English

Today News

13

Sociální síť Pinterest hodlá vstoupit na burzu

Týden.cz / Byznys

Společnost Pinterest provozující stejnojmennou sociální síť hodlá vstoupit na burzu, Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) podala žádost o primární veřejnou nabídku (IPO) akcií. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedl list The…

11

Huawei otevře svou první vlajkovou prodejnu v Evropě

Týden.cz / Byznys

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei hodlá v létě ve Vídni otevřít svou první vlajkovou prodejnu chytrých telefonů v Evropě. Huawei má podle svých údajů na rakouském trhu se smarthpony podíl kolem 28 procent, napsala agentura…

10

Apple podpoří odbyt svých telefonů v Číně bezúročnými úvěry

Týden.cz / Byznys

Americká technologická společnost Apple se dohodla s čínským internetovým platebním gigantem Ant Financial Services a několika tamními bankami, že budou na prodej jeho chytrých telefonů nabízet bezúročné půjčky.

07

Prodej chytrých telefonů v roce 2018 stoupl, dařilo se i Huawei

Týden.cz

Celosvětový prodej chytrých telefonů v loňském roce stoupl o 1,2 procenta na 1,56 miliardy přístrojů. Čínské společnosti Huawei se loni podařilo výrazně zvýšit svůj podíl na trhu na úkor konkurentů Samsung a Apple.

Thursday, Feb 21

22

Vývoz ze Španělska byl loni rekordní, obchodní deficit se však prohloubil

Týden.cz / Byznys

Vývoz ze Španělska loni vystoupil na nový rekord. Deficit zahraničního obchodu se však prohloubil o 36,8 procenta na 33,8 miliardy eur (866,5 miliardy korun), zejména kvůli nárůstu dovozu energií. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek…

21

Zpracovatelský sektor eurozóny poprvé od poloviny roku 2013 klesl

Týden.cz / Byznys

Aktivita zpracovatelského sektoru v eurozóně v únoru poprvé od poloviny roku 2013 klesla. Vyplývá to z údajů společnosti IHS Markit založených na průzkumu mezi nákupními manažery.

Chorvatsko hledá strategického partnera pro Croatia Airlines

Týden.cz / Byznys

Chorvatská vláda zahájila další kolo v procesu hledání strategického partnera pro státní leteckou společnost Croatia Airlines. Ta potřebuje rozšířit letovou síť, zajistit kapitálovou podporu a obnovit flotilu.

19

Evropská centrální banka loni zvýšila zisk o 23,4 procenta

Týden.cz / Byznys

Evropská centrální banka (ECB) v loňském roce zvýšila zisk o 23,4 procenta na 1,58 miliardy eur (40,5 miliardy korun). K růstu přispěly zejména výnosy z dluhopisů v držení centrální banky v rámci jejího stimulačního programu, vyplývá z…

18

Máte nápad na podnikání? Praha otevřela poradnu

Týden.cz / Byznys

Zástupci pražského magistrátu v přízemí Škodova paláce v Jungmannově ulici otevřeli centrum, kde mohou podnikatelé konzultovat svoje nápady s odborníky.

Rusko má další dolarovou miliardářku. Je jí majitelka e-shopu Wildberries

Týden.cz / Byznys

Majitelka a generální ředitelka internetového obchodu Wildberries Taťjana Bakalčuková se stala druhou Ruskou, které časopis Forbes přiřkl titul dolarové miliardářky. Hodnotu jejího podnikání totiž odhadl na 1,2 miliardy dolarů (asi 27…

16

Brexit bez dohody? Británie by mohla čelit riziku recese

Týden.cz / Byznys

Agentura Fitch Ratings varovala, že by mohla snížit rating Británie kvůli rostoucí nejistotě ohledně jednání mezi Londýnem a Evropskou unií o odchodu z Británie z bloku koncem března. Británie má u agentury Fitch rating na stupni AA, což…

15

Čína a USA učinily pokrok v jednání. Vypracovávají se memoranda

Týden.cz / Byznys

Spojené státy a Čína začaly vytyčovat své závazky u nejsložitějších bodů svého obchodního sporu. Učinily tak zatím nejvýznamnější pokrok v jednání o ukončení obchodní války, která trvá už sedm měsíců.

13

Venezuela dováží palivo z Evropy a Ruska, náklady prudce rostou

Týden.cz / Byznys

Venezuela, která čelí americkým sankcím, je teď nucena dovážet paliva z Ruska a z Evropy. Účet za dovoz ale prudce narůstá a s Caracasem je ochotna obchodovat jen hrstka firem, které se domnívají, že zvýšené riziko se jim vyplatí.

12

Tisk: Brusel zuří. Itálie je zdrojem potíží

Týden.cz / Byznys

Rozpočet Itálie neobsahuje opatření, která by podporovala hospodářský růst. Země se kvůli němu stává nebezpečným zdrojem nákazy pro celou eurozónu. S odvoláním na dokument Evropské komise (EK) to uvedl italský deník La Repubblica.

Za měsíc leden přibylo 1583 firem a 2494 podnikatelů

Týden.cz / Byznys

V lednu v ČR přibylo 1583 firem a 2494 podnikatelů. Celkem vzniklo 2831 obchodních společností a 6364 nových oprávnění podnikatelů, jejichž byl nejvyšší od ledna 2018. Zároveň zaniklo 1248 firem a 3870 podnikatelských oprávnění.

11

Smlouva s ČEZ je pro stát lepší než garance, míní Babiš

Týden.cz / Byznys

Pro stát bude lepší uzavřít s energetickou společností ČEZ smlouvu kvůli stavbě nového jaderného bloku než vládní garance. Na čtvrteční konferenci k budoucnosti jaderné energetiky v Česku to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

10

V Česku v loňském roce stoupla spotřeba i výroba elektřiny

Týden.cz / Byznys

V Česku v loňském roce stoupla spotřeba i výroba elektřiny. Vyplývá to z aktuálních dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Tuzemská spotřeba elektřiny podle nich vzrostla meziročně o 0,2 procenta na 73,9 terawatthodiny (TWh).

09

Benzin nadále zlevňuje, cena nafty stagnuje

Týden.cz / Byznys

Benzin u čerpacích stanic v Česku dál zlevňuje a stojí nejméně od listopadu 2017. V uplynulém týdnu průměrná cena Naturalu 95 klesla o sedm haléřů na 30,37 koruny za litr. Nafta se ve středu prodávala průměrně za 30,96 Kč/l, a byla tak o…

08

Masivní odliv východoevropanů z Británie nenastane

Týden.cz / Byznys

Z Velké Británie se po brexitu vrátí do svých zemí jen málo pracovníků z východní Evropy, řekl generální ředitel personální agentury Manuvia Peter Dosedla. V Británii žije podle různých odhadů 40 až 100 tisíc Čechů.

06

Většina Rusů nevěří, že se v jejich zemi dá poctivě podnikat

Týden.cz / Byznys

Bezmála dvě třetiny Rusů si myslí, že v jejich zemi není v současné době možné podnikat bez porušování pravidel. Vyplývá to z výsledků průzkumu ruské státní agentury VCIOM, které citoval server The Moscow Times.

Wednesday, Feb 20

00

Trump vyhrožuje EU zavedením cla na dovoz automobilů

Týden.cz / Byznys

Spojené státy zavedou cla na dovoz evropských automobilů v případě, že se jim nepodaří dosáhnout obchodní dohody s Evropskou unií. Po jednání s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem to prohlásil americký prezident Donald Trump.

23

Češi na kosmetice šetří. Téměř polovina z nich čeká na slevy

Týden.cz / Byznys

Kosmetiku nakupuje 45 procent Čechů pouze ve slevě nebo čeká na speciální nabídku. V průměru lidé vloni utratili za kosmetiku 682 Kč měsíčně, což je ve srovnání s rokem 2016 o 85 korun více.

20

Pro startupy je v Evropě nejlepší Německo. Jak se umístila ČR?

Týden.cz / Byznys

Německo je v Evropě nejlepší zemí pro začínající podnikatele. Do čela žebříčku se dostalo díky své silné ekonomice, snadnému přístupu k rizikovému kapitálu, nízkým nákladům na podnikání a vzdělanému obyvatelstvu.

19

Trumpova cla na auta: největší obětí bude zřejmě Německo

Týden.cz / Byznys

Největší pravděpodobnou obětí případných amerických cel na dovoz aut bude zřejmě Německo. Komplexní geografické rozdělení průmyslu v Evropě však znamená, že poškodí i další země, a na některé to může mít ještě horší relativní dopad než na…

18

Švédská Swedbank je podezřelá z praní špinavých peněz

Týden.cz / Byznys

Švédská banka Swedbank, která je největším bankovním ústavem působícím v Pobaltí, se ocitla v podezření, že byla využita k praní špinavých peněz a že je zapletena do skandálu Danske Bank.

16

Zisk společnosti Air France-KLM loni vzrostl na 409 milionů eur

Týden.cz / Byznys

Čistý zisk letecké společnosti Air France-KLM v loňském roce prudce vzrostl na 409 milionů eur (10,5 miliardy korun) z předloňských 163 milionů eur. Mohla za to absence mimořádných nákladů, která stáhla zisk firmy v roce 2017.

15

Těžařský gigant Glencore omezí těžbu uhlí

Týden.cz / Byznys

Nadnárodní těžařský gigant Glencore omezí těžbu uhlí, aby vyhověl výzvám předních investorů, kteří sektor tlačí k přijetí opatření na podporu ochrany klimatu. Společnost oznámila, že produkci energetického a koksovatelného uhlí zastropuje…

14

Cena palladia poprvé překonala hranici 1500 dolarů za unci

Týden.cz / Byznys

Cena palladia při středečním asijském obchodování poprvé překonala hranici 1500 dolarů (34 tisíc korun) za troyskou unci (31,10 gramu). Mohou za to obavy o dodávky na trh. Dařilo se i zlatu, jehož cena se zvýšila na desetiměsíční maximum…

12

Česko získá z Fondů EHP a Norska do roku 2024 dalších pět miliard

Týden.cz / Byznys

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska ve třetím programovém období do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od roku 2004 z nich dosud získalo více než šest miliard.

11

Zahraniční obchod Japonska je v deficitu již čtvrtý měsíc za sebou

Týden.cz / Byznys

Deficit japonského zahraničního obchodu se v lednu prohloubil ve srovnání se stejným obdobím loni o téměř polovinu na 1,4 bilionu JPY (286 miliard korun), což byl nejvyšší údaj od března 2014. Vývoz pak klesl nejvíce za dva roky.