English

Today News

11

Povinné respirátory by stály rodiny tisíce korun měsíčně, upozorňují analytici

Týden.cz

Zavedení povinného nošení respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech by při jejich současných cenách znamenalo pro české domácnosti měsíční několikatisícové výdaje.

Friday, Jan 22

21

Prezident podepsal zákon zvyšující daňové výhody dárců

Týden.cz / Domácí

Dárci z řad jednotlivců i firem, kteří posílají peníze na dobročinné účely, budou mít za loňský i letošní rok vyšší daňové zvýhodnění.

20

Otevření bazénů s podmínkou testů může být šancí i rizikem, myslí si Unie

Týden.cz / Domácí

Někteří provozovatelé bazénů otevřou své bazény s podmínkou negativních testů na covid-19 pro návštěvníky. Mnoho z nich se ale domnívá, že jim tento způsob fungování nepomůže, a navíc ztratí nárok na kompenzace.

19

Ošetřovné se zřejmě nebude dočasně počítat do příjmu kvůli dávkám

Týden.cz / Domácí

Ošetřovné se zřejmě nebude dočasně započítávat do příjmu při posuzování nároku na dávky, aby o ně lidé nepřišli. Jde zejména o přídavky na děti a o příspěvky na bydlení.

17

Kanceláře stáhly sázky na konání olympiády z nabídky, bály se zrušení her

Týden.cz / Domácí

Sázkové kanceláře v Česku v pátek ráno stáhly z nabídky sázky na konání olympijských her v Tokiu. Důvodem byla zpráva, že japonská vláda údajně chce hry zrušit.

16

Za vydírání a znásilnění známého dostal muž ze Zlínska pět let

Týden.cz / Domácí

Za vydírání, zbavení osobní svobody a znásilnění známého si dvaadvacetiletý Lukáš Hartmann z Otrokovic na Zlínsku odpyká pět let vězení.

15

Praha 3 může okamžitě očkovat v Nemocnici Svatého Kříže, žádá o vakcíny

www.tyden.cz

MČ Prahy 3 zajistila ve spolupráci Nemocnicí Sv. Kříže očkovací místo, kde lze naočkovat až 100 až 400 osob denně. Nemocnice se oficiálně přihlásila do registru očkovacích míst a zažádala o vakcíny.

Nákazová situace je špatná, očekávám další úhyny, říká ministr zemědělství

Týden.cz

V Česku se objeví další nálezy uhynulých divokých ptáků na ptačí chřipku, očekává ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

14

Svůj případný vstup do politiky nechce Šlachta zatím komentovat

Týden.cz / Domácí

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta hodlá vstoupit do politiky a zakládá politické hnutí, napsaly deník Právo a server Neovlivní.cz.

13

Prezident Zeman má za sebou prohlídku v nemocnici, nechal se tam i očkovat

Týden.cz / Domácí

Prezident Miloš Zeman ukončil preventivní prohlídku v Ústřední vojenské nemocnici a odjel na zámek v Lánech.

10

Masarykova univerzita chce zrychlit očkování, jinak se bojí o zimní semestr

Týden.cz / Domácí

Pokud se nezrychlí očkovací proces, bude to mít neblahý vliv na celý systém vzdělávání ve všech jeho stupních, domnívá se rektor Masarykovy univerzity (MU) Martin Bareš.

Spuštění vleků není problém, nesmí se ale zvýšit mobilita, míní Blatný

Týden.cz / Domácí

Z epidemického hlediska ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nevidí problém ve spuštění vleků, ale nesmí to znamenat výrazné zvýšení mobility po Česku.

Se zavedením povinných respirátorů vláda čeká kvůli ceně

Týden.cz

Vláda čeká, jak si se zavedením povinných respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech poradí Německo a Rakousko.

Spolu s nouzovým stavem vláda prodloužila i epidemická opatření

Týden.cz

Vláda v pátek spolu s nouzovým stavem prodloužila i platnost opatření proti šíření epidemie covidu-19. Novinářům to po jednání řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Na covid-19 zemřelo v Česku přes 15 tisíc lidí, ve čtvrtek odhaleno 7435 nových případů

Týden.cz / Domácí

Počet zemřelých s covidem-19 od březnového začátku epidemie choroby v Česku přesáhl 15 tisíc. Dosažení posledního tisíce úmrtí trvalo sedm dní.

Thursday, Jan 21

21

Senát zřejmě odmítne zavedení povinných kvót na české potraviny

Týden.cz

Senát zřejmě odmítne zavedení povinných kvót na české potraviny v obchodech. Zamítavý postoj ve čtvrtek potvrdili senátoři z klubu ODS i STAN. Kvóty označili za nesmyslné.

20

Metnar se nakazil koronavirem, bude pracovat z domova

Týden.cz / Domácí

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) má koronavirus. Onemocnění potvrdil test. Ministr to uvedl na twitteru. Dodal, že má kašel a cítí se unavený, chce ale i nadále pracovat na důležité agendě z domova.

19

Svědek v kauze Stoka: Měl jsem Švachulovi nasypat kokain na stůl

Týden.cz

Basman Jaza, svědek v případu údajné korupce na radnici Brno-střed, ve čtvrtek u Krajského soudu v Brně řekl, že měl na pokyn nasypat tehdejšímu místostarostovi městské části Jiřímu Švachulovi (dříve ANO) trochu kokainu na stůl, aby byl…

18

Výuka na dálku může vést k nekvalifikovanosti řemeslníků, bojí se školy

Týden.cz

Pokračující výuka na dálku ve středoškolských oborech s odborným výcvikem může vést k nekvalifikovanosti tisíců budoucích řemeslníků.

16

Jídlo si z restaurací nyní objednává 62 procent Čechů, vyplývá z průzkumu

Týden.cz

Jídlo z restaurací si nyní podle nového průzkumu společnosti Up Česká republika objednává 62 procent Čechů. Nejčastěji si jídlo vybírají osobně přímo u okénka, většina lidí je na výdej ochotna čekat nejvýše deset minut.

15

Návrat žáků do škol by muselo provázet zpřísnění jinde, uvedlo ministerstvo

Týden.cz / Domácí

Návrat žáků k prezenční formě výuky je prioritou ministerstva školství, kvůli riziku zhoršení epidemie covidu-19 by ho ale nyní muselo doprovázet zpřísnění opatření například v průmyslu nebo ve firmách.

13

Situace je riziková, delší stav nouze je nutný, upozorňuje Blatný

Týden.cz / Domácí

Stav epidemie je v Česku rizikový a bez nouzového stavu není možné efektivně a rychle přijímat účinná protiepidemická opatření.

11

Poptávka po respirátorech FFP2 byla ve středu rekordní, sdělila Asociace

Týden.cz

Poptávka po respirátorech třídy FFP2 s nanovlákennou membránou byla ve středu rekordní. Překonána byla i dosud nejvyšší denní poptávka z poloviny září loňského roku.

Podle inspekce může za srážku vlaků u Perninku strojvedoucí

Týden.cz

Drážní inspekce označila za příčinu loňské srážky osobních vlaků u Perninku pochybení strojvedoucího vlaku, který vjel na trať bez povolení dispečera.

Paliva v Česku od minulého týdne zdražila, benzin nad 28 Kč/l

Týden.cz

Pohonné hmoty v uplynulém týdnu zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 28,12 koruny, před týdnem byl o 20 haléřů levnější.

10

Seniory bude nově na termín očkování upozorňovat textová zpráva

Týden.cz / Domácí

Od pátku se změní systém rezervací termínů pro očkování seniorů starších 80 let na očkování proti covidu-19. Nově registrovaní dostanou SMS s upozorněním až v době, kdy bude na jimi vybraném očkovacím místě volný termín.

09

Mírně vzrostlo reprodukční číslo, PES ale zůstává na 73 bodech

Týden.cz / Domácí

Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika.

Wednesday, Jan 20

21

eRouška má citlivější algoritmus, upozornění budou častější

Týden.cz / Domácí

Mobilní aplikace eRouška má nově citlivější algoritmus než dosud, měl by vést k vyššímu počtu upozornění na rizikové kontakty. Její provozovatelé o tom informovali na facebooku.

20

O mé kandidatuře do Sněmovny musejí rozhodnout členové, říká Jermanová

Týden.cz / Domácí

Bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) zvažuje návrat do Sněmovny. Její případnou kandidaturu ale musí podpořit členská základna a výbor hnutí, řekla ve středu.

19

Kvóty na potraviny rozdělily zemědělsko-potravinářskou veřejnost

Týden.cz / Domácí

Agrární komora ČR a Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků podporují změnu, podle které bude muset být v provozovnách nad 400 metrů čtverečních povinně určité množství některých potravin z Česka.