Italská herečka Gina Lollobrigida, jejíž život se uzavřel ve věku 95 let, bývala symbolem krásy a říkalo se jí Mona Lisa 20. století. Byla postupně modelkou, slavnou herečkou, později začala fotografovat, věnovala se sochařství a zkoušela…
Zlatý glóbus za nejlepší filmové drama si v noci na středu odnesl částečně autobiografický snímek Stevena Spielberga Fabelmanovi, který je volně založený na režisérově dětství a dospívání. Spielberg byl za stejný film oceněn také v…
Nový služební zákon, který ruší na ministerstvech odborné náměstky, má pro české exportéry jeden nepříznivý dopad. Na ministerstvu zahraničí kvůli tomu skončila ve funkci náměstka jedna z tváří podpory českého exportu Martin Tlapa. A…
Britská stanice ITV natočila třídílný seriál, který zachycuje život bývalého labouristického poslance Johna Stonehouse. Historik kontrarozvědky MI5 Christopher Andrew o něm kdysi napsal, že to je jediný britský politik, o kterém se ví, že…
Výstava Konstruktivní tendence činí z Loun důležité centrum umění. Sešla se tu díla českých i evropských autorů, kteří před půl stoletím proměnili podobu malířství a sochařství.
Když si přečetl, jakou bídou trpěl Rembrandt, rozhodl se, že nebude malířem. A tak se Radek Sidun věnuje písmu a typografii a je prorektorem pražské UMPRUM.
„To, že holce okomentuje zadek každý herec, který kolem projde, bylo v divadle normální. A mně to taky přišlo normální a přijala jsme to. Protože je hrozně těžké to nepřijmout. Bylo by fajn, kdyby muži pochopili, že to není v pořádku, a ne…
„Baví mě odskočit si k něčemu novému. V pohádce je stejně jako v kriminálce boj dobra se zlem a je tam napětí, má to stejné principy,“ říká Peter Bebjak, režisér vánoční novinky Krakonošovo tajemství i řady detektivních seriálů včetně...
Historik Petr Blažek vydal knihu přibližující aktivity Společnosti za veselejší současnost. Ta v měsících před sametovou revolucí pořádala Běh ulicí Politických vězňů nebo vyplula v lodičkách na Vltavu pod heslem „Pořád jste u vesla vy,...
„Je obdivuhodné, že v šedesáti letech zvládne Tom Cruise takové kousky. Nemyslím si, že by to byla nejnáročnější kaskadérská akce v historii, ale specifické je to v tom, že ji dělá samotný herec,“ říká kaskadér a filmový producent Petr...
Režisér David Ondříček natočil pro Voyo třídílnou minisérii Král Šumavy. Skládá poctu stejnojmennému snímku Karla Kachyni, chce napravit tehdejší ideologickou perspektivu a navzdory různým škobrtnutím patří seriál k těm lepším tuzemským…
Po éře šéfování experimentující Daniely Špinar se činohra pražského Národního divadla vrací inscenací Hordubala k divadelnímu jazyku pěstovanému v posledních desetiletích minulého století. Zárukou diváckého úspěchu je volba dramatizace…
Řadu let vedl nemocnici Na Homolce a posléze skupiny Agel nebo Euroclinicum, dnes je Oldřich Šubrt majitelem kliniky Program Health Plus a stále se vrací k románu Egypťan Sinuhet.
Spisovatel Pavel Kosatík vydal knihu o třicetiletí samostatného Slovenska. Navazuje s ní na svůj loňský titul Slovenské století, zaměřený na soužití dvou majoritních národů v někdejším Československu. „Kolik velkých zklamání člověk unese…
Říká se tomu blue‑eyed soul a je to zpěvácky snad nejefektnější žánr posledních padesáti let. Americký rockový písničkář ho teď předvádí na novém albu Only the Strong Survive. Natočil na něj letité rhythm and bluesové a soulové písně někdy…
Někdejší ředitel IT společnosti Altron Martin Souček rád závodí v sedle, přitom sbírá peníze v rámci charitativního projektu Kolo pro Adama a o cyklistice si také často čte.
Šedý, monotónní svět. Billboardy nesoucí slova „Zůstaňte doma“. Opuštěné stanice metra, kanceláře, školy. Vzkaz napsaný na sklo, které odděluje dva milence. Melancholická vzpomínka na pandemii. A pak svět zalijí barvy! Jedna se obzvlášť...
Okamžitě po jeho vstupu do hlavní síně mladoboleslavského kulturního domu se natěšeným publikem prohnala vlna vřelého potlesku. Bývalý premiér, předseda ANO a nyní zejména kandidát na prezidenta Andrej Babiš prošel rychlým krokem nabitým…
Patřilo k nejpodařenějším filmům soutěže letošního festivalu v Benátkách. Nyní soudní drama o procesu s vojenskou juntou Argentina, 1985 nabízí videotéka Prime Video.
Stojí za ním tvorba natolik rozsáhlá a žánrově pestrá, že k ní nejenom v architektuře jen těžko najdeme obdobu. Sedmdesátiletý Josef Pleskot teď vystavuje v Museu Kampa.
Pochází z Izraele, vyrůstala v Rusku, už roky žije v Praze. Tady Marianna Arzumanová založila divadlo, píše hry, režíruje a od začátku války často myslí na Remarqua.
Anna Cima vydala svou druhou prózu, kterou potvrdila, že patří k nejvýraznějším talentům české literatury. Ačkoliv příběh knihy jedenatřicetileté autorky se odehrává v dalekém Japonsku.
Dvaasedmdesátiletý písničkář Vlastimil Třešňák sice už před lety přestal vystupovat, ve vydávání alb ale pokračuje. Na novince Kiks použil i hlas Václava Havla, aby někdejší prezident to lidské pachtění tak nějak spiklenecky shrnul.
Zrovna mu vyšel soubor povídek o válce na Ukrajině. Jan Němec však už píše další román, přitom řídí časopis Host, učí studenty... A před spaním si čte básně.
Je začátek března a před týdnem přepadl Putin svého západního souseda. Ukrajinská komunita v Česku prožívá šok. Lidé nemohou uvěřit tomu, co se doma děje. A hledají způsob, jak svým krajanům pomoci. Právě to zachytila ve filmu 8. den války…
Svému způsobu psaní říká Jan Novák „sešívárna života a literatury“. Platí to také pro jeho nový román Těžký prachy, který vychází ze spisovatelovy osobní zkušenosti, kdy v Chicagu pracoval jako ozbrojený kurýr, který převáží vysoké...
Rita Kindlerová má na nočním stolku ukrajinský bestseller Stopy na cestě od Valerije Markuse, na jehož překladu se podílela. A přitom si čte o Československu.