Pacienti nemohou dýchat a jejich plíce nejsou schopny dostatečně okysličovat krev. Jakákoliv fyzická námaha je pro ně vyčerpávající, často nejsou schopni ujít ani sto metrů,“ říká Karel Kalivoda, ředitel české pobočky mezinárodní lázeňské…
„Není nic tak přirozeného jako dýchání.“ Toto tvrzení dnes už pro mnoho lidí není zdaleka tak samozřejmé. Prošli covidem a problém s dechem mají ještě dlouho poté, co virus jejich tělo opustil. Dýchací obtíže ale dnes řeší i jinak zcela...
Na horských kolech dokázal všechno. Má olympijské zlato, je mistrem světa, vítězem Světového poháru, vyhrál i nejcennější etapový závod. Poslední tři roky se ale trápil, a nejen v sedle bicyklu. Až letos, kdy ho čeká těžký boj o poslední…
Začalo to zhruba před patnácti lety a dnes můžeme mluvit o skutečném boomu: v Česku působí přes pět stovek minipivovarů. To nemohou ignorovat ani velcí hráči. Plzeňský Prazdroj si proto vytvořil vlastní minipivovar Proud. Na starosti jej…
Mare z Easttownu (Mare of Easttown, USA 2021) na HBO od 19. 4. Městečko Easttown v Pensylvánii je prolezlé opiáty a zločinem, který se k jejich užívání váže. Místní policistka Mare Sheehanová už dávno není středoškolskou basketbalovou…
Brazílie Brazilci dokončují další sochu Ježíše. Bude vyšší než ta v Riu Práce na hrubé stavbě nové sochy Ježíše Krista ve dvaadvacetitisícovém brazilském městě Encantado finišují. Dělníci už usadili hlavu a rozpažené ruce. Socha bude i s…
Sešli jsme se venku, na dvorku. A setrvali v předepsaném odstupu. I když je dům, v němž nakladatelství Argo na pražském Žižkově dlouhé roky sídlí, vždy přívětivý k návštěvníkům, nedali jsme si tentokrát s Milanem Gelnarem kávu uprostřed…
Titul Divadlo roku jej minul o pouhý hlas. Spolek Jedl ale při udílení cen kritiků uspěl třikrát. Především představení Zahradníček/Vše mé je tvé se stalo inscenací roku.
Andrej Babiš prohlásil, že to zařídí. „Já od rána do večera bojuju za vakcíny. Já jsem obchodník, a kdyby to měli zařizovat úředníci z ministerstva, ještě nic nemáme,“ řekl v únoru v televizi CNN Prima News. Realita je taková, že Česko...
Je jí dvaatřicet a už několik let patří mezi nejviditelnější postavy zdejší technologické scény. Její mise je jasná: dostat mezi ajťáky a programátory více žen. Nejdřív ji prosazovala jako šéfka platformy Czechitas, poslední půlrok si k…
Čínský kvantový počítač Jiuzhang, představený v prosinci, použil jako „software“ pro řešení složitého výpočtu protokol, na kterém se podíleli také čeští vědci. „O tom, že Číňané využijí náš protokol, jsme nevěděli,“ říká v...
Po dvaceti letech Američané odcházejí z Afghánistánu. Z nutné obrany proti strůjcům teroristického útoku z 11. září 2001 se následně stalo nepřiměřené použití síly.
Fenomén „střední Evropy“ je ve větší míře záležitostí až 20. století. Ve středověku bylo důležité, že české země patřily do křesťanského světa, a tedy do Evropy jako takové. Ještě důležitější ale bylo, že jsme skoro tisíc let byli...
Jsme ze střední Evropy, říkají o sobě Češi hrdě. V zahraničí ovšem narážejí na to, že – pokud Česko někdo vůbec zná – řadí je většinou do Evropy východní. A to i s různými předsudky. Byli jsme na tom někdy jinak? Co by se muselo stát, aby…
Šéf diplomacie Spojených států je srdcem i duší Američan. Sotvakdy dříve však měli Evropané v Bílém domě člověka, který by tak dobře rozuměl starému kontinentu. „Toníček“, jak Antonyho Blinkena přejmenoval jeden český diplomat, má v...
Snídaně na prosluněné terase s výhledem na pláž, v pozadí šumí moře. Přibývá Čechů, kteří chtějí výjevy typické pro letní dovolené zažívat častěji a poohlížejí se po nemovitostech v zahraničí. V době pandemie zájem ještě zesílil, k...
Před šesti lety se úspěšný manažer Pavel Podruh rozhodl, že je čas na velkou životní změnu a na to, začít se věnovat svému snu: soběstačnému domu, který není napojený na inženýrské sítě, a přesto se v něm žije takřka bez omezení. Čtyři…
Před sedmi lety začala celou Evropu ve větší míře sužovat období sucha a horka. Podle studie britských a českých vědců jsou tyto vlny veder nejsilnější za poslední více než dva tisíce let. Odborníci z britské Cambridgeské univerzity a…
Co se děje s člověkem, když umírá? Co prožívá a jaké procesy se odehrávají v jeho těle? Pandemie koronaviru a každodenní počítání jejích obětí udělala ze smrti neustále přítomné téma a podobné otázky musely v posledním roce napadnout…
Modli se, poslouchej, zabíjej (Knutby: I blind tro, Švédsko 2021), od 8. 4. na HBO GO „Jde o jeden z nejbizarnějších kriminálních případů ve Švédsku,“ zní dobový záznam v úvodu tohoto šestidílného dokumentárního seriálu. „Spletenec...
Oba vybudovali globálně úspěšný byznys, oba zemřeli ve věku 56 let při leteckém neštěstí. Jinak se ale životy Petra Kellnera a Tomáše Bati příliš nepodobají. Jak připomíná baťovská expertka Gabriela Končitíková, obuvnický magnát se na…
Brazílie Miliarda dolarů má snížit tempo kácení pralesa Brazilský ministr životního prostředí Ricardo Salles se obrátil na státy z celého světa s žádostí o finanční pomoc. Chce jednu miliardu dolarů, tedy v přepočtu zhruba 22,2 miliardy…
Dopravní společnost RegioJet chce provozovat spoj na západ Evropy. Záměr má všechny atributy dobrého nápadu, který by unie ráda spolufinancovala a veřejnost ocenila.
V soutěži o dobývání kosmu vítězí ten, který vědu, techniku, veškerý um, dává do mírových služeb lidstva, tvrdila komunistická propaganda po Gagarinově letu. O vojenských kořenech sovětského vesmírného programu se mlčelo.
Knihou Hledání odpovědnosti uzavírají Karel Hvížďala a Jiří Přibáň trilogii společných dialogů. Naposledy se věnovali dějinám, tentokrát je tématem etika.
Letos už druhý rok po sobě na velikonoční koledníky s pomlázkami v ulicích nejspíš moc nenarazíme. Tradiční rituály se však z moderní společnosti vytrácely už před pandemií. Oproti minulému století ubývá svateb i křtů, přibývá pohřbů bez…
Sergej Vojcechovský velel československým legiím na Sibiři a v roce 1938 naší armádě, která měla zastavit Hitlerův vpád. Po válce se ale stal jednou z prvních obětí ambicí zdejších komunistů. Byl z Prahy odvlečen do sovětského gulagu, kde…