Předběžným vítězem výběru vozidel pro nové tchajwanské rakety se stala česká Tatra, píše Taipei Times. Tchajwanské ministerstvo obrany chce na Tatru umístit rakety, které budou schopné zasáhnout i Peking.
V nekonečném zápasu s virem HIV získalo lidstvo novou, překvapivě účinnou zbraň. Pracuje na zcela novém principu a přináší naději lidem ohroženým i dalšími virovými onemocněními. Lék chránící před nákazou HIV se stal vědeckým „průlomem…
Sonda amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Parker Solar Probe se přiblížila ke Slunci na nejkratší vzdálenost, co se kdy lidmi vyrobenému stroji podařilo. S odvoláním na oznámení americké vesmírné agentury o tom…
Ještě o měsíc déle bude muset strávit na Mezinárodní vesmírné stanici dvoučlenná posádka, jejíž loď Starliner od Boeingu se musela vrátit bez ní. Náhradní termín návratu konkurenčním Crew Dragonem společnosti SpaceX se z únoru přesouvá na…
Google se pochlubil kvantovým čipem Willow, který ukazuje, že klasické počítače již výkonem ty kvantové nedohoní. Přesto se jich zatím bát nemusí, protože tyto experimentální systémy mají do reálného nasazení ještě daleko.
Na světě jsou místa, kde se lidé dožívají se zvýšenou pravděpodobností úctyhodného stáří. Mají tamější obyvatelé recept na dlouhověkost? Někteří vědci na to přísahají, jiní to odmítají a přičítají extrémně vysoký věk nepřesným, nebo…
Čínští výzkumníci vypálili laserem informace do krystalické mřížky diamantu. Kromě vysoké hustoty by tento způsob skladování měl mít i další podstatnou výhodu. Vydrží miliony let.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek oznámil, že s návratem svých astronautů na Měsíc počítá nejdříve v roce 2027. O další zhruba rok tak odložil plánované vyvrcholení svého programu Artemis s cílem dopravit…
Volbou nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa na post šéfa Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) je miliardář Jared Isaacman, který podniká ve financích a letectví a sám dvakrát letěl do vesmíru. Na konci léta se stal…
Tuto sobotu se planeta Jupiter dostane do pozice vůči Zemi a Slunci, kterou bychom mohli částečně přirovnat k pozici Měsíce v úplňku. Bude odrážet tolik slunečního svitu, že bude dobře vidět i z měst, která trpí světelným smogem.
S profesorem Zdeňkem Strakošem o slabinách české vědy, nedostatku získaných grantů, potřebě výjimečných osobností, nutnosti tuzemského (a nejen vědeckého) prostředí i o tom, proč se cítíme jako mistři světa v excelenci, ale výsledky tomu…
Nové vlákno z mouky a kyseliny mravenčí je 200krát tenčí než lidský vlas a tisíckrát tenčí než nejtenčí těstoviny, které se ještě jedí. Neozbrojeným okem je neviditelné. Hodí se jako materiál k produkci obvazů nebo lešení pro kmenové buňky.
Značně nešťastná tisková zpráva Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) z minulého týdne ohledně registrace internetových tvůrců má pokračování. Ministerstvo kultury připravuje návrh na změnu zákona, který by mohl tuto povinnost…
Malá družice Planetum-1 je jedinou na světě, kterou provozuje planetárium. Slouží výhradně k výukovým a popularizačním účelům. Její mise bude trvat kratší dobu, než se předpokládalo. Na vině jsou výrony sluneční hmoty, kvůli nimž satelit…
Pořadí na prestižním žebříčku pěti set nejvýkonnějších počítačů světa se po čase opět změnilo. První příčku ovládá stroj sedící v kalifornském městě Livermore. Má simulovat jaderné výbuchy.
Každý jednotlivec i skupina, která publikuje svůj obsah na sociálních sítích typu YouTube, Instagram, Facebook, TikTok a dalších se nově musí registrovat u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Platí to pro ty, kteří to dělají pro zisk…
Hodinu před půlnocí se vydal na svou šestou testovací misi stodvacetimetrový systém Starship. Po spektakulárním startu jsme však nemohli být znovu svědky úchvatného zachycení nosiče Super Heavy pomocí ramen Mechazilly, protože firma toto…
Výzkumníci z Univerzity Karlovy (UK) ve spolupráci s vědci z Francie, USA a Evropské jižní observatoře odhalili původ 70 procent meteoritů, které dopadají na Zemi. Počítačové modely vědců z Astronomického ústavu UK ukázaly, že…
Je to jeden strom. Od pohledu byste ho ale považovali spíš za menší les nebo háj. Všechny kmeny topolu osikovitého jménem Pando jsou propojené kořenovým systémem. Mají stejnou DNA. Jde proto o jeden organizmus. Biologové se teď pokusili…
Známá věta o nekonečné opici říká, že primát náhodně bušící do klávesnice psacího stroje po nekonečnou dobu skoro jistě napíše jakýkoli text. Je to pravda. Podle nového výpočtu jde ale o zavádějící závěr.
Na oběžnou dráhu zamířil první dřevěný satelit na světě vyvinutý japonskými vědci. Budou zkoumat, jakým způsobem dovede odolat extrémním vesmírným podmínkám. Slibují si od něj, že bude sloužit jako obnovitelný stavební materiál, který…
Čistá a obnovitelná energie s dostupností 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Bez vlivu počasí. Tak zní plán, který Island jako první na světě hodlá realizovat do šesti let. A jak to udělá? Vyšle do vesmíru vůbec první elektrárnu, jež při…
Čistá a obnovitelná energie s dostupností 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Bez vlivu počasí. Tak zní plán, který Island jako první na světě hodlá realizovat do šesti let. A jak to udělá? Vyšle do vesmíru vůbec první elektrárnu, jež při…
Každý, kdo viděl první film s Indianou Jonesem Dobyvatelé ztracené archy, si na tu scénu určitě vzpomene. Indyho bývalá přítelkyně Marion v ní coby majitelka putyky kdesi v Nepálu soutěží s rozložitým místním borcem v pití pálenky. Na…
Létají v noci na kožnatých křídlech. Dokáží se vyhýbat překážkám i v černočerné tmě. Spí hlavou dolů, nejraději v jeskyních, na půdách ve sklepích nebo dutých stromech. Netopýři připadají spoustě lidí strašidelní.
V noci na středu přistála u čínské vesmírné stanice Tchien-kung (Nebeský palác) trojčlenná posádka tzv. tchajkonautů, jak jsou někdy označování kosmonauti z Číny. Necelé dva roky stará stanice se skládá ze tří modulů: Tchien-che (Harmonie…
Svět je plný mikroskopických částic plastů, které pronikají i do lidského organismu a páchají tam škody, jejichž rozsah a dopady teprve začínáme tušit. Při čištění přírody, zaneřáděné mikroskopickými plasty, by nám mohly vydatně pomoci…
„Týden oznámení“ společnosti Apple začal - trochu neočekávaně - inovovaným all-in-one počítačem iMac. Nepřekvapivě dostal nejnovější procesor M4, překvapivě pak skvělý displej ze zrušeného modelu a především kameru s více než 4K rozlišením.
Prvočísla jsou dělitelná jen jedničkou nebo sama sebou. Příklad je třeba dvojka, trojka, pětka nebo sedmička. Čím je dané číslo větší, tím těžší je ověřit, jestli jde o prvočíslo či nikoliv. Velká prvočísla se proto hledají na počítačích.
Žížaly jsou veskrze užiteční tvorové. Rozkládají zbytky těl odumřelých živočichů a rostlin v půdě. Při této své činnosti zeminu zároveň i hnojí. Žížalí chodbičky půdu provzdušňují. Ke kořenům rostlin se jejich prostřednictvím dostává voda.…