English

Saturday, Apr 4

17

Koronavirus sníží emise leteckého průmyslu o 38 procent

Týden.cz / Věda

Emise oxidu uhličitého z letecké dopravy by letos mohly klesnout o více než třetinu. Epidemie onemocnění způsobeného novým koronavirem prudce snížila poptávku po letecké přepravě a tento trend by mohl pokračovat, protože firmy přehodnocují…

10

Brazilský prales odhalil novou čeleď brouků, na objevu se podíleli i čeští vědci

Týden.cz / Věda

Mezinárodní tým entomologů zastoupený i olomouckou přírodovědeckou fakultou objevil v brazilském Atlantickém lese dosud neznámou čeleď brouků. Nová vývojová větev brouků se vyznačuje unikátní stavbou těla i genetickou výbavou. Zatímco…

Friday, Apr 3

14

Emise CO2 kvůli koronaviru klesají

Týden.cz / Věda

Emise kysličníku uhličitého mohou klesnout nejvíce od druhé světové války, neboť současná pandemie koronaviru v podstatě vyřadila z chodu světovou ekonomiku.

13

Budování sítí 5G v Česku bez Huawei prodraží investiční náklady

Týden.cz / Byznys

Budování sítí páté generace (5G) bez společnosti Huawei prodraží plánované investiční náklady v České republice o 11,7 až 37,7 miliardy korun. Rozšiřování využití 5G sítí dle řady analýz významně přispívá ke zvyšování tempa ekonomického…

Španělsko je země s druhým nejvyšším počtem nakažených

Počet nakažených koronavirem se ve Španělsku za posledních 24 hodin zvýšil o 7472 na 117.710, což je druhý nejvyšší počet ve světě po USA.

Nic 2020 aneb festival, který neexistuje a podpoří kulturu

www.tyden.cz

Umělce v České republice, kteří bojují s důsledky opatření proti šíření koronaviru, podpoří festival Nic 2020, do něhož se zapojí řada institucí.

Opozice: Připravují se pozměňovací návrhy k podpoře živnostníků

Týden.cz

Lidovci i další opoziční strany chystají před úterní sněmovní schůzi, která má projednávat vládní opatření souvisejících s šířením epidemie koronaviru, pozměňovací návrhy k jednotlivým zákonům.

Prodejny nad 200 metrů můžou být o svátcích v nouzovém stavu otevřené

www.tyden.cz

Pokud by na Velikonoční pondělí platil nouzový stav, budou moci být otevřené i prodejny nad 200 metrů čtverečních.

12

České fotbalové hvězdy sehrají charitativní turnaj ve videohře FIFA 20

Týden.cz / Sport

Dvanáct vybraných fotbalistů z nejvyšší české soutěže se od soboty zúčastní turnaje v hraní videohry FIFA 20.

Muž, který podvodem získal přes 200 milionů, jde k soudu

www.tyden.cz

Zastupitelství v Brně obžalovalo muže z Prostějovska, který od lidí vylákal téměř 240 milionů korun.

Češi budou převezeni ze Srí Lanky, Indonésie či Austrálie

Týden.cz

Česko v sobotu vypraví repatriační let ze Srí Lanky a z Nepálu, který přiveze zhruba 100 českých občanů. Příští týden vyzvednou letadla Čechy uvízlé v Indonésii, kterých je asi 120, a v Austrálii a na Novém Zélandu, kde je jich celkem asi…

11

Londýn: Zahajuje se provoz obří polní nemocnice

V pátek se v Londýně otevře obří polní nemocnice, která bude poskytovat lékařskou péči až 4000 pacientům.

Zvýšení strukturálního deficitu je nadbytečné

Týden.cz

Ukotvení maximální hodnoty strukturálního deficitu pro rok 2021 na čtyři procenta je podle Národní rozpočtové rady nadbytečné.

Podle Gianniho Infantina se po konci pandemie fotbal výrazně změní

Týden.cz / Sport

Podle předsedy Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianniho Infantina se fotbal po překonání pandemie koronaviru zásadně změní. Řekl to v rozhovoru pro italskou agenturu ANSA.

Neproveditelné nápady, zpražil premiéra Babiše ministr školství

Týden.cz

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga (ANO) odmítl nápady premiéra Andreje Babiše (ANO), jak co nejdříve umožnit návrat dětí do škol. Například metrové rozestupy ve třídách jsou podle ministra školství "neproveditelné".

Podle měření zasáhla pandemie podnikatele víc než se čekalo

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném zúčtování klesl na 29,7 bodu z únorové hodnoty 51,6 bodu, oznámila organizace IHS Markit, která aktivitu sleduje.

Geri Halliwell ze Spice Girls štěstí nepřejí

sedmicka.tyden.cz

Bývalá členka kdysi populární dívčí skupiny Spice Girls Geri Halliwell se nikdy netajila láskou k rychlým autům a často se účastnila závodů vozů F1. Na některé z Velkých cen narazila na Christiana Hornera, šéfa stáje Red Bull, a vznikla…

10

Praha 6 nechala odstranit sochu maršála Koněva

Týden.cz

Radnice Prahy 6 v pátek ráno začala odstraňovat sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči.

UEFA nechce, aby se soutěže předčasně ukončovaly

Týden.cz / Sport

Evropská fotbalová unie vyzvala národní asociace, aby kvůli pandemii předčasně neukončovaly domácí soutěže.

Náklady pandemie nás mohou vyjít až na 4,1 bilionu USD

Týden.cz / Byznys

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů (104,5 bilionu Kč), což je asi pět procent světového hrubého domácího produktu (HDP).

Pavel Bém se nakazil nemocí COVID-19

Týden.cz

Psychiatr a bývalý pražský primátor Pavel Bém byl minulý týden pozitivně testovaný na nový koronavirus.

Německo: Důvěra ve vládu Merkelové stoupá

www.tyden.cz

V Německu za poslední měsíc, kdy země bojuje s koronavirem, prudce stoupla důvěra ve vládu vedenou kancléřkou Angelou Merkelovou.

09

Společnost pomůže, zmapuje vývoj návštěvnosti veřejných míst

Týden.cz

Společnost Google začne od pátku ve 131 zemích včetně Česka zveřejňovat všeobecné přehledy o tom, jak se vyvíjí návštěvnost veřejných míst. Údaje mají posloužit zdravotníkům v boji proti koronaviru.

08

Tesco rozšiřuje možnosti pro nakupování potravin on-line

Týden.cz / Byznys

Ve čtvrtek obchodní řetězec Tesco rozšířil svou službu pro nakupování potravin a dalšího zboží přes internet i do těch částí České republiky, kde to zatím nebylo možné. Tesco Zásilka tak ušetří kupujícím nejen spoustu času i energie, ale…

Německo hlásí 80 000 nakažených, Francie skoro 60 000

Týden.cz

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu dosáhl už téměř 80.000. Za posledních 24 hodin přibylo 6174 infikovaných, informoval dnes na své webové stránce Institut Roberta Kocha (RKI). Nemoci COVID-19, kterou koronavirus SARS…

Nejlepším filmem se stal dokument Kolektiv

Týden.cz

Nejlepším filmem festivalu o lidských právech Jeden svět 2020 je rumunský dokument Kolektiv. Festival byl v březnu přerušen kvůli vládním opatřením proti koronaviru, porotci ale ještě předtím stihli o vítězích rozhodnout.

Prezident Trump byl znovu testován, výsledek opět negativní

Americký prezident Donald Trump se nechal podruhé testovat na koronavirus. Výsledek testu byl opět negativní, oznámil šéf Bílého domu na pravidelné tiskové konferenci. Dodal, že nemá ani žádné příznaky nemoci COVID-19, kterou koronavirus…

Nakažených je v ČR 3869 lidí, denní nárůst se zmenšil

Týden.cz

Počet lidí v Česku vyléčených z nemoci COVID-19 způsobované koronavirem stoupl proti čtvrtečnímu večeru o čtyři na 71. Množství zemřelých lidí nakažených koronavirem vzrostlo o dva na 46.

Rodina Chantal Poullain je zasažena koronavirem

sedmicka.tyden.cz

Část rodiny slavné Chantal Poullain žije ve Francii. A tato větev je nyní smrtelně ohrožená nemocí COVID-19. Nákazou onemocněla i její čtyřiaosmdesátiletá maminka, která je hospitalizována v nemocnici.

07

Smutek i pochopení. Tenisové hvězdy mrzí zrušený Wimbledon

Týden.cz / Sport

Poprvé od konce druhé světové války se neuskuteční slavný Wimbledon. Travnatý grandslam patří pro svá specifika k nejoblíbenějším sportovním akcím roku, kvůli epidemii koronaviru se ho ale letos fanoušci nedočkají. Lítost vyjádřily i…