English

Today News

13

Nobelovu cenu za ekonomii dostali vědci za snahu snížit chudobu

Týden.cz / Byznys

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Abhijit Banerjee a Michael Kremer spolu s Francouzkou Esther Duflovou, a to za experimentální přístup ke zmírnění chudoby ve světě.

12

Nový hangár JOB AIR Technic úspěšně prošel kolaudací

www.tyden.cz

Letecké opravny JOB AIR Technic mohou začít využívat dílenské a administrativní zázemí nového hangáru, který na letišti v Ostravě-Mošnově postavily. Rozhodlo o tom úspěšné kolaudační řízení, které proběhlo ve čtvrtek 10. října.

06

Trh s pohonnými hmotami se od revoluce radikálně změnil

Týden.cz / Byznys

Trh s pohonnými hmotami v Česku se od sametové revoluce radikálně změnil, zásadní změna nastala jak ve struktuře nabízených paliv a šíři doplňkového sortimentu, tak v počtu čerpacích stanic.

03

Mezinárodní den elektroodpadu nadále upozorňuje na nutnost recyklace

www.tyden.cz

Již podruhé vyhlásilo Mezinárodní sdružení kolektivních systémů pro sběr a recyklaci elektronického a elektrického odpadu WEEE Forum Mezinárodní den elektroodpadu, letos připadá na pondělí 14. října. Loni se k výzvě se připojilo více než…

Sunday, Oct 13

11

Padělaných bankovek a mincí ke konci září meziročně ubylo

Týden.cz / Byznys

Česká národní banka za tři čtvrtletí zadržela 985 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je v meziročním srovnání pokles o 35 procent, loni za stejné období ČNB zadržela 1521 padělků.

Saturday, Oct 12

10

Za poslední tři roky výrazně stouply hlavně ceny služeb

Týden.cz / Byznys

I když celkově stouply spotřebitelské ceny za poslední tři roky o osm procent, řada položek zdražila výrazně více, především služby.

Friday, Oct 11

16

Německá vláda zhoršila výhled ekonomiky na příští rok

Týden.cz / Byznys

Německá vláda snížila odhad růstu německé ekonomiky na příští rok na 1,1 procenta, zatímco dosud očekávala růst o 1,5 procenta. Odhad letošního růstu ponechala beze změny na 0,5 procenta.

Penam exceloval v soutěži Česká chuťovka 2019

www.tyden.cz

Již 11. ročník soutěže o značku Dobrý tuzemský potravinářský výrobek Česká chuťovka 2019 a Dětská chuťovka 2019 konaný pod záštitou 1. místopředsedy Senátu Jiřího Růžičky, místopředsedů Senátu Jana Horníka a Milana Štěcha a ministra…

14

Lektoři MBA by měli být lidé z praxe, soudí absolventi

Týden.cz / Byznys

Akademici, nebo experti z praxe? Zatímco na vysoké škole preferují studenti odborníky v dané teorii, u studentů navazujícího profesního MBA programu preferují studenti experty z praxe. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK mezi…

12

Kolik dáme ze vánočního kapra? Ceny už jsou známé

Týden.cz / Byznys

Rybářství Třeboň doporučuje velkoobchodním odběratelům koncovou cenu při vánočním prodeji u stánků kolem 100 korun za kilogram kapra výběrového.

11

Ropné trhy se po útocích v Saúdské Arábii rychle zotavily

Týden.cz

Ropné trhy se rychle zotavily z důsledků zářijových útoků na ropná zařízení v Saúdské Arábii. Kvůli zpomalování růstu poptávky dokonce čelí tomu, že se v příštím roce budou potýkat s nadbytečnými dodávkami suroviny.

Thursday, Oct 10

19

Češi hodnotí ekonomickou situaci ČR nejlépe za 20 let

Týden.cz / Byznys

Současnou ekonomickou situaci Česka hodnotilo v září kladně 52 procent lidí. Podíl se tak vrátil na nejvyšší úroveň od roku 1999, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo tuto statistiku zjišťovat.

17

Britský ekonom: Obavy z recese byly zažehnány

Týden.cz / Byznys

Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v srpnu snížil o 0,1 procenta. Růst ekonomiky od června do srpna po revizi červencových dat ale zmírnil obavy z recese, napsala Reuters s odvoláním na zveřejněná data britského statistického úřadu …

16

Český export zřejmě letos dosáhne 3,7 bilionu korun

Týden.cz / Byznys

Český export by měl letos dosáhnout 3,7 bilionu korun, což by podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské byl nový rekord. Vyplývá to z odhadu tzv. Indexu exportu, který sestavuje Asociace exportérů a Raiffeisenbank.

15

Organizace poskytující domácí péči mohou získat až 300 tisíc

www.tyden.cz

U příležitosti Týdne pro mobilní hospice vypsala Nadace AGROFERT grantové řízení pro organizace poskytující domácí hospicovou a paliativní péči pro děti a dospělé. Úspěšní žadatelé mohou na svůj projekt získat až 300 tisíc korun. Velkou…

14

Meziroční růst spotřebitelských cen v září zpomalil

Týden.cz / Byznys

Meziroční růst spotřebitelských cen v září zpomalil na 2,7 procenta ze srpnových 2,9 procenta. Proti loňsku se zvýšily především ceny za bydlení, levnější byly naopak oděvy. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

12

Zájem o doručování zásilek na prodejny Žabka roste

www.tyden.cz

Zákazníci obchodů Žabka kromě nákupu potravin stále více využívají i další nabízené služby – zejména vyzvedávání balíků nebo zaplacení složenky. Podle posledních statistik zájem o tyto služby vzrostl meziročně o více než 10 procent.

Podniky se připravují na brexit, chtějí dohodu s EU

Týden.cz / Byznys

Britské podniky se s velkými obavami chystají na plánovaný odchod země z Evropské unie a vyzývají vládu, aby zabránila brexitu bez dohody. Británii už teď kvůli nejistotě kolem brexitu, zpomalování růstu globální ekonomiky a napětí v…

10

Ceny pohonných hmot od minulého týdne stagnovaly

Týden.cz / Byznys

Ceny pohonných hmot v Česku stagnují. Litr benzinu Natural 95 se prodává v průměru za 32,55 Kč/l, tedy za stejnou cenu jako minulou středu. Litr nafty pak zlevnil pouze o haléře na průměrných 32,04 Kč/l.

05

Smart business 2019: co přinesou digitální inovační huby?

www.tyden.cz

Za dva týdny se v Praze uskuteční V. výroční Smart Business Festival CZ 2019 – akce, která si od svého založení klade za cíl každoročně prezentovat novinky z oblasti nových přístupů k podnikání, využívání digitálních inovací k efektivnější…

Wednesday, Oct 9

20

Cena ropy roste. Může za to i turecká ofenzíva

Týden.cz / Byznys

Ceny ropy se zvyšují, částečně kvůli nadějím na pokles napětí v obchodních vztazích mezi Spojenými státy a Čínou. Za zdražováním ropy ale stojí i turecká ofenziva na severu Sýrie, která by mohla mít negativní dopad na regionální těžbu ropy…

13

Představitelé ČMKOS ocenili rozvoj společnosti ŽĎAS

Týden.cz / Byznys

Společnost ŽĎAS na pozvání akcionáře společnosti CITIC Europe Holdings navštívilo v úterý 8. října nejvyšší vedení Českomoravské komory odborových svazů v čele s předsedou ČMKOS Josefem Středulou.

Tuesday, Oct 8

17

Šéf Agrofertu napsal řediteli České televize kvůli pořadu Reportéři ČT

Týden.cz / Byznys

Místopředseda představenstva a výkonný ředitel koncernu Agrofert Josef Mráz se v otevřeném dopise obrátil na generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. Má výhrady k reportáži Dvojí metr, kterou veřejnoprávní stanice odvysílala v…

15

Devizové rezervy ČNB v září stouply na 131,6 miliardy eur

Týden.cz / Byznys

Devizové rezervy České národní banky (ČNB) v září stouply od předchozího měsíce téměř o 542 milionů eur na 131,6 miliardy eur. Meziročně byl objem rezerv vyšší o 8,5 miliardy eur.

13

Většina dovozu bude při brexitu bez dohody bez cel

Týden.cz / Byznys

Británie představila změny v prozatímním celním režimu, který by vstoupil v platnost v případě odchodu země z Evropské unie bez dohody. Uvedla, že 88 procent dovozu by v rámci tohoto režimu nečelilo žádným clům.

11

Maloobchodní tržby zpomalily meziroční růst

Týden.cz / Byznys

Maloobchodní tržby bez prodejů aut v srpnu zpomalily meziroční růst na 3,7 procenta z červencových sedmi procent. Pokračoval dlouhodobý růst prodeje v internetových a zásilkových obchodech. Dařilo se i prodejnám s počítači, sportovními…

10

Nezaměstnanost v ČR v září opět stagnovala na 2,7 procenta

Týden.cz / Byznys

Nezaměstnanost v Česku zůstala v září už třetí měsíc v řadě na 2,7 procenta. Počet lidí bez práce ale klesl na 201 900, což je nejnižší zářijová hodnota od roku 1996. Snížil se také počet volných pracovních míst, zaměstnavatelé jich…

Monday, Oct 7

21

Koruna na začátku týdne oslabila vůči euru i dolaru

Týden.cz / Byznys

Koruna začala nový týden oslabením k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru klesla o pět haléřů na 25,78 Kč/EUR. K dolaru si pak pohoršila o dva haléře, kolem 17 hodiny se podle Patria Online obchodovala za 23,46 Kč/USD.

20

Růst cen domů a bytů v ČR byl ve 2. čtvrtletí v EU šestý nejvyšší

Týden.cz / Byznys

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve druhém čtvrtletí klesl z 9,6 procenta na konci března na 8,7 procenta. Mezi zeměmi Evropské unie byl šestý nejvyšší. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

18

Příjmová nerovnost v Německu dosáhla nového rekordu

Týden.cz / Byznys

Navzdory hospodářské konjunktuře a téměř plné zaměstnanosti se v Německu v posledních letech dál rozvíraly nůžky mezi bohatými lidmi a skupinami s nízkými příjmy. Rozdíly dosahují rekordní úrovně, konstatoval německý institut pro…