Mlhy mají zásadní význam jak pro přírodní prostředí, tak pro společnost. Přinášejí do krajiny nezbytnou vláhu a čistí atmosféru. Zároveň však mohou být nebezpečné v souvislosti se sníženou viditelností a vznikem nebezpečných kyselin při…
Člověk má biologickou podstatou blíž ke smečce vlků než ke včelímu roji, říká profesor Jan Žďárek, autor knihy Ohroženi hmyzem? vydané nyní nakladatelstvím Academia.
Vědci z Česka spočítali, že na světě je přes šest milionů druhů hub. Popsány jsou přitom jen desítky tisíc. Dosud odborníci odhadovali, že existují dva až čtyři miliony druhů hub, informovala za Akademii věd ČR v tiskové zprávě Eliška…
Olomoučtí vědci vyvinuli nový nanovlákenný materiál vhodný do ochranných roušek, respirátorů a v budoucnu třeba i pro filtraci vody nebo krytí ran včetně popálenin. K ukotvení nanočástic stříbra, které jsou účinným pomocníkem v boji s…
Od antarktického ledovce Brunt se tento týden nedaleko britské polární stanice Halley odlomila ledová kra, jejíž plocha je větší než rozloha města New York. Uvádí to na svém webu britská antarktická operace British Antarctic Survey (BAS),…
Odborníci z technologické společnosti se sídlem v Norsku vyvíjejí speciální podvodní drony a roboty, co mají za úkol zajistit bezpečnější, levnější a méně znečišťující práci pod hladinou oceánu. Jejich využití ocení především ropný a…
Podívat se do tváře dvou přemyslovských knížat umožnila práce mezinárodního česko-brazilského týmu, který podle lebek vytvořil digitální rekonstrukci obličejů.
Vědci z brněnské Mendelovy univerzity prozkoumají dřevo z více než desítky pokácených lip, které musely ustoupit rekonstrukci Lesnické ulice. Očekávají, že získají více informací o stabilitě stromů v městském prostředí. V tiskové zprávě to…
Archeologové našli v blízkosti Pompejí obřadní kočár ve velmi dobrém stavu. Byl vyroben ze železa, dřeva, bronzu a cínu a našel se u stájí staré vily asi 700 metrů severně od Pompejí, jež pohřbil výbuch Vesuvu v roce 79.
Američtí vědci z Pentagonu úspěšně otestovali solární panel o velikosti krabice od pizzy, který je navržený speciálně pro budoucí systém získávání a posílání elektřiny z vesmíru. Solární panel sbírá sluneční energii, která by jednoho dne…
„Housenky“ na fotografii jsou nejspíš vyloučené články tasemnice psí (Dipylidium caninum) obsahující vajíčka parazita. NA otázku odpověděl RNDr. Tomáš Macháček, Ph.D., katedra parazitologie z Přírodovědecké fakulty UK:
V rozsáhlé studii zabral lék proti obezitě třem čtvrtinám dobrovolníků. Třetina shodila více než pětinutělesné hmotnosti. Přináší semaglutid obrat do boje s nadváhou?
Každé jaro ulice španělské Sevilly příjemně provoní pomerančové květy, v zimě ale více než pět milionů kilogramů hořkého ovoce spadaného z 48 tisíc sevillských pomerančovníků představuje nebezpečí pro chodce a je noční můrou městských…
Pozoruhodný objev při studiu fosilie předchůdce vampýrovky hlubinné učinil tým s českou účastí. Výzkum fosilie staré zhruba 30 milionů let prokázal, že vampýrovky už tehdy žily v hlubokých vodách s minimem kyslíku. Část odborníků přitom…
Na padáku, který byl použit při čtvrtečním přistání roveru Perseverance na povrchu Marsu, byla tajná zpráva. Systémový inženýr Ian Clark použil binární kód, aby pomocí bílých a oranžových pruhů na povrch padáku vepsal písmena věty ‚Dare…
Česko-dánský tým vědců popsal, jak vnikají do buněk nejčastější retroviry, které ohrožují domácí drůbež. Zjistili, že ptačí leukózní viry (ALV) využívají stejný receptor jako vitamin B12. ALV mohou u kuřat způsobit například rakovinu.…
Přirozené zvuky oceánu jsou zcela zásadní pro zdraví mořských živočichů, ale začíná je ohrožovat stále hlasitější kakofonie zvuků lidské činnosti, vyplývá ze studie. Škody způsobené hlukem jsou podle vědců stejně škodlivé jako nadměrný…
Alkohol představoval v minulosti pro dospívající značné, a poměrně dostupné, lákadlo. V posledním desetiletí však začala v Evropě spotřeba alkoholu mezi dospívajícími klesat. Jaké jsou hlavní příčiny tohoto poklesu zanalyzoval Ladislav…
Rypoš lysý je bezsrstý hlodavec žijící ve vyprahlých oblastech východní Afriky a bezesporu patří mezi nejpodivněji vyhlížející tvory zvířecí říše. Ale to, co mu chybí na kráse, dohání mimořádnou biologií a zvláštním životem, napsal server…
Vědci odhalili v lidském genomu na třicet tisíc míst, která rozhodují o aktivitách genů a podílejí se na stovkách lidských vlastností včetně sklonu k civilizačním chorobám.
Zvýšený počet lidí, kteří v době pandemie trpí duševním onemocněním, neklesá, odborníci pozorují spíš opačný trend. Lidem má pomoci i nový web opatruj.se, který po pilotním provozu dnes oficiálně spustil Národní ústav duševního zdraví …
Skupina vědců chtěla v zamrzlém oceánském šelfu Antarktického oceánu sesbírat vzorky sedimentů pro určení původu tamějšího ledovce. Narazila přitom na jiné překvapení: v hloubce pod vrstvou ledu objevila život zvláštních organismů, píše…
Růst plazů pomocí originální metody zkoumal tým Petry Frýdlové z Přírodovědecké fakulty UK (PříFUK). To, zda mají zkoumaná zvířata ukončený, nebo stále probíhající růst, určovali podle přítomnosti růstové ploténky u různých druhů. Vyhnuli…
Ozon ve stratosféře – ozonová vrstva – umožňuje na Zemi život. Jeho výskyt v troposféře, zejména tzv. přízemní ozon, však působí velice negativně, zásadním způsobem ohrožuje lidské zdraví, vegetaci i celé ekosystémy. Dnes navíc patří spolu…
Technologie mRNA vakcín je příští velká věc v medicíně. Mohla by umožnit výrobu jedné očkovací látky na celý život proti proměnlivým nemocem, jako je chřipka. Má šanci se uplatnit i v léčbě nádorů a infarktů.
Česko by podle komise pro životní prostředí Akademie věd ČR mělo odstoupit od uhlí do roku 2033. Pro nejrychlejší ze scénářů, o kterých v prosinci rozhodovala Uhelná komise, vědci uvedli několik doporučení. Vyplývá to ze stanoviska komise,…
Odborníci z Olomouce a Brna zmapovali v ČR výskyt čtyř méně známých klíšťových infekcí, které mohou u lidí s oslabenou imunitou ohrozit jejich zdraví či dokonce život. Výsledkem několikaletého výzkumu jsou mapy znázorňující intenzitu…
Vědci z Mendelovy univerzity v Brně zkoumají možnosti využití hmyzu jako krmiva pro hospodářská zvířata. V budoucnu by se mohl stát cenným zdrojem bílkovin. S předpokládaným růstem světové populace se totiž zvýší také spotřeba živočišných…
Vědci z Akademie věd testují nové postupy pro léčbu komplikací Crohnovy choroby na miniprasatech. Pacienti s tímto autoimunitním onemocněním trávicího traktu trpí opakovaných zúžením střeva. Vědcům se podařilo podobné zúžení vytvořit i u…