Hodinu před půlnocí se vydal na svou šestou testovací misi stodvacetimetrový systém Starship. Po spektakulárním startu jsme však nemohli být znovu svědky úchvatného zachycení nosiče Super Heavy pomocí ramen Mechazilly, protože firma toto…
Výzkumníci z Univerzity Karlovy (UK) ve spolupráci s vědci z Francie, USA a Evropské jižní observatoře odhalili původ 70 procent meteoritů, které dopadají na Zemi. Počítačové modely vědců z Astronomického ústavu UK ukázaly, že…
Je to jeden strom. Od pohledu byste ho ale považovali spíš za menší les nebo háj. Všechny kmeny topolu osikovitého jménem Pando jsou propojené kořenovým systémem. Mají stejnou DNA. Jde proto o jeden organizmus. Biologové se teď pokusili…
Známá věta o nekonečné opici říká, že primát náhodně bušící do klávesnice psacího stroje po nekonečnou dobu skoro jistě napíše jakýkoli text. Je to pravda. Podle nového výpočtu jde ale o zavádějící závěr.
Na oběžnou dráhu zamířil první dřevěný satelit na světě vyvinutý japonskými vědci. Budou zkoumat, jakým způsobem dovede odolat extrémním vesmírným podmínkám. Slibují si od něj, že bude sloužit jako obnovitelný stavební materiál, který…
Čistá a obnovitelná energie s dostupností 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Bez vlivu počasí. Tak zní plán, který Island jako první na světě hodlá realizovat do šesti let. A jak to udělá? Vyšle do vesmíru vůbec první elektrárnu, jež při…
Čistá a obnovitelná energie s dostupností 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Bez vlivu počasí. Tak zní plán, který Island jako první na světě hodlá realizovat do šesti let. A jak to udělá? Vyšle do vesmíru vůbec první elektrárnu, jež při…
Každý, kdo viděl první film s Indianou Jonesem Dobyvatelé ztracené archy, si na tu scénu určitě vzpomene. Indyho bývalá přítelkyně Marion v ní coby majitelka putyky kdesi v Nepálu soutěží s rozložitým místním borcem v pití pálenky. Na…
Létají v noci na kožnatých křídlech. Dokáží se vyhýbat překážkám i v černočerné tmě. Spí hlavou dolů, nejraději v jeskyních, na půdách ve sklepích nebo dutých stromech. Netopýři připadají spoustě lidí strašidelní.
V noci na středu přistála u čínské vesmírné stanice Tchien-kung (Nebeský palác) trojčlenná posádka tzv. tchajkonautů, jak jsou někdy označování kosmonauti z Číny. Necelé dva roky stará stanice se skládá ze tří modulů: Tchien-che (Harmonie…
Svět je plný mikroskopických částic plastů, které pronikají i do lidského organismu a páchají tam škody, jejichž rozsah a dopady teprve začínáme tušit. Při čištění přírody, zaneřáděné mikroskopickými plasty, by nám mohly vydatně pomoci…
„Týden oznámení“ společnosti Apple začal - trochu neočekávaně - inovovaným all-in-one počítačem iMac. Nepřekvapivě dostal nejnovější procesor M4, překvapivě pak skvělý displej ze zrušeného modelu a především kameru s více než 4K rozlišením.
Prvočísla jsou dělitelná jen jedničkou nebo sama sebou. Příklad je třeba dvojka, trojka, pětka nebo sedmička. Čím je dané číslo větší, tím těžší je ověřit, jestli jde o prvočíslo či nikoliv. Velká prvočísla se proto hledají na počítačích.
Žížaly jsou veskrze užiteční tvorové. Rozkládají zbytky těl odumřelých živočichů a rostlin v půdě. Při této své činnosti zeminu zároveň i hnojí. Žížalí chodbičky půdu provzdušňují. Ke kořenům rostlin se jejich prostřednictvím dostává voda.…
Excitement guaranteed. Nadšení zaručeno. V rozpisu aktivity před startem a po něm rakety Starship společnosti SpaceX takto označený okamžik dvě sekundy před vzletem, kdy 33 motorů Raptor prvního stupně 5 000 tun těžkého kolosu nabíhá na …
Napsat svoji přesnou adresu je čím dál tím složitější. Zvlášť, když člověk očekává poštu od mimozemských korespondentů. Každý, kdo chce jednoznačně popsat, kde ve vesmíru bydlí, bude teď nejspíš muset přidat nový řádek.
Královská švédská akademie věd letos ocenila za výzkum na poli fyziky vědce Johna J. Hopfielda a Geoffreyho E. Hintona „za zásadní objevy a vynálezy, které umožňují strojové učení za pomocí umělých neuronových sítí.“
Ve švédském Stockholmu začalo v pondělí udělování Nobelových cen. Jako první byla vyhlášena cena za fyziologii a lékařství. Získali ji Američané Victor Ambros a Gary Ruvkun.
Nový odhad by mohl změnit představy o historickém vývoji klimatu naší planety. Průměrná teplota jejího povrchu vyšla vyšší, než se dosud předpokládalo.
Společnost SpaceX musí vyšetřit problém druhého stupně nosiče Falcon 9, který se projevil při misi Crew-9. Při ní stroj vynesl pilotovanou loď Crew Dragon, která později podle plánů přistála u ISS. Nyní stroj nemůže létat a tak se musely…
Zprávy o takzvaných extrémních nebo taky zabijáckých vlnách jsou nejspíš staré jako mořeplavba sama. Námořníci si o nich vyprávěli odjakživa. Skutečné setkání s nimi ale přežili jen někteří. Gigantická masa vody dokáže ohrozit i velké…
Společnost Meta Platforms na své výroční konferenci Connect ukázala nové brýle Orion, které vychází z prototypu Project Nazare. Vypadají jako tlusté dioptrické brýle, které promítnou virtuální objekty do zorného pole uživatele. Nové jsou…
Antibiotika přestávají účinkovat, v souboji s přívalem bakterií prohráváme: jsou totiž silnější a odolnější. Na některé mikroby už nezabírá skoro nic, dokonce se vážně hovoří o tzv. antibiotické krizi. Teď snad ale svítá na lepší časy. A…
Déle než rok pobyli na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dva ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Nikolaj Čub. Vytvořili tak rekord v nepřetržitém pobytu na ISS. V pondělí svou misi ukončili spolu s astronautkou Tracy Dysonovou.
Kolaps komunismu byl v Československu následován desetiletím opojné svobody a dobrodružství, kdy vše bylo možné a na nádražích se z bufetového okénka prodávaly akcie podniků dříve národních. Většina mé generace považuje devadesátky za…
Ekologické kalamity často znamenají kromě vlastního poškození přírody i značné materiální škody. Vyčíslit je však bývá obtížné. Vztahy v živém světě jsou spletité. I malá změna může mít nečekané následky.
Dva ruští kosmonauti, Oleg Kononěnko a Nikolaj Čub, překonali rekord v nejdelším nepřetržitém pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Oznámila to dnes ruská kosmická agentura Roskosmos. Dosavadní rekord byl 370 dní, 21 hodin a 22…
Oblačnost, která nám v posledních dnech přinesla tolik problémů, se začíná pomalu trhat a tak by na řadě míst nemusela bránit pohledu na oblohu a Měsíc. Právě ten má v noci dosáhnout superúplňku a nad ránem bude částečně procházet stínem,…
Zdánlivě pošetilá otázka, která se však objevila například začátkem minulého století, kdy některým vědcům připadalo, že už je vše objevené, pak ale přišel objev radioaktivity. Znovu se otázka připomněla ve 30. letech v souvislosti s…
Účastníci letu Polaris Dawn ve čtvrtek provedli historicky první soukromý výstup do vesmíru s využitím nových skafandrů společnosti SpaceX a přepracované kosmické lodi Crew Dragon. Na začátku výstupu letěli rychlostí přes 25 tisíc…