English

Friday, Jun 17

11

Odpočívejte a objevujte. Jak zlepšit výkon mozku v jakémkoli věku?

Lidovky.cz / Věda

V knize, z níž přinášíme ukázku, americký neurochirurg Sanjay Gupta předkládá vědecké poznatky o fungování mozku a radí, jak zlepšit jeho výkon v kterémkoli věku.

Thursday, Jun 16

13

Děti jsou citlivé na nevyřčené věci. Jak funguje intuitivní pedagogika, vysvětluje učitel Dieter Schwartz

Lidovky.cz / Věda

Intuitivní pedagogika se nezaměřuje na děti, ale na učitele a jejich seberozvoj. „Na prvním místě stojí práce s našimi vnitřními konflikty… Často jsem jako učitel zažil, že mé snažení mělo účinky až poté, co jsem vyřešil nějaký svůj…

Wednesday, Jun 15

11

Počet utonulých v Česku je každoročně vysoký. Přinášíme deset rad, jak si vodu užít bezpečně

Lidovky.cz / Věda

Přichází léto a s ním i čas strávený u rybníků, moře či na řekách. Jak se chovat u vody, aby člověk neohrožoval sebe ani druhé? A na co bychom neměli zapomenout u dětí?

Saturday, Jun 11

13

Dlouhověkost zimních spáčů. Vědci se domnívají, že hibernace je elixírem mládí

Lidovky.cz / Věda

Zimní spánek neboli hibernace patří k zázrakům přírody. Na podzim nahromadí zimní spáč často tolik tuku, že by to u člověka znamenalo těžkou obezitu. U sviště plně připraveného k hibernaci můžou tukové zásoby tvořit víc než polovinu…

Thursday, Jun 2

16

Opičí neštovice se šíří světem. Měli bychom se bát, že hrozí „nový covid“?

Lidovky.cz / Věda

Ze své africké domoviny proniklo onemocnění opičími neštovicemi na další čtyři kontinenty. Překvapivě nejvíc se šíří pohlavním stykem mezi muži.

Sunday, May 29

14

Na covid zemřelo dvakrát více lidí, než se předpokládalo. Kde se vzalo skoro devět milionů obětí navíc?

Lidovky.cz

Světová zdravotnická organizace vydala odhad úmrtnosti způsobené nemocí covid-19. Je víc než dvakrát vyšší, než se předpokládalo. Někde však paradoxně vlivem pandemie úmrtí ubylo.

Sunday, May 22

06

Vznikl z RNA? Vědci jsou zase o trochu blíž vysvětlení, jak se na Zemi zrodil život

Lidovky.cz / Věda

Okolnosti vzniku života na Zemi jsou zase o něco jasnější. Důležitou roli při něm sehrály molekuly, které v sobě kombinují stavební prvky bílkovin a základních molekul dědičnosti.

Thursday, May 12

18

Astronomové zveřejnili první snímek černé díry v centru Mléčné dráhy

Lidovky.cz / Věda

Astronomové dnes zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A*, která se nachází v centru naší galaxie, Mléčné dráhy. Na svém webu o tom informoval globální výzkumný tým projektu Event Horizon Telescope (Teleskop horizontu…

15

Vybírejte si podle zdraví a ne podle vzhledu. Co mají psí plemena vepsáno v genech?

www.lidovky.cz

Nový výzkum amerických genetiků zpochybnil představy o tom, že se psi různých plemen vyznačují typickým chováním. Psi byli šlechtěni především na vzhled. Některým plemenům to vyneslo dědičné sklony k závažným zdravotním problémům.

11

Jak se efektivně učit cizí jazyk a jak se nebát promluvit jinak než česky, radí lektorka angličtiny

Lidovky.cz / Věda

Po jedenáctileté zkušenosti s vedením úspěšné soukromé jazykové školy založila Petra Šolcová jazykovou platformu Englishka.cz, kde studentům jako lektorka prostřednictvím internetu pomáhá takzvaně se rozmluvit a porozumět mluvenému slovu.…

Wednesday, May 11

06

Pasivní znalost angličtiny mají Češi dobrou, ale schopnost komunikovat vázne. Čím to je a jak to změnit?

Lidovky.cz / Věda

Učíte se angličtinu už nejméně desátým rokem, ale při představě, že budete trávit večer ve společnosti anglicky mluvících kolegů nebo známých, je vám mírně nevolno? S podobným problémem se potýká řada Češek a Čechů především ve středním a…

Sunday, May 1

18

Inkové si snažili získat přízeň bohů tím, že obětovali děti. Před děsivým obřadem jim podávali drogy

Lidovky.cz / Věda

Lidské oběti sehrávaly v životě amerických předkolumbovských civilizací důležitou roli. Krvavými rituály prosluli zejména Aztékové a Mayové. Při budování svého impéria si pomáhali lidskými oběťmi také Inkové.

Sunday, Apr 24

05

Mluví houby elektrickou řečí? Podhoubí dorůstá impozantních rozměrů a umí komunikovat

Lidovky.cz / Věda

Britský mykolog analyzoval změny v elektrické aktivitě vláken podhoubí u čtyř různých druhů hub. Došel k závěru, že houby hovoří elektrickou řečí a používají přitom přinejmenším padesátku slov.

Monday, Apr 18

15

Lov ohrožuje existenci mnoha druhů zvířat po celém světě. Co by se stalo, kdyby byl zakázaný?

Lidovky.cz / Věda

Lov a obchod s masem exotických zvířat ohrožuje vzácné druhy. Vědci však varují před jeho tvrdým zákazem. Nedostatek masa z ulovených zvířat vyvolá zhoršení zdravotního stavu dětí v nejchudších oblastech třetího světa.

Wednesday, Apr 6

Genetici zaplnili většinu mezer v lidském genomu. Jaký to má význam?

Lidovky.cz / Věda

Šestadvacátého června 2000 se sešel Francis Collins z Human Genome Project spolu s Craigem Venterem ze soukromé firmy Celera Genomcs v Bílém domě ve Washingtonu a oznámili světu přečtení lidské dědičné informace „nahrubo“. Když pak byl…

Thursday, Mar 31

Elektrody vrátily muži řeč. Ochrnutý muž používá ke komunikaci rozhraní mozek-počítač

Lidovky.cz / Věda

Pacient kompletně ochromený amyotrofickou laterální sklerózou se domlouvá s okolím prostřednictvím počítače, který registruje aktivitu neuronů v jeho mozku.

Tuesday, Mar 29

Červí Einstein má za ušima. Objev hlístice, které ‚přemýšlí‘ by mohl pomoci i při vývoji umělé inteligence

Lidovky.cz / Věda

Milimetrový červík Pristionchus pacificus zaskočil vědce. Jeho mozek tvořený pouhými třemi stovkami neuronů zvládá řešení složitých dilemat a při rozhodování bere na zřetel panující podmínky.

Sunday, Mar 13

22

Ruské vesmírné blafování. K odtržení od ISS nemají šťávu, mezinárodní část by přežila i bez nich, říká expert

Lidovky.cz / Věda

Případné rozdělení Mezinárodní vesmírné stanice je podle experta na kosmonautiku Milana Halouska technicky možné. Ruský segment by však měl se samostatnou existencí problém. Ruská kosmonautika je podle něj v dezolátním stavu.

Saturday, Mar 12

06

Jejich původ je nejasný. Archeologové objevili v Asii sídliště pravěkých lidí, kteří se zdobili okrem

Lidovky.cz / Věda

Spletitost evoluce lidstva dokazuje nový archeologický nález z Číny. Vědci tam objevili sídliště pravěkých lidí a v něm nejstarší asijskou výrobnu rudé hlinky používané pro malby a zdobení. Původ těchto lidí halí tajemství.

Friday, Mar 4

Klíč k dějinám lidstva skrývá DNA. Odkud pocházíme a na co genetici přišli?

Lidovky.cz / Věda

Genetici přinesli odpověď na odvěkou otázku, kdo byli naši předkové a odkud pocházeli. Sestavili rodokmen, jenž vede ke dvaceti sedmi milionům předků.

Friday, Feb 25

13

Cigaretový kouř mazlíčkům škodí podobně jako lidem. Ublížit můžete i rybičkám

Lidovky.cz / Věda

Češi jsou nade vší pochybnost národem chovatelů drobného zvířectva. V českých domácnostech žije vedle jejich lidských obyvatel také 2,2 milionu psů, 1,1 milionu koček, 170 tisíc drobných savců a 70 tisíc papoušků.

Friday, Feb 18

06

Je tohle ještě přípustné? Lékaři nechali dobrovolníky cíleně nakazit covidem

Lidovky.cz / Věda

Britští lékaři cíleně infikovali dobrovolníky koronavirem SARS-CoV-2. Sledovali na nich průběh nákazy. Nad etickou stránkou experimentu se rozhořela diskuse.

Saturday, Feb 5

V Alpách sněží plasty. Kde se berou plastové částice ve sněhu a co to udělá s planetou?

Lidovky.cz / Věda

Na Rakousko spadne z ovzduší každoročně přes tři tisíce tun mikroskopických plastových částic. Některé jsou z místních zdrojů znečištění, jiné však přináší vítr z lokalit vzdálených tisíce kilometrů.

Friday, Jan 28

15

Prasečí ledviny se uchytily. Čekali jsme se zatajeným dechem, popisují lékaři

Lidovky.cz

Ledviny geneticky upraveného prasete pracovaly v lidském těle déle než tři dny. Transplantace zvířecích orgánů mohou v budoucnu zachraňovat zdraví a životy lidí.

Thursday, Jan 20

06

Místo boje ‚zničili’ Huariové nepřítele drogami. Po požití lidé podléhali iluzi, že mysl opustila jejich tělo

Lidovky.cz / Věda

Místo vojenské síly využívala předkolumbovská civilizace Huariů k podmanění konkurentů hostiny s alkoholem a halucinogenními drogami.

Saturday, Jan 15

05

Chyběl kráter, v půdě byla neobyčejná sůl, říká český vědec, který zkoumal ‚biblický‘ výbuch mimozemského tělesa

Lidovky.cz

S geofyzikem Güntherem Kletetschkou o českém příspěvku nejnovějšího výzkumu historie vesmíru v NASA i o tom, co mohlo stát za biblickou katastrofou Sodomy a Gomory.

Wednesday, Jan 12

14

Vikingové je nenosili. Helmy s rohy nesloužily jako součást válečné výstroje, ale jako odznak moci

Lidovky.cz / Věda

Helmy s rohy byly připsány Vikingům omylem. Nosili je jako odznak moci náčelníci mnohem starších civilizací z doby bronzové.

Tuesday, Jan 11

11

‚Člověk vesmírný‘ nabral druhý dech. Díky teleskopu, vrtulníku na Marsu i americkému zájmu o UFO

Lidovky.cz / Věda

Na sklonku minulého roku vynesla evropská raketa Ariane 5 do vesmíru dalekohled Jamese Webba. Nahradí dosluhující Hubbleův teleskop a bude oproti němu stokrát výkonnější. To je fascinující, protože budeme schopni vidět prakticky až na…

06

Jak jsem se zmýlil v covidu. Kolektivní imunitu mít nikdy nebudeme, říká imunolog

Lidovky.cz / Věda

V létě se možná zdálo, že co se pandemie covidu-19 týká, jsme z nejhoršího venku. Nebo že alespoň žádná další velká vlna nehrozí. Až na výjimky, poukazující na trvání nebezpečí, jsme se mýlili. Další vlna onemocnění přišla a rozhodně stále…

Thursday, Jan 6

Zbraň proti omikronu je na cestě. Vědci hlásí objev protilátek, které virus spolehlivě zneškodní

Lidovky.cz / Věda

Omikronová varianta koronaviru je infekčnější a protilátky používané při léčbě nákazy staršími typy SARS-CoV-2 proti ní nezabírají. Nyní však vědci našli čtveřici protilátek, které zneškodní široké spektrum koronavirů včetně varianty…