English

Today News

14

Nová tatranská zubačka bude brzdit díky DAKO-CZ

www.tyden.cz

Společnost DAKO-CZ získala zajímavý kontrakt od firmy Stadler Rail v Bussnangu, švýcarského výrobce kolejových vozidel. Dodá brzdové komponenty pro pět třívozových souprav pro Železničnou spoločnosť Slovensko. Tyto soupravy nahradí…

13

Elektronické bankovnictví využívá téměř každý Čech

Týden.cz / Byznys

Elektronické bankovnictví využívá ke správě svých financí již naprostá většina (95 procent) Čechů. Dvě třetiny z nich si dokonce dokážou představit, že by zcela nahradilo bankéře na pobočkách.

11

Zájem o fúze a akvizice je ve světě největší za dekádu

Týden.cz / Byznys

Zájem o fúze a akvizice je ve světě největší za poslední dekádu. Nejoblíbenější investiční destinací je navzdory nejasnostem ohledně brexitu Británie. Globální nejistota akviziční plány spíš posiluje, než brzdí.

Wednesday, Jun 19

22

Facebook chce vytvořit vlastní měnu. Politici jsou znepokojeni

Týden.cz / Byznys

Americká internetová společnost Facebook svými plány na vytvoření nové digitální měny znepokojila politiky ve Spojených státech i Evropě. Americká poslankyně Maxine Watersová, která předsedá výboru finančních služeb ve Sněmovně…

20

Bydlení v metropoli? Nejdražším obvodem zůstává Praha 1

Týden.cz / Byznys

Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci dubna meziročně vzrostla o 7,7 procenta na 107 100 korun za metr čtvereční. Tempo růstu zpomalilo z 12,6 procenta na konci února. Počet volných dostupných bytů v nabídce…

19

Trhu s videohrami se bude letos dařit. Stoupne o deset procent

Týden.cz / Byznys

Celosvětové tržby videoherního průmyslu se v letošním roce zvýší o téměř deset procent na 152,1 miliardy dolarů (3,5 bilionu korun) a v růstu budou pokračovat také v následujících letech. V roce 2022 by tak měly dosáhnout 196 miliard…

17

Ministerstvo zatím naplánovalo schodek rozpočtu 40 miliard

Týden.cz / Byznys

Ministerstvo financí počítá v prvním návrhu státního rozpočtu na příští rok se schodkem čtyřicet miliard korun a se stejným schodkem počítá i v letech 2021 a 2022. Prioritami rozpočtu v příštím roce je opět jako letos zvýšení důchodů nebo…

16

Absence pracovníků zvyšuje firmám náklady. Kdo stoná nejvíce?

Týden.cz / Byznys

Dělníci mají proti manažerům více než čtyřnásobnou absenci a pětinásobně vyšší nemocnost. Nejvyšší absenci a nemocnost vykazuje automobilový průmysl, naopak nejméně se stoná v odvětvích s vysokou technologickou náročností.

14

Objem zahraničního kapitálu v českých firmách klesl o 15 procent

Týden.cz / Byznys

Objem zahraničního kapitálu v českých firmách klesl v květnu 2019 meziročně o 15 procent, tedy o 153 miliard na 895 miliard korun. To je nejnižší hodnota od roku 2011. Informovala o tom poradenská společnost Bisnode.

13

ECB sníží úrokovou sazbu už v červenci, míní Commerzbank

Týden.cz / Byznys

Podle Commerzbank sníží Evropská centrální banka (ECB) základní úrokovou sazbu už v červenci. Druhá největší německá banka tak upravila svůj odhad, který takový krok původně očekával až v závěrečném čtvrtletí letošního roku.

12

Staropramen drží 89 procent akcií Pardubického pivovaru

Týden.cz / Byznys

Pivovary Staropramen se staly majoritním akcionářem Pardubického pivovaru. Drží 89 procent akcií. Staropramen chce posílit vlastní sortiment regionálních značek, uvedli zástupci pivovarů v Pardubicích. S původními většinovými majiteli…

10

Průměrná sazba hypoték v květnu klesla na 2,8 procenta

Týden.cz / Byznys

Průměrná úroková sazba hypoték v květnu klesla na 2,80 procenta z dubnových 2,85 procenta. Sazby klesly čtvrtý měsíc v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta. Od té doby…

09

Kontroverzní ropovod dostal zelenou

Týden.cz / Byznys

Kanadská vláda schválila rozšíření ropovodu Trans Mountain, které má téměř ztrojnásobit tok ropy z dehtových písků v Albertě k exportním přístavům v Britské Kolumbii. O souhlasu vlády dnes informoval premiér Justin Trudeau.

Tuesday, Jun 18

21

Smartwings nevyplatí dividendu. Mohou za to problémy s boeingy

Týden.cz / Byznys

Letecká společnost Smartwings nebude akcionářům za minulý rok vyplácet dividendu. Důvodem jsou rizika související s problémy s letadly Boeing B 737-8 (MAX), která dopravce používá.

19

Desetina firem má plně automatizovanou výrobní linku

Týden.cz / Byznys

Desetina malých a středních podniků má plně automatizovanou výrobní linku. Čtvrtina firem plánuje do pěti let robotizovat výrobu, ale největší brzdou pro jejich digitalizaci se stává nedostatečně kvalifikovaná pracovní síla.

18

Důvěra investorů v německou ekonomiku prudce klesla

Týden.cz / Byznys

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v červnu prudce zhoršila a klesla výrazně více, než se očekávalo. Obavy vzbuzují nejnovější slabé hospodářské údaje a stále se zostřující spor mezi Spojenými státy a Čínou.

17

Draghi: Pokud inflace nestoupne, dále uvolníme měnovou politiku

Týden.cz / Byznys

Pokud inflace nestoupne, uvolníme měnovou politiku ještě více, řekl šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi.

15

Inflace v eurozóně zpomalila na 1,2 procenta

Týden.cz / Byznys

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zpomalilo na 1,2 procenta z dubnových 1,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj rychlý odhad ze začátku června.

13

Přebytek obcí byl loni nejnižší od 2011, výdaje i příjmy rekordní

Týden.cz / Byznys

Přebytek obecních rozpočtů loni klesl o 12,4 miliardy korun na 1,6 miliardy korun, tedy na nejnižší hodnotu od roku 2011. Nicméně obce vykázaly přebytek po osmé v řadě. Zároveň obce loni vykázaly rekordní příjmy, výdaje, úspory i investice.

12

Výrobce medoviny: Zájem o kvalitní produkty stoupl, i když jsou dražší

Týden.cz / Byznys

Výrobce medoviny Jiří Bartoš ze Ptic u Prahy v poslední době registruje růst zájmu lidí o kvalitní produkty, i když se prodávají za vyšší cenu. Plánuje rozšířit výrobu. Nyní činí jeho roční produkce zhruba šest tisíc až deset tisíc litrů,…

11

Známou aukční síň Sotheby's koupil miliardář Drahi

Týden.cz / Byznys

Miliardář a sběratel umění Patrick Drahi, který stojí za telekomunikační a mediální skupinou Altice, se dohodl na převzetí aukčního domu Sotheby's. Dohoda firmu ohodnocuje na 3,7 miliardy dolarů (84,2 miliardy korun), oznámila firma. Po 31…

10

RegioJet prodal dluhopisy. Chce nakoupit nové vlaky

Týden.cz / Byznys

Soukromý dopravce RegioJet prodal emisi zajištěných dluhopisů ve výši 921 milionů korun se splatností pět let. Jedná se o šestiměsíční pohyblivý kupon s výnosem čtyři procenta nad sazbou PRIBOR, kterou zveřejňuje Česká národní banka.

07

Francouzský módní dům Chanel loni zvýšil tržby i zisk

Týden.cz / Byznys

Francouzský módní dům Chanel v loňském roce zvýšil čistý zisk o 16,4 procenta na 2,17 miliardy dolarů (49,4 miliardy Kč), příjmy vzrostly o 12,5 procenta na 11,12 miliardy USD (253 miliard Kč).

Monday, Jun 17

21

Prodej PC v Česku klesl o tři procenta. První je značka HP

Týden.cz / Byznys

Prodej osobních počítačů v Česku se v 1. čtvrtletí meziročně snížil o tři procenta na 246 tisíc kusů. První je značka HP, která proti loňsku posílila téměř o pětinu na 75 tisíc prodaných PC.

20

Čína zastavila spor ohledně statusu tržní ekonomiky

Týden.cz / Byznys

Světová obchodní organizace (WTO) na žádost Pekingu zastavila spor ohledně toho, zda Číně náleží status tržní ekonomiky. Oznámil to rozhodčí výbor WTO. Peking tak musí i nadále akceptovat antidumpingová cla na levné čínské zboží ze strany…

18

Mzdové náklady v eurozóně rostly rekordním tempem

Týden.cz / Byznys

Mzdové náklady v eurozóně se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 2,5 procenta. Zaznamenaly tak nejprudší růst od roku 2010, kdy statistici začali příslušné údaje shromažďovat.

17

Lufthansa zhoršila odhad celoročního zisku, její akcie výrazně oslabily

Týden.cz / Byznys

Největší německá letecká společnost Lufthansa zhoršila odhad celoročního zisku, a to zejména kvůli tlaku na snižování cen letenek v Evropě. Akcie podniku po zhoršení prognózy ztrácejí více než deset procent.

15

Čistý zisk bank stoupl letos na 18,34 miliardy korun

Týden.cz / Byznys

Bankám a spořitelnám v Česku v prvním čtvrtletí stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 128 milionů na 18,34 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných dat, která zveřejnila Česká národní banka.

14

Společnosti Huawei klesají tržby. Můžou za to americké restrikce?

Týden.cz / Byznys

Tržby čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei, který čelí obchodním restrikcím ze strany Spojených států, budou v letošním a příštím roce o třicet miliard dolarů (683 miliard korun) nižší, než se předpokládalo.

13

Hodnota bitcoinu překonala hranici devíti tisíc dolarů

Týden.cz / Byznys

Hodnota kybernetické měny bitcoin pokračuje v růstu, poprvé od loňského května tak překonala hranici devíti tisíc dolarů (zhruba 205 tisíc korun). Informoval o tom server CNBC.