English

Wednesday, Jan 20

15

Vakcína Pfizeru zřejmě účinkuje i proti nakažlivější mutaci viru

Týden.cz / Zdraví

Covidová vakcína od firem Pfizer a BioNTech je nejspíše účinná i proti nakažlivější variantě koronaviru, která byla prvně zaznamenána v Anglii.

Tuesday, Jan 19

14

Evropská komise musí zveřejnit detaily kolem vakcín, vyzvali europoslanci

Týden.cz

Evropská komise musí zveřejnit smlouvy s výrobci vakcín proti covidu-19 a snažit se předejít hrozícím prodlevám v jejich distribuci.

12

Podle 70 procent lidí má věda přínos pro každodenní život, ukázal průzkum

Týden.cz

Výsledky vědy a výzkumu považuje za přínosné pro každodenní život 70 procent lidí, přičemž vliv vědecká práce vnímají zejména na zdravotnictví a telekomunikace.

09

Česká firma vyvinula první nanovlákenný respirátor FFP3 na světě

Týden.cz / Zdraví

Česká firma Pardam Nano4fibers z Roudnice nad Labem na Litoměřicku vyvinula a začíná vyrábět první nanovlákenný respirátor nejvyšší ochranné třídy FFP3 na světě.

Monday, Jan 18

14

Bulhaři nasadili proti covidu "národní" probiotika. Úspěšně

Týden.cz / Zdraví

Bulharští vědci úspěšně testovali probiotika na pacientech s covidem. Více než sedmdesáti pacientům s těžkým průběhem byla v nemocnici v Plevenu poskytnuta potravinová terapie jako doplněk standardní léčby.

13

Vojáci dnes začnou pomáhat s pandemií na dalších šesti místech

Týden.cz

Vojáci v pondělí odjeli pomáhat kvůli pandemii koronaviru do dalších šesti nemocnic a sociálních zařízení. V úterý pak nastoupí do dalších tří.

12

Trump chce omilostnit nebo zmírnit trest více než stovce vězňů

Týden.cz

Končící americký prezident Donald Trump plánuje den před svým odchodem z funkce udělit milost nebo zmírnit trest více než sto lidem.

11

V Temelíně začali zdarma plošně testovat zaměstnance i dodavatele

Týden.cz / Domácí

Jaderná elektrárna Temelín začala v pondělí zdarma plošně testovat vybrané pracovníky i dodavatele na covid-19. ČEZ tak rozšířil testování, a to kvůli odstávce, jež by měla začít koncem března.

10

Zákroky při demonstraci na Staroměstském náměstí byly oprávněné, uvedl GIBS

Týden.cz

Zákroky policistů při říjnové demonstraci na Staroměstském náměstí byly podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) přiměřené a v souladu se zákonem.

Díky počasí a omezením se loni v Česku dýchalo výrazně lépe

Týden.cz

Kvalita ovzduší v Česku byla v loňském roce výrazně lepší než obvykle. Některá ze sledovaných kritérií znečištění vzduchu se dokonce dostala na nejnižší hodnotu od začátku jejich měření.

Kriminalisté zadrželi cizinku kvůli vraždě miminka, hrozí jí doživotí

Týden.cz

Mrtvého novorozence, kterého našli u břehu řeky Ohře 22. prosince kolemjdoucí v Karlových Varech, zabila podle policie jeho matka.

Florida zahájila sezonu vítězně, skvěle se v novém týmu představil Gudas

Týden.cz / Sport

Hokejisté Floridy vstoupili v neděli do nového ročníku NHL výhrou 5:2 nad Chicagem. U čtvrtého gólu si připsal asistenci Radko Gudas, který po minulé sezoně strávené ve Washingtonu podepsal tříletou smlouvu s Panthers.

09

Pavel Nový touží po pomstě!

sedmicka.tyden.cz

Chtělo by se říct: jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Herec Pavel Nový (72), kterého ani po třech pokusech u přijímacích zkoušek na DAMU nevzali, si umínil, že tam bude natruc učit. Má to ale háček…

Protiepidemický systém zůstává na 70 bodech, dál je ve čtvrtém stupni rizika

Týden.cz

Index protiepidemického systému PES zůstává na 70 bodech ze sta. Pátý den se tak drží ve čtvrtém stupni. Většina parametrů se od neděle zlepšila, mírně ale vzrostlo reprodukční číslo.

Sunday, Jan 17

19

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Týden.cz

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně.

17

Poslanci projednají delší stav nouze a koronavirové postihy

Týden.cz / Domácí

Poslanci by měli příští týden posoudit další žádost menšinové vlády ANO a ČSSD o prodloužení nouzového stavu kvůli koronavirové krizi.

15

V Česku dál ubývá nakažených, v nemocnicích bylo nejméně lidí za dva týdny

Týden.cz

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 5199 nových případů koronaviru, což bylo stejně jako v pátek zhruba o třetinu méně než před týdnem.

13

Co čeká známé osobnosti v roce 2021?

sedmicka.tyden.cz

Loňský rok byl plný neočekávaných událostí, pro umělce bohužel spíše v negativním smyslu. Spousta plánovaných akcí se nemohla uskutečnit kvůli vládním restrikcím, a tak se v naději, že je s novým rokem smůla zažehnána, pustí znovu do práce…

Česko zaostává v akumulaci energie, pomoci může Sněmovna, zní z Asociace

Týden.cz

Česko zaostává v rozvoji využití bateriových systémů i dalších forem akumulace v elektrizační soustavě.

11

Byty v největších městech Česka zdražily o více než desetinu, ukazuje studie

Týden.cz

Ceny bytů v největších městech Česka v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně vzrostly více než o desetinu. Nejvíce zdražily byty v Ostravě, téměř o pětinu, nejméně v Praze, o 10,2 procenta.

Saturday, Jan 16

19

Věznice jsou ohnisky covidu, ale očkování vázne, píše Washington Post

Týden.cz

Když Izrael začal v prosinci očkovat své obyvatele proti covidu-19, ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo dávky pro vězně starší 60 let v souladu s národními pravidly vakcinace, při níž měla prioritu tato věková skupina.

17

Železniční most v Praze čeká oprava, Správa železnic vypíše soutěž

Týden.cz / Domácí

Správa železnic (SŽ) plánuje v březnu vypsat architektonickou soutěž na podobu opravy železničního mostu mezi pražským Smíchovem a Výtoní.

15

Výuka na dálku může prohloubit trend krátkozrakosti, varuje odborník

Týden.cz

Omezení venkovních aktivit a on-line výuka dětí v důsledku epidemie covidu-19 může do budoucna podle očních lékařů prohloubit trend rostoucího počtu lidí, kteří trpí krátkozrakostí, a vidí tedy špatně do dálky.

13

Bidena čeká vzhledem k pandemii a nepokojům neobvyklá inaugurace

Demokrat Joe Biden se ve středu ujme úřadu nejmocnějšího muže na světě při slavnostním ceremoniálu, jehož podoba dozná oproti předchozím inauguracím amerických prezidentů řady změn.

Které známé osobnosti by se letos dožily stovky?

sedmicka.tyden.cz

Vstoupili jsme do roku 2021, tento letopočet by představoval pro několik zesnulých umělců zlomové období, neboť by oslavili trojciferné jubileum. Pojďme si připomenout ty slavné tváře, které by letos dovršily magické stovky.

11

Česko hlásí o třetinu méně nakažených než před týdnem, bylo jich 9230

Týden.cz / Domácí

V pátek v Česku přibylo nových případů koronaviru téměř o třetinu méně než před týdnem, bylo jich 9230. Podíl případů nákazy na počtu provedených testů se ale zvýšil ke 30 procentům.

Friday, Jan 15

20

Evropský průkaz platí v Británii dál, ale jen pro nezbytnou péči při krátkodobém pobytu

Díky dohodě mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií o obchodu a spolupráci mohou čeští cestovatelé dál v Británii využívat Evropský průkaz zdravotního pojištění, tzv. EHIC kartu.

19

Sledujte páteční Týden podle Jaromíra Soukupa s exkluzivními hosty

Týden.cz

Jaromír Soukup komentuje s nadhledem, humorem a ironií současné dění a nešvary, které hýbou společností.

Kvůli koronaviru si Bilý dům vyžádal důkladnou a nákladnou dezinfekci

Americké úřady objednaly po odchodu prezidenta Donalda Trumpa z funkce nebývale důkladné a drahé vyčištění všech prostor Bílého domu.

18

Zaměstnanec finanční správy obviněný z korupce dostal u soudu devět let

Týden.cz / Domácí

Za zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku v pátek pražský městský soud potrestal Jiřího Junga devíti lety vězení.