English

Sunday, Jun 28

10

Kupé, buggy i elektromobil. Výstava před 50 lety představila 3 pozoruhodná auta

Deník.cz

Výstava Člověk a automobil pořádaná na přelomu června a července 1970 v Praze byla jedním z posledních záchvěvů socialismu s lidskou tváří. Pak už nastala temná éra normalizace, která se samozřejmě dotkla i automobilového průmyslu.

Sunday, Jun 21

09

Pánek, Stelka, Šibrava. Před sto lety u nás vznikla řada "rodinných" automobilek

Deník.cz

V létě 1920 proběhla v Praze Mezinárodní výstava automobilů. Na ní už mohli návštěvníci vidět zhruba stovku osobních a dvě desítky užitkových automobilů především od tuzemských výrobců. Většina z nich ovšem přežila jen několik let.

Sunday, Jun 14

08

Muzeum ve Strnadicích zvětšilo sbírku tuzexových aut. Jaká byla k mání za bony?

Deník.cz

Většina lidí si v dobách socialismu do Tuzexu chodilo za "vyšmelené" bony koupit džíny, případně americké cigarety nebo japonskou elektroniku. Na třech místech - v Praze, Bratislavě a v Košicích se ovšem dala v obchodech Tuzex koupit také…

Wednesday, Jun 10

11

Škoda představila novou Octavii. Scout zdolá lesní cesty a utáhne až dvě tuny

www.denik.cz

Spíše jen decentní plastové doplňky na tradičních místech karosérie odliší tentokrát "offroadově" zaměřenou Octavii Scout. Tato verze nejdůležitějšího modelu mladoboleslavské automobilky se letos dostane na trh již ve své třetí generaci.

Sunday, Jun 7

10

Akce připomínající designéra Václava Krále letos nebudou. Jeho dílo je pestré...

www.denik.cz

Kromě obecně známých děl jako je "Supertatra" MTX V8 nebo kabriolet odvozený z modelu Škoda Favorit, stvořil designér Václav Král i řadu průmyslových výrobků nebo návrhů ekologických vozidel.

Sunday, May 31

11

Doporučeníhodné ojetiny do 150 tisíc korun. Vybrali jsme z hodnocení TÜV

Deník.cz

Poptávka po ojetých vozech v cenové úrovni do 150 tisíc korun se podle autobazarů zvyšuje. Nabízíme alternativy k těm nejvíce poptávaným modelům, které jsou zpravidla od domácí značky Škoda.

Sunday, May 24

08

Výroba "vejtřasky" skončila až před 30 lety. Poslední smontovali v Bratislavě

Deník.cz

Ten, kdo byl na vojně, se s ní nepochybně setkal. Ostatně, tento automobil, který byl zkonstruován na samém počátku padesátých let minulého století, slouží v české armádě dosud.

Sunday, May 17

10

Dacia 1300 byl fakticky Renault. Vůz, který slaví 50 let, se prodával draho

Deník.cz

Zatímco v současné době jsou některé modely značky Dacia těmi nejlevnějšími na našem trhu s novými osobními automobily, v sedmdesátých a osmdesátých letech to zdaleka neplatilo.

Sunday, May 10

08

Cestování ve stavu nouze po Česku. S největším Volkswagenem to šlo dobře

Deník.cz

Volkswagen u svých dealerů v současnosti nabízí také plnohodnotný obytný vůz. Pokud chcete, můžete s ním strávit i několik dní na úplné samotě a nic vám nebude chybět.

Friday, May 8

14

Těchto sedm faktů byste měli vědět o devátém modelu Škody. Co je Enyaq zač?

www.denik.cz

Škoda nakonec zpozdí jak premiéru, tak uvedení svého velkého elektromobilu na trh. Zatím ukázala maskované prototypy.

Sunday, May 3

06

Škodovce s trošku legračním jménem Skopak je 50 let. V Česku se však nenabízela

www.denik.cz

Byl to pravděpodobně jediný poválečný model Škody, který se vyráběl bez dveří. Navíc se linka na jeho výrobu zastavila už po necelém roce.

Sunday, Apr 26

11

Autobazary otevřely. Zde jsou auta, která němečtí technici mají za spolehlivá

www.denik.cz

Již desítky let vydává společnost TÜV žebříčky vozů podle jejich výsledků při kontrolách ve stanicích technické kontroly v Německu. Díky tomu se dá usoudit, které modely aut jsou dlouhodobě spolehlivé, a které jsou na tom naopak v tomto…

Sunday, Apr 19

06

Lada Samara se měla jmenovat Sputnik. Do výroby jí pomohlo i Porsche

www.denik.cz

Až do příchodu modelu Škoda Favorit byla Lada Samara nejmodernějším automobilem produkovaným v tehdejších socialistických zemích. Ve výrobě se udržela bezmála třicet let.

Sunday, Apr 12

09

Test nejžádanějšího elektromobilu Evropy: S Renaultem Zoe se sžijete snadno!

www.denik.cz

V recenzi malého elektromobilu se zaměřujeme zejména na to, jak moc je reálné dosáhnout výrobcem slibovaného dojezdu. Ten má činit 386 kilometrů.

Saturday, Apr 11

11

Sunday, Apr 5

08

Společný vůz ČSSR-NDR se vyvíjel bez úspěchu deset let. Zmatků bylo příliš moc

www.denik.cz

Pouze pár prototypů a dobové černobílé snímky zůstaly z doby projektu společného osobního vozu dvou socialistických států ČSSR a NDR. Vývoj trval od začátku sedmdesátých let do jejich závěru. Přestože mohl dávat smysl, nakonec k ničemu…

Sunday, Mar 29

07

Úchvatné kupé ÚVMV vzniklo před 50 lety, Prý ale bylo moc kapitalistické...

www.denik.cz

Přelom šedesátých a sedmdesátých let zastihl československý automobilový průmysl ve výborné kondici. V Mladé Boleslavi vyvinuli kupé 110 R a v Ústavu pro výzkum motorových vozidel v Praze vnikl prototyp dalšího sportovního dvoudveřového…

Sunday, Mar 22

Před třiceti lety to Němci zkusili s "nesmrdícím" Trabantem. Byla to marná snaha

automix.denik.cz

Je to historický paradox. V roce 1988, tedy skoro čtvrtstoletí po zahájení výroby modelu Trabant 601, jich vzniklo bezmála sto padesát tisíc, což byl historický rekord. O dva roky později se nové verze vyrobilo jen necelých třicet tisíc.…

Sunday, Mar 15

11

Asijské pneumatiky se už v testech dotahují na evropské. Jak moc jsou výhodné?

www.denik.cz

Ty motoristy, kteří nemají nazuty celoroční pláště, čeká v příštích týdnech další přezouvání. Pokud je třeba na léto zakoupit nové pneumatiky, pak byste měli věnovat pozornost výsledkům nezávislých testů.

Sunday, Mar 8

10

Vyvzdorovaná, ale nádherná. Tatra 603 se přestala vyrábět před 45 lety

www.denik.cz

V letošním roce slaví jeden z nejkrásnějších vozů celé československé historie Tatra 603 hned dvě "polokulatá" výročí. Uplyne totiž 65 let od dokončení prvního prototypu a současně je to 45 let od skončení její výroby. Byla to vlastně…

Sunday, Mar 1

Pád značky LIAZ do propasti začal už před 30 lety. Odstartovala ho amnestie

www.denik.cz

LIAZ byl svého času největším podnikem automobilového průmyslu v Československu. Jeho nesourodost byla ale zřejmá už z označení. Zatímco na začátku jména měl zkratku města Liberec, ve skutečnosti sídlil v sousedním Jablonci nad Nisou.

Sunday, Feb 23

11

Koronavirus autosalon v Ženevě nezruší. Automobilky však odříkají účast

www.denik.cz

V prvním březnovém týdnu se uskuteční již 90. ročník autosalonu v Ženevě. Tradičních automobilek bude v halách výstaviště Palexpo opět o něco méně. Neuvidíme třeba novinky Lamborghini.

Sunday, Feb 9

12

Neustálé troubení a právo rychlejšího, občas nějaká kráva. Tak se jezdí v Indii

www.denik.cz

Osobně jsem si řízení v chaotickém provozu indického hlavního města Dillí vyzkoušet nemohl. I pozorování tohoto mumraje však byla zajímavá zkušenost.

Monday, Feb 3

15

Škoda odtajnila své speciální indické auto. Má unikátní zadní sedačky

Deník.cz

Zatím na autosalonu v Dillí Škoda ukazuje koncept auta. Rozměry a vnější design se však od sériového modelu příliš lišit nebudou.

Sunday, Feb 2

08

Nabitá versus vybitá: Na stejné trase jsme dvakrát vyzkoušeli Škodu Superb iV

Deník.cz

Plug-in hybridní vozy jsou ty, kterých letos na trhu s novými osobními automobily přibyde nejvíce. Automobilky je potřebují kvůli snížení průměrných emisí CO2 všech aut, které vyrobí během roku. V laboratořích jsou úsporné. My jsme ale…

Sunday, Jan 26

06

Taková předválečná Fabia: Příběh automobilu Praga Piccolo

Deník.cz

Značka Praga byla před stolety nejvýznamnější automobilkou na území tehdejšího Československa. Model Piccolo byl vyvinut jako takzvaný lidový automobil.

Sunday, Jan 19

09

Před 100 lety začal zlatý věk českých karosářů. Uměli například i "kombinačky"

Deník.cz

Mezi známé tuzemské karosáře patřily firmy Uhlík, Brožík, Petera či Sodomka. V Muzeu karosářství ve Vysokém Mýtě nyní představují počiny plzeňské karosárny Brožík.

Sunday, Jan 12

10

Tyto Škody jsou Čechům odpírané. Bude jich přitom stále více

Deník.cz

Mladoboleslavská automobilka v současnosti připravuje speciální modely pro čínský, indický a ruský trh. S novinkami pro Evropu musí šetřit i kvůli nedostatečné výrobní kapacitě.

Thursday, Jan 9

12

Nejžádanější auta na trhu v ČR v roce 2019. Uspěla i ta, která se již nevyrábí!

Deník.cz

Svaz dovozců automobilů zveřejnil výsledky registrací nových vozidel v České republice za loňský rok.

Wednesday, Jan 8

16

Škoda odhaluje svůj model pro Indii. Zatím jde o koncept

Deník.cz

Česká značka je v této asijské zemi zodpovědná za vývoj, výrobu i prodej nejen svých vozů, ale i dalších z koncernu Volkswagen.