English

Čína poprvé dorazila k Marsu a hned tam plánuje výsadek

iDNES.cz / Technet

Necelý den poté, co k Marsu doputovala sonda Spojených arabských emirátů, k němu dorazila i loď vyslaná Čínskou kosmickou agenturou. Ta má náročnější cíl. Po několikaměsíčním pobytu na orbitě má na povrch vyslat i robotické vozítko.

More from iDNES.cz / Technet

Mar 28

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

iDNES.cz / Technet

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily na jeho oběžnou dráhu, se jich několik pokusilo zde i přistát. Dvěma se to podařilo, ale jedné z nich tento týden oficiálně ukončili misi.

Jan 8

Americký modul, který měl přistát na Měsíci, se dostal do problémů

iDNES.cz / Technet

United Launch Alliance je společný podnik společností Boeing a Lockheed Martin, který v pondělí ráno vyslal na premiérový start svou výkonnou raketu Vulcan. Na palubě rakety byl lunární modul Peregrine postavený firmou Astrobotic, která se…

Aug 23

Indický modul úspěšně přistál na Měsíci

iDNES.cz

Pomyslné prokletí jižního pólu Měsíce se podařilo prolomit indické sondě Čandrájan-3, respektive jejímu modulu Vikrám. Ten předchozí se rozbil o povrch Měsíce před téměř čtyřmi roky. Přistát zde chtěli před několika dny i Rusové, ale…

Apr 26

Modul se při pokusu o přistání na Měsíci roztříštil, potvrdili Japonci

iDNES.cz / Technet

Modul Hakuto-R se při pokusu o přistání na povrchu Měsíce zjevně zřítil. Potvrdila to tokijská firma ispace, které modul patří. Firma se strojem ztratila kontakt těsně před přistáním. První komerční pokus o přistání na Měsíci tak skončil…

Mar 17

Přistání čínské laboratoře na Marsu byl úspěch. Teď má však problém

iDNES.cz / Technet

Už je to dva roky, co se k Marsu sletěly tři sondy. Jedna ze Spojených států, druhá vyslaná Saúdskou Arábií a třetí z Číny. Bylo to poprvé a hned na první pokus, co se asijské velmoci podařilo k Marsu doletět, a navíc úspěšně vysadila na…

Nov 1

Blíží se dokončení čínské vesmírné stanice. Dorazil k ní poslední modul

iDNES.cz / Technet

Čína vyslala v pondělí poslední ze zatím tří modulů, které tvoří její vesmírnou stanici Tchien-kung. Až bude později připojen na své definitivní místo, budou naplněny původní plány a stanice dokončena.

Jul 27

Mezinárodní kosmická stanice zažila i modul, který se musel nafouknout

iDNES.cz / Technet

V roce 1986 začala éra modulově stavěných orbitálních stanic. Tou úplně první se stala sovětská stanice Mir. Mnohem známější je ale ta, která nám bude kroužit nad hlavou ještě mnoho let.

Jun 29

Čínská kosmická loď pořídila snímky celé planety Mars, včetně jižního pólu

www.idnes.cz

Čínská loď Tchien-wen 1 získala obrazová data dokumentující celý Mars, včetně snímků jeho jižního pólu. Od začátku loňského roku obletěla planetu více než 1300krát. V průběhu své mise již stihla na povrch Marsu vysadit i pojízdnou…

Feb 12

SpaceX pomáhá NASA s misí na Mars a pro armádu chce vozit náklady po Zemi

iDNES.cz / Technet

Americká armáda chce využít rakety pro rychlou přepravu nákladu kamkoli na světě. SpaceX od ní dostalo přes sto milionů dolarů na demonstraci takových technologií. Vedle toho firma Elona Muska spolupracuje s agenturou NASA na přípravě mise…

May 19

Čína se pochlubila prvními dvěma snímky z povrchu Marsu

iDNES.cz / Technet

Čína ve středu potvrdila úspěch své marsovské mise. Zveřejnila první dva snímky z povrchu rudé planety.

Feb 10

Čína poprvé dorazila k Marsu a hned tam plánuje výsadek

iDNES.cz / Technet

Necelý den poté, co k Marsu doputovala sonda Spojených arabských emirátů, k němu dorazila i loď vyslaná Čínskou kosmickou agenturou. Ta má náročnější cíl. Po několikaměsíčním pobytu na orbitě má na povrch vyslat i robotické vozítko.

Nov 26

Čína míří k Měsíci na speciální misi. Do Vánoc chce mít doma jeho vzorky

iDNES.cz / Technet

Čína chce být dalším státem, který doveze vzorky z našeho 384 tisíc kilometrů vzdáleného vesmírného souputníka, bylo by to po 44 letech. V noci na úterý proto vypustila svou raketu Dlouhý pochod 5 se sondou Čchang-e 5. Ta má přistát na…

Jul 23

Čína letí k Marsu čtyři dny po Spojených arabských emirátech

iDNES.cz / Technet

Čínská vesmírná agentura ve čtvrtek ráno úspěšně vyslala do kosmu loď, která má za několik měsíců dorazit k Marsu a vysadit na povrch pojízdnou laboratoř. Pokud se jí to podaří, bude po USA teprve druhou zemí, která na povrchu rudé plenty…

Mar 13

Evropa a Rusko odložily společnou misi k Marsu. I kvůli koronaviru

iDNES.cz / Technet

Původně měla druhá mise ExoMars probíhat v roce 2018. Postupně se termín posunul na letošek s tím, že se toto léto vydá do vesmíru příslušná loď. Ani to však neplatí – nově se počítá až s rokem 2022.

Dec 4

NASA ukázala zbytky indického modulu, který se rozbil o Měsíc

iDNES.cz / Technet

Indie se zatím nestala čtvrtým státem, který byl schopen se svou sondou měkce přistát na povrchu Měsíce. Chybělo však jen málo. Nyní se podařilo identifikovat trosky sondy, která se o měsíční povrch rozbila.

Sep 6

Indii se asi nepodařilo přistát na Měsíci. Modul se odmlčel nad povrchem

iDNES.cz / Technet

Indii zatím zřejmě nebude čtvrtou zemí, která „měkce“, tedy kontrolovaně přistane na Měsíci. Řídící středisko ztratilo s modulem kontakt, když byl posledních pár kilometrů nad povrchem.

Aug 9

Vozítko Curiosity našlo na Marsu „nohu“

iDNES.cz / Technet

Na začátku srpna dorazily na Zemi další snímky, které na Marsu pořídilo vozítko Curiosity. Ne jednom z nich je zachycený útvar, který připomíná kus nohy nebo botu.

Nov 12

Čínská agentura představila digitálního moderátora

technet.idnes.cz

Nový moderátor agentury Nová Čína se jmenuje Čchiou Chaa a je to digitální kopie živého hlasatele.

Apr 18

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

iDNES.cz / Technet

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“ může za určitých okolností i levitovat na povrchem.

Mar 6

Čínský vesmírný modul se nekontrolovaně zřítí na Zem. Nikdo neví kam

iDNES.cz

Čínský zkušební modul s názvem Nebeský palác 1 je na cestě k naší planetě od roku 2016, kdy nad ním technici ztratili kontrolu. Aktuální předpověď hovoří o tom, že dopadne na Zemi někdy v období mezi koncem března a polovinou dubna.