Existuje několik koncepcí uspořádání vrtulníků. Nejběžnější je jeden nosný a jeden vyrovnávací rotor. Při použití dvou rotorů odpadá problém s vyrovnáváním gyroskopického momentu, protože rotory se točí proti sobě. Nejméně používanou…
Existuje několik koncepcí uspořádání vrtulníků. Nejběžnější je jeden nosný a jeden vyrovnávací rotor. Při použití dvou rotorů odpadá problém s vyrovnáváním gyroskopického momentu, protože rotory se točí proti sobě. Nejméně používanou…
Následující fotogalerie ukazuje řadu typů bojové techniky nasazené k obraně Polska v září 1939. Druhá světová válka začala 1. září napadením Polska Německem, ke kterému se spíše symbolicky přidal Slovenský stát. Agrese navíc přišla i z…
Moderní pěchotní zápalné raketomety se staly nástupcem klasických plamenometů, které známe především z první i druhé světové války. Nová kategorie zbraní přinesla oproti klasice větší dosah a v souvislosti s tím i větší bezpečnost obsluze.
Mezi zajímavé projekty ukrajinské vojenské techniky patří samohybná kanonová houfnice 2S22 Bohdana. Zatím jediný vyrobený prototyp má ruský motor, ale pokračování vývoje v jeho původní formě bylo nejisté už před ruskou invazí. Začalo se…
Svět možná přišel o největší dopravní letadlo. Stroj Antonov-225 Mrija mohl být poškozen 27. února 2022 při ruském útoku na letiště Hostomel nedaleko Kyjeva. Připomeňme si stručně jeho zajímavou historii.
Použití zvířat v boji je stejně staré jako lidstvo samo. První doložené případy sahají až do pravěku. A zvířata, především psi, se úspěšně používají dodnes. Některé nápady na využití zvířecích schopností byly poněkud „divoké“, například…
„Dřou fest“, ale každý se raději podívá na stíhačku, nebo v tom horším případě dokonce na bombardér. Řeč bude o vojenských dopravních letounech, jejichž potřeba se už mnohokrát ukázala jako nepostradatelná, ale obecně lze tvrdit, že trpí…
Povídáme si s ní, slouží nám a jednou nám možná bude vládnout. Umělá inteligence je podle mnohých cesta budoucnosti, podle jiných cesta do pekel. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.
Internetový prohlížeč Google Chrome obsahuje spoustu skrytých funkcí a malých triků, o kterých možná nevíte. Přinášíme 10 z nich, díky kterým se stanete nejen jeho zasvěcenějším uživatelem, ale zároveň vám pomohou zefektivnit běžnou práci.
Před 100 lety přišel do kin přelomový němý film Kabinet doktora Caligariho. Snímek bývá označován jako první expresionistické dílo a první horor všech dob.
Vláda 26. ledna rozhodla o vyslání 60 vojáků Armády České republiky, zřejmě ze 601. skupiny speciálních sil, do afrického Mali. Vojáci se připojí k evropskému bojovému uskupení Takuba v rámci operace Barkhane.
Sociální síť Facebook postihl výpadek. Problémy měly tisíce uživatelů po celém světě. Nejvíce potíží hlásili uživatelé z Evropy a východního pobřeží USA. Výpadky pozorovali i lidé využívající aplikace WhatsApp, Instagram a překvapivě i…
Americká námořní pěchota musí pod hrozbou ztráty vlastní vzdušné převahy vymyslet, jak se vypořádat s obrněnci protivníka. Řešením by se mohly stát mobilní protitankové týmy na terénních čtyřkolkách.
Dvě nové studie v bezprecedentních detailech ukazují, do jaké míry se dinosauři podobali ptákům. A také, ve kterých důležitých detailech se od nich lišili.
26. ledna 1918 se narodil Nicolae Ceaušescu, pozdější neomezený vládce Rumunska. Na počátku své vlády vzbuzoval naděje, když se odmítl podílet na okupaci Československa zeměmi Varšavské smlouvy.
Chytrá miska pro zanedbávané psy, revoluční a bezpečné baterie s vysokou kapacitou i unikátní komunikační systém a zařízení pro seniory. České startupy se představují na veletrhu CES 2018 v Las Vegas.
Bitevník Suchoj Su-25 se stal legendou, vybojoval si status nejúčinnějšího letounu v afghánské válce v letech 1979 až 1989. Významný post zastává i v historii československého a později českého letectva. S přimhouřením oka lze Su-25…
Jak zkrotit neposlušné Čechoslováky, byla otázka, která měla několik řešení. Jedna z tvrdších variant byla možnost okupace, kterou chystali stejní lidé, kteří ji připravili pro poraženou Hitlerovu říši. Důležité bylo, jak dopadnou jednání…
Východní blok byl na jaře a začátku léta 1968 pomalu připravován na invazi do tehdejšího Československa. Jaké triky používala komunistická moc v okolních státech, aby zajistila co nejhladší průběh akce? To zjistíte v třetí části…
Invaze do Československa nepřišla zčistajasna. Schylovalo se k ní již několik měsíců dopředu. Například již 30 března 1968 přišly tajné rozkazy k přesunu vojsk k hranicím Československa. Jaké události předcházely vstupu ozbrojených sil…