velkou ofenzívu. Rusko by ji podle něj mohlo zahájit už 24. února, tedy v den prvního výročí invaze na Ukrajinu. Pro potenciální útok prý Moskva zmobilizovala na 500 000 vojáků.
Válka zamrzla a nikdo teď nemá kapacitu na útok, řekl v rozhovoru pro BBC šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Rusové se mezitím seskupují v Luhansku, podle amerického Institutu pro studium války možná právě k útoku.
Moskva obvinila Ukrajinu z pokusu o provedení dronového útoku na dvě ruská armádní letiště. Ruská protivzdušná obrana sice drony sestřelila, při útoku ale údajně zemřeli tři ruští vojáci.
Americký deník Politico s odkazem na své zdroje v Bílém domě popisuje, co stálo za změnou kurzu Kyjeva. Ukrajinský prezident poprvé připustil, že s Moskvou může jednat i bez sesazení ruského vůdce.
Spojené státy podle zpráv v tisku tlačí na Kyjev, aby projevil ochotu jednat s Ruskem i za Putinovy vlády. Důvodem jsou obavy o udržení podpory spojenců.
Ukrajina kritizuje Rusko z porušování dohody o vývozu ukrajinského obilí z léta tohoto roku. O jejím prodloužení se bude brzy jednat. Do budoucích rozhovorů může promluvit i problém íránských dronů.
Rusko očekává dlouhý konflikt s Ukrajinou, prohlásil stálý představitel Ruska při OSN Gennadij Gatilov. Zároveň obvinil Západ, že brání diplomatickému řešení války.
Den po dni sledujeme, čemu a jak se věnují ruská média. Smyslem je přinést vhled do toho, na jaké informace narazí ruský čtenář, když otevře domácí zdroje. Ukázku, jak pracuje ruská propaganda.
„Rusko využívá Turecko proti Západu. Velice se mu hodí, že člen NATO vystupuje tímto disidentským způsobem,“ komentuje pro SZ turkolog Tomáš Laně postoj Ankary k válce na Ukrajině. Turecko teď bude hostit rozhovory obou zemí.
Zástupci ukrajinské armády na východě Ukrajiny tvrdí, že zde separatisté podporovaní Ruskem používají zbraně, které byly zakázány dohodami o zastavení bojů podepsanými v Minsku.
Představitelé afghánské vlády zahájili mírové rozhovory s Tálibánem. Jednání mezi vládou v Kábulu a povstaleckým hnutím jsou součástí dohody, kterou v únoru s radikální skupinou uzavřely Spojené státy.
Britský deník Financial Times si spolu s americkým listem The New York Times vysloužily kritiku přímo od ruského ministerstva zahraničí i výhrůžku od poslance Státní dumy. Moskvě se nelíbí jejich články o počtu obětí covid-19.