English

Today News

11

Slovácké muzeum představí velikonoční zvyky on-line

www.tyden.cz

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti ukazuje velikonoční zvyky prostřednictvím videí, které začalo zveřejňovat na svých facebookových stránkách. Představí mimo jiné výrobu pomlázky, barvení vajíček nebo tradici obchůzek takzvaných hrkačů.

Piráti chtějí znát plán pro postupné uvolňování omezení

Piráti chtějí znát vládní plán zásobování a distribuce ochranných pomůcek, kritéria pro postupné uvolňování omezení nebo opatření pro zmírnění ekonomických dopadů pandemie koronaviru. Na úterní tiskové konferenci to řekl předseda strany…

Exekutorská komora se obává kolapsu právního státu

Podle exekutorské komory ČR hrozí kvůli navrhovanému moratoriu na provádění exekucí až do letošního srpna kolaps právního systému a návrat do devadesátých let minulého století.

Foldyna vstoupil do poslaneckého klubu SPD, letos bude kandidovat

Bývalý poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna vstoupil do poslaneckého klubu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). V úterý to oznámil na tiskové konferenci společně s předsedou SPD Tomiem Okamurou s tím, že jejich politické priority se shodují.

Michaela Tomešová si s manželem v krizi lebedí

sedmicka.tyden.cz

Mladá herečka Michela Tomešová se společně s manželem a rodinou rozhodně nenudí. Ba naopak! Využívají této nelehké situace ve svůj prospěch. Nechte se inspirovat.

10

Ultramaratonec Brunner skončil stříbrný v mezinárodním virtuálním závodu

Týden.cz / Sport

Ultramaratonec Radek Brunner skončil druhý ve virtuálním běžeckém závodu Quarantine Backyard Ultra, kterého se zúčastnilo 2411 odvážlivců z celého světa. Ti museli na pásu nebo uzavřeném okruhu v okolí domova urazit každou hodinu 6,7…

Tržby obchodníků v únoru zvedly růst na 7,4 procenta

Týden.cz / Byznys

Meziroční růst tržeb obchodníků, kromě prodejů motorových vozidel, v únoru zrychlil na 7,4 procenta z lednových revidovaných pěti procent. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Obava z koronavirové…

Polsko schválilo návrh zákona o korespondenčním hlasování

www.tyden.cz

Dolní komora polského parlamentu, Sejm, v noci na úterý po dlouhém jednání schválila plán vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) na korespondenční hlasování při květnových volbách prezidenta. Oznámila to agentura PAP.

09

Kardinála Pella soud zbavil obvinění ze zneužívání dětí

Týden.cz

Australský nejvyšší soud v úterý v odvolacím řízení překvapivě zbavil obvinění kardinála George Pella, který si odpykával šestiletý trest vězení za sexuální zneužití chlapců. Pell nedlouho po vynesení rozsudku opustil vazbu, informovaly…

Tálibán přerušil jednání s afghánskou vládou o výměně zajatců

www.tyden.cz

Radikální islámské hnutí Tálibán v úterý podle agentury Reuters oznámilo, že přerušuje jednání s afghánskou vládou o výměně zajatců. Kábul naopak tvrdí, že výměnu nadále připravuje. Vzájemné předání vězňů představovalo jeden z hlavních…

08

Která opatření vláda uvolnila a která zpřísnila?

Týden.cz

Do konce nouzového stavu platí mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví o zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách.

Boris Johnson je stále na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson zůstává kvůli onemocnění covid-19 na jednotce intenzivní péče. V rozhovoru se zpravodajskou stanicí BBC to v úterý řekl člen britského kabinetu Michael Gove.

Koronavirus v Česku: držíme se pod průměrem případů z minulého týdne

Týden.cz

Počet lidí v Česku vyléčených z nemoci covid-19 stoupl podle ministerstva zdravotnictví proti pondělnímu večeru o šest na 127. Množství zemřelých nakažených koronavirem vzrostlo za stejnou dobu o dva na 80 lidí.

Jsem titanová lady

sedmicka.tyden.cz

Loňský rok byl pro mnoho našich zpěváků po zdravotní stránce smolný. Zpěvačce Hance Křížkové se ale naštěstí zdravotní problémy vyhnuly. Vybrala si to ovšem v předchozích letech, kdy podstoupila operaci kyčle a také kolene. Jak se jí daří?

Raději nevycházejte, žádal. Den nato pořádal sex party

Týden.cz / Sport

Hvězdný obránce anglické nejvyšší fotbalové soutěže Kyle Walker má za sebou průšvih. Na svém instagramu zveřejnil video, v němž žádal veřejnost, aby raději vzhledem ke koronaviru zůstala doma. Pouhý den na to už ale řešil zcela jiné…

07

Sovětskými gulagy prošlo podle historiků až 18 milionů lidí

Jednou z nejtragičtějších kapitol režimu sovětského diktátora Josifa Stalina, který měl na svědomí desítky milionů obětí, byly pracovní tábory, pro které se vžil název gulag. Nápravně-pracovní tábory, ve kterých byla využívána za…

Pokuty v Brazílii pomohou v boji s koronavirem

Týden.cz / Sport

Pokuty za fotbalové disciplinární prohřešky poputují v Brazílii do fondu, který podpoří boj zdravotníků s koronavirem. Rozhodl o tom národní sportovní tribunál, který má v době zastavení soutěží na stole 77 případů.

Monday, Apr 6

21

Další odklad. Šampionát by se měl v Praze konat v listopadu

Týden.cz / Sport

Judistické mistrovství Evropy v Praze bylo kvůli pandemii koronaviru už podruhé odloženo. Původně květnový šampionát se neuskuteční ani v náhradním termínu od 19. do 21. června, ale až na začátku listopadu. Informovala o tom evropská…

20

Kouč reprezentace Southgate souhlasil se snížením mzdy

Týden.cz / Sport

Trenér anglické fotbalové reprezentace Gareth Southgate souhlasil s třicetiprocentním snížením platu v době pandemie koronaviru. Stejný krok učinil i kouč ženského národního týmu Phil Neville. Informovala o tom BBC.

18

Mám pocit, že to ministry baví, říká Jaromír Soukup

Týden.cz

V posledních dnech mám skoro pocit, že bych tyto úvahy mohl přejmenovat na Já jsem vám to říkal. A věřte mi, že z toho opravdu nemám radost, protože se začíná opravdu ukazovat to, před čím jsem varoval.

Studio Ghibli na Netflixu: svět plný fantazie a jedinečných postav

Týden.cz

Od 1. dubna je na Netflixu kompletní databáze filmů z produkce proslulého japonského animovaného studia Ghibli. Máte-li tak chuť strávit v karanténě příjemné dny u sledování nějaké série, vynechte seriály a pusťte se do světa jedinečných…

Na koronavirus umřela matka španělského kouče Guardioly

Týden.cz / Sport

Matka španělského fotbalového trenéra Pepa Guardioly po nákaze koronavirem zemřela. Oznámil to Guardiolův zaměstnavatel, anglický klub Manchester City. Dolores Salaové bylo 82 let, nemoci podlehla v Barceloně.

Kluby v Serii A se shodly na snížení mezd

Týden.cz / Sport

Fotbalové kluby z nejvyšší italské ligy se jednomyslně shodly na snížení mezd v době pandemie koronaviru. Pokud se aktuální sezona předčasně ukončí, po čtyři měsíce se výplaty sníží o třetinu. V případně obnovení ročníku zkrátí kluby mzdy…

Vozidla českých hráčů budou pomáhat v nemocnicích

Týden.cz / Sport

Nevšední vozidla začala tento týden dopravovat stravu pro personál pražských nemocnic v Motole a Střešovicích. Klíčová zdravotnická zařízení v boji s pandemií nového koronaviru budou každý den zásobovat 150 jídly auta českých fotbalových…

Richard Krajčo se popichoval s Karlem Gottem

sedmicka.tyden.cz

Muzikant Richard Krajčo složil pro národem milovaného Karla Gotta a jeho dcerku Charlotte Ellu nádherný duet Srdce nehasnou. Leckdo by se tak mohl domnívat, že oba zpěváky pojilo letité přátelství. Jenže opak byl pravdou!

17

Slovensko ohlásilo první dva případy úmrtí pacientů s koronavirem

Slovensko má první dva případy úmrtí v souvislosti s koronavirem. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí. V neděli přibylo v zemi pod Tatrami 49 infikovaných, celkový počet nakažených tak přesáhl hranici 500 pacientů.

Svatba v JAR kvůli koronaviru skončila zatčením novomanželů

Poněkud nečekaný vstup do manželství zažil o víkendu jeden pár v Jihoafrické republice, když se na jeho svatbě objevila policie a bez meškání nevěstu, ženicha, oddávajícího i hosty zatkla.

16

Karetní hra Legends of Runeterra oficiálně vyjde 30. dubna

www.tyden.cz

Připravovaná karetní hra od studia Riot Games má za cíl konkurovat etalonům v žánru. Po týdnech testování v betě se připravuje oficiální vydání.

Chartisté vyzvali vládu, aby se výslovně přihlásila k demokracii

Týden.cz

Skupina signatářů Charty 77, včetně bývalého premiéra a předsedy Senátu Petra Pitharta a bývalé ombudsmanky Anny Šabatové, v pondělí vyzvala vládu, aby se výslovně přihlásila k demokratickým a k právním hodnotám v souvislosti s krizí kolem…

Ministerstvo financí: českou ekonomiku čeká letos propad

Týden.cz / Byznys

Ministerstvo financí ve zveřejněné prognóze očekává letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 procenta. Příští rok by ale měla podle úřadu česká ekonomika vykázat růst o 3,1 procenta.