Přichází léto a s ním i čas strávený u rybníků, moře či na řekách. Jak se chovat u vody, aby člověk neohrožoval sebe ani druhé? A na co bychom neměli zapomenout u dětí?
Výzkumníci z Univerzity Karlovy (UK) ve spolupráci s vědci z Francie, USA a Evropské jižní observatoře odhalili původ 70 procent meteoritů, které dopadají na Zemi. Počítačové modely vědců z Astronomického ústavu UK ukázaly, že…
Panamský kanál čelí vážným potížím. Může za ně změna klimatu. Vodní cesta spojující Atlantik s Tichým oceánem je závislá na dešťové vodě. Jenže té je v oblasti Panamské šíje letos nedostatek. Způsobil ho klimatický jev El Niňo. Jeho…
Hvězdná velikost 6. To je hranice, od které by mohla být vidět neozbrojeným okem kometa C/2022 E3 (ZTF). Přezdívá se jí také Neandertálská. Naposled se totiž přiblížila k Zemi zhruba před 48 tisíci lety. Mohli ji proto zahlédnout i…
Přichází léto a s ním i čas strávený u rybníků, moře či na řekách. Jak se chovat u vody, aby člověk neohrožoval sebe ani druhé? A na co bychom neměli zapomenout u dětí?
Při extrémních či dlouhodobých srážkových událostech dochází k nasycení půdy vodou a porušení soudržnosti materiálu, což na svazích může dále způsobit velmi nebezpečné bahnotoky či kamenotoky, někdy nazývané také jako „debris flows“.
Vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd (AV) a společnosti Biopharm vytvořili geneticky upravené slepice odolné vůči viru nevyléčitelné aviární leukózy. Výzkumníci upravili genom slepic, linii pojmenovali Zora po pokusné slepici…
Český biochemik Jan Halámek a jeho tým výzkumníků, působící na univerzitě v Albany na východě Spojených států, vymysleli novou metodu měření alkoholu v organismu, a to za pomoci analýzy potu. Nová metoda je podle výzkumníků přesnější než…
Vědec a pedagog Radim Kotrba o tom, zda lze i ve střední Evropě chovat antilopy, o mizejících druzích zvěře v české krajině a o tom, že stromy lze vysázet i uprostřed lánů.
Až čtyři miliony korun za rok mohou nově získat na svůj výzkum vědci mladé a střední generace. Peníze mohou čerpat z programu Lumina, který ve čtvrtek představila Akademie věd ČR. Mezi prvními prémii obdrží badatelé zaměření mimo jiné na…
Prestižní evropský ERC Consolidator grant letos získal jediný v Česku působící vědec. Michal Frankl z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd dostane téměř dva miliony euro na výzkum problematiky uprchlíků ve Středovýchodní Evropě ve 20.…
Mexičtí archeologové spolu s americkými a japonskými kolegy přinesli důkaz o vztazích mayské civilizace s vládci posvátného města Teotihuacán. Kontakt těchto dvou předkolumbovských kultur vědci předpokládali už dříve. Dosud se ale…
Metoda spočívá v tom, že se rakovinným buňkám odebere aminokyselina glutamin, která jim slouží jako palivo. Výsledky jsou tak slibné, že další výzkum podpořil zahraniční investor částkou zhruba 800 milionů korun.
Dar ve výši milion dolarů, tedy 22 milionů korun, dostala Fakulta strojní ČVUT v Praze od svého bývalého absolventa – autora počítačového simulačního programu, který používají čtyři z pěti světových automobilek.
Fyzikálním chemikům Akademie věd Martinu Ferusovi a Svatopluku Civišovi se podařilo zopakovat experiment, který nabízí odpověď na otázku, jak mohly před více než čtyřmi miliardami let vzniknout základy života na planetě Zemi.
Pokud by se do péče o českou krajinu zapojili velcí kopytníci jako zubři, divocí koně nebo zpětně šlechtění pratuři, ušetřil by podle vědců stát desítky milionů korun. Velcí kopytníci by se mohli uplatnit ve vojenských výcvikových…
Deprivační nádrže, známé také pod anglickým názvem floating tank, jsou temné, zvukotěsné kapsle, kde se lidé po celé hodiny nechávají nadnášet teplou vodou. Několik desetiletí byly předmětem zájmu různých komunit hnutí New Age či hippie,…
Čeští vědci objevili gen, jehož mutace způsobují vážnou dědičnou vadu oční rohovky. Postižení mohou oslepnout. Objev umožní snáze určit diagnózu a v budoucnu snad i cílenou léčbu.
V Česku se po deseti letech objevila vzteklina u netopýra. Nemoc je přenosná na člověka. Veterináři ji potvrdili u zvířete nalezeného v pražských Riegerových sadech. Informoval o tom v pátek mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.…
V České republice se po 20 letech objevilo nebezpečné onemocnění hniloba včelího plodu. Veterináři jej díky pozornosti včelaře v srpnu odhalili na dvou stanovištích v Peci pod Sněžkou a v Horním Maršově na Trutnovsku. Krajská veterinární…
Čeští, australští a novozélandští vědci zjistili, co potřebují rakovinné buňky k tomu, aby vytvářely nádory, rychle se množily a snadněji překonávaly nepříznivé podmínky. Objev může podle molekulárního biologa Jiřího Neužila z Griffithovy…