Zdálo se, že hitem letošní předvánoční aukce Galerie Kodl budou opět obrazy Toyen. Vrcholné poválečné plátno Il s’anime, pocházející z roku 1957, a zvláště pak obraz Monte Carlo z roku 1926, který se doslova vynořil ze soukromé sbírky…
Anthony Davis: X: Život a doba Malcolma X OPERA V KINĚ, 18. listopadu v kinech nejen v Praze Přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku zprostředkuje v kinosálech na celém světě moderní operu X: Život a doba Malcolma X, kterou složil…
Nejprve dokumentární film, teď obsažná životopisná kniha. Andrea Sedláčková na své výpravě za Marií Čermínovou urazila už pořádný kus cesty a pochopila leckterá tajemství Toyen.
Úsvit (ČR a SR, 2023) FILM, režie Matěj Chlupáček, Bontonfilm, v kinech od 5. října Zkušený podnikatel přijíždí v roce 1937 s těhotnou ženou, lékařkou, na Slovensko, aby vystavěl po vzoru Zlína průmyslové město Svit. Jejich veskrze…
Dvě tváře Petra Brandla zachycuje výstava, kterou Národní galerie ve Valdštejnské jízdárně zve do časů baroka. Výjimečné dílo vypráví i o výjimečném osudu. Expozice má podtitul Příběh bohéma.
Když se drží nějaká kniha čtyři týdny na prvním místě žebříčků prodeje, tak na ní musí něco být. Copak je to „něco“ v případě knihy Leoše Kyši nazvané Sudetenland? Jsou to hned tři motivy. První: V módě je nyní alternativní historie a...
Pražský divadelní festival německého jazyka DIVADLO, 4. listopadu – 3. prosince Pavel Kohout, který letos oslavil už 95. narozeniny, se jako autor i angažovaná, byť diskutabilní osobnost dávno stal součástí naší historie. Málokdo však ví,…
Ve snímku, za který získala letos Zlatou palmu, režisérka Justine Trietová nejprve rozpoutala vichřici, vrhla do ní své hrdiny a teď zkoumá, proč jeden nepřežil.
Je lepší shořet než vyhasnout, zpíval koncem 70. let minulého století kanadský písničkář Neil Young. John Lennon z Beatles nesouhlasil. V posledním rozhovoru před smrtí se ohradil proti rockerskému způsobu života i představě, že člověk má…
Zajímají ho nejen repliky pravěkých nástrojů, ale celá prehistorie lidstva. Skladatel Kryštof Mařatka, který žije střídavě v Česku a Francii, na příštím ročníku Pražského jara uvede světovou premiéru houslového koncertu nazvaného Svatyně –…
Na festivalu Pražské jaro debutoval jihokorejský pianista Seong‑Jin Cho v roce 2016 jako čerstvý vítěz Chopinovy klavírní soutěže ve Varšavě. Teprve jedenadvacetiletý mladík oslnil české publikum díly Wolfganga Amadea Mozarta, Franze…
Sotva nastoupil, přihlásil se k české hudbě. „Společně nastudujeme symfonii Asrael, nejdůležitější a nejtragičtější dílo Josefa Suka. Nepřestává mě fascinovat od momentu, kdy jsem ho poprvé slyšel,“ oznámil Kirill Petrenko v roce 2019 na...
„Koupila jsem si nové sportovní auto,“ odpověděla ironicky skladatelka Rebecca Saunders na otázku serveru Van, co podnikne s Cenou Ernsta von Siemense. Prestižní ocenění spojené s částkou 250 tisíc eur, což je přes šest milionů korun,...
Belgičan Philippe Herreweghe je po desetiletí přední osobností historicky poučené interpretace klasické hudby. Umělec narozený v Gentu začínal u slavného dirigenta Nikolause Harnoncourta, záhy poté na sebe upozornil výjimečnými nahrávkami…
Poprvé na festival Pražské jaro přijel v roce 1988 jako pětatřicetiletý bouřlivák s ledabyle upraveným plnovousem. Doprovázel ho nizozemský Královský orchestr Concertgebouw, kterému téhož roku začal šéfovat. Kariéra italského dirigenta…
Vážení milovníci hudby, Pražské jaro 2024 bude oslavou Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Zahájí jej Berlínští filharmonikové s šéfdirigentem Kirillem Petrenkem – jejich provedení Mé vlasti se jistě zapíše do…
České centrum v Paříži vystavilo na začátku října soubor pokojových rostlin. „Jsme společně s nimi součástí přírody,“ říká Alexandra Antih Střelcová, iniciátorka netradičního projektu a také knihy.
Česká filmařka a animátorka narozená v Tádžikistánu Daria Kashcheeva se proslavila filmem Dcera z roku 2019, který byl nominován na Oscara za nejlepší krátký animovaný snímek. Její poslední film Electra z roku 2023 měl premiéru na…
Petr Jančárek: Tady Havel, slyšíte mě? FILM, poprvé na festivalu Ji.hlava – od 24. do 29. října Letošní 27. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě má na programu také film Petra Jančárka, který natočil o Václavu…
Publicista Aleš Palán v nové knize navazuje do určité míry na bestsellerovou „samotářskou trilogii“. Rozhovor s přírodovědcem Miloslavem Nevrlým je poutavá výprava z 20. do 21. století.
Prague Sounds 2023 FESTIVAL, od 1. do 18. listopadu Časopis Time zařadil Angélique Kidjo před časem mezi 100 nejvlivnějších lidí světa, a to pro její významnou roli ve službách UNICEF a za obdivuhodné nasazení v boji za práva žen v Africe.…
Podivuhodný příběh Henryho Sugara (The Wonderful Story of Henry Sugar ), USA, 2023 FILM, režie Wes Anderson, od konce září na Netflixu Možná by hvězda Roalda Dahla už ani tolik nezářila, kdyby redaktoři Puffin Books nezkorigovali…
„Tahle knížka je osobní,“ píše na zadní obálce a vysvětluje, že do knihy Světakrásy vložil své vzpomínky, sny, postřehy. Něco je v próze, něco ve verších. A vše opatřil vlastními ilustracemi. Jan Svěrák, jak ho neznáme.
Před půlstoletím vznikl jeden z nejúspěšnějších žánrů planety. Určuje módní trendy, má politický vliv, obsazuje přední příčky na streamovacích platformách. Jak se zrodil? Jak se dostal k nám? A čím táhne?
Daniel Gulko se narodil v USA, divadlu se po desetiletí věnuje v Kanadě i Evropě, často i v Česku. Teď s Cirk La Putyka nastudoval inscenaci „K“ a tvrdí, že Kafkovy texty nejsou jen depresivní.
Jan Svěrák a Tomáš Klus: Branický zázrak MUZIKÁL, Divadlo Na Fidlovačce, Praha, reprízy 19. a 20. října Když Jan Svěrák před deseti lety točil hudební pohádku Tři bratři, Tomáš Klus se zhostil jedné z hlavních rolí. Ve filmu hodně zpíval,…
Stávka v amerických automobilkách, jež má v sobě potenciál výrazně dopadnout na ekonomiku Spojených států, se dále rozšíří. Odborový svaz United Auto Workers (UAW) tlačí na vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky v továrnách už tři týdny. Do…
Na zahrádce restaurace v jedné z letenských uliček ho zdraví dobrá polovina kolemjdoucích. Znají ho tu ale všichni. Vladimír Mišík je s pražskou Letnou spjatý desítky let. V typickém klobouku upíjí ve stínu malé pivo, mluví potichu a…
Nejprve chtěl svatební dar odmítnout, když ale Karel Čapek uviděl poprvé ten empírový dům mezi stromy, propadl kouzlu. Strž je dnes památníkem, místem setkávání a oázou klidu. Jako kdysi.