Přichází léto a s ním i čas strávený u rybníků, moře či na řekách. Jak se chovat u vody, aby člověk neohrožoval sebe ani druhé? A na co bychom neměli zapomenout u dětí?
Letecká archeologie má spoustu výhod. Umožňuje rychle zmapovat velká území. Dokáže odhalit detaily, které ze zemského povrchu nejsou vidět. Nevyžaduje zásahy do terénu a neohrožuje proto zkoumané památky.
Přichází léto a s ním i čas strávený u rybníků, moře či na řekách. Jak se chovat u vody, aby člověk neohrožoval sebe ani druhé? A na co bychom neměli zapomenout u dětí?
Zvýšený počet lidí, kteří v době pandemie trpí duševním onemocněním, neklesá, odborníci pozorují spíš opačný trend. Lidem má pomoci i nový web opatruj.se, který po pilotním provozu dnes oficiálně spustil Národní ústav duševního zdraví …
Počet netopýrů zimujících v jeskyni Býčí skála v Moravském krasu během posledních desetiletí výrazně vzrostl. Vyplývá to z dlouholetého průzkumu loni zesnulého zoologa Jana Zimy. Nárůst souvisí především se zákazem používání insekticidu…
Vědec a pedagog Radim Kotrba o tom, zda lze i ve střední Evropě chovat antilopy, o mizejících druzích zvěře v české krajině a o tom, že stromy lze vysázet i uprostřed lánů.
Prestižní evropský ERC Consolidator grant letos získal jediný v Česku působící vědec. Michal Frankl z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd dostane téměř dva miliony euro na výzkum problematiky uprchlíků ve Středovýchodní Evropě ve 20.…
Mexičtí archeologové spolu s americkými a japonskými kolegy přinesli důkaz o vztazích mayské civilizace s vládci posvátného města Teotihuacán. Kontakt těchto dvou předkolumbovských kultur vědci předpokládali už dříve. Dosud se ale…
Metoda spočívá v tom, že se rakovinným buňkám odebere aminokyselina glutamin, která jim slouží jako palivo. Výsledky jsou tak slibné, že další výzkum podpořil zahraniční investor částkou zhruba 800 milionů korun.
Ozonová vrstva se částečně dál ztenčuje, a to na nebezpečných místech. Varují před tím vědci ve studii, kterou otiskl odborný časopis Atmospheric Chemistry and Physics. Problém se týká i hustě osídlených oblastí, včetně střední Evropy.
Dar ve výši milion dolarů, tedy 22 milionů korun, dostala Fakulta strojní ČVUT v Praze od svého bývalého absolventa – autora počítačového simulačního programu, který používají čtyři z pěti světových automobilek.
V Česku se i po nastartování inkluze ve vzdělávání objevuje diskriminace romských dětí. Nepřesouvají se sice už do takzvaných zvláštních škol, učí se ale často odděleně v romských třídách či školách. Uvádí to výroční zpráva o stavu…
Muži v Evropě, ale také v dalších západních regionech světa, se potýkají s vytrvalým úbytkem spermií. Od roku 1973 do roku 2011 počet spermií v jednom mililitru spermatu mužů ze západních zemí klesl o 52,4 procenta. Tvrdí to vědci ve…
Počet případů demence by se mohl po celém světě snížit až o třetinu, pokud by se v rámci preventivních opatření už od dětství bojovalo s devíti rizikovými faktory. Ve své studii, kterou dnes zveřejnil odborný lékařský časopis The Lancet,…
Postoj většiny Čechů k vědě je pozitivní, přináší podle nich důležité inovace zejména v technických oblastech života a je klíčová pro budoucí prosperitu. Největší přínos má věda podle oslovených pro zdraví, životní prostředí a technický…
Na růst počtu sebevražd má větší vliv podnebí než ekonomická krize, zjistili vědci v mezinárodní studii sledující 29 zemí. Výsledky poskytl spoluautor a ředitel Národního ústavu duševního zdraví profesor Cyril Höschl. Studie podle něho…
Počet potvrzených a podezřelých případů mikrocefalie v Brazílii, spojovaných od loňského října s virem zika, vzrostl za minulý týden na 5200. O týden dříve to bylo 5131 případů, informovala agentura Reuters s odvoláním na brazilské…
Deprivační nádrže, známé také pod anglickým názvem floating tank, jsou temné, zvukotěsné kapsle, kde se lidé po celé hodiny nechávají nadnášet teplou vodou. Několik desetiletí byly předmětem zájmu různých komunit hnutí New Age či hippie,…
Většina škol přijímá přihlášky do konce února, šance dostat se „na vysokou“ ale bude i později. Poslední místa si studenti rozeberou s koncem léta. Co všechno je potřeba vzít při výběru studijního oboru v úvahu?
V České republice se po 20 letech objevilo nebezpečné onemocnění hniloba včelího plodu. Veterináři jej díky pozornosti včelaře v srpnu odhalili na dvou stanovištích v Peci pod Sněžkou a v Horním Maršově na Trutnovsku. Krajská veterinární…